پرش به محتوا

تحریک روسیه توسط پیمان ناتو

وزارت دفاع گرجستان اعلام کرد که 5 کشتی نظامی متعلق به کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) وارد آب‌های ساحلی این کشور در دریای سیاه شده‌اند. طبق این اطلاعات، این کشتی‌ها متعلق به نیروهای دریایی کشورهای اسپانیا، ایتالیا، بلغارستان، رومانی و ترکیه هستند.

وزارت دفاع گرجستان یادآور شد که حضور کشتی‌های نظامی ناتو در آب‌های ساحلی این کشور به منظور شرکت در مانورهای نظامی  با مشارکت نیروهای دفاع ساحلی گرجستان در منطقه دریای سیاه است. هدف از این مانورهای نظامی-دریایی مشترک، افزایش هماهنگی نیروها و تقویت توان رزمی-دفاعی گرجستان است. علاوه بر این، در جریان این مانور، برنامه‌های مشترک آموزشی نیز برای ملوانان گرجی برنامه ریزی شده است.

مقامات تلفیس تأکید کرده‌اند که حضور کشتی‌های ناتو در سواحل گرجستان نشان دهنده حمایت کشورهای عضو این سازمان از خط مشی این کشور در جهت پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی است.  

لازم به یادآوری است که در اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور ماه) مانورهای نظامی-دریایی مشترک اوکراین و آمریکا تحت عنوان «رپید تریدنت-2021» در سواحل دریای سیاه برگزار شد که علاوه بر این دو کشور، نیروهای نظامی  از بلغارستان، کانادا، گرجستان، آلمان، لیتوانی، مولداوی، لهستان، رومانی، ترکیه و انگلیس نیز در این مانورها مشارکت دارند. این مانورها تا اول اکتبر (نهم مهر ماه) ادامه خواهد داشت.


به نقل از ایتارتاس، وزارت دفاع اوکراین می‌گوید که واحدهای نظامی این کشور در همراهی با ناتو و آمریکا، در رزمایش بازدارندگی سریع مشارکت کرده اند که شامل تمرین حملات تهاجمی نیز بوده است.

این بخشی از رزمایش ناتو با حضور شش هزار نیروی نظامی است که از ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) آغاز شده است.

این رزمایش قرار است در اول ماه میلادی اکتبر خاتمه یابد و هدف از آن تقویت توانمندی‌های نظامی شرکای ناتو عنوان می‌شود.

مشارکت اوکراین در این رزمایش در حالی است که رابطه کی یف-مسکو به دلیل الحاق کریمه به روسیه، تنش‌ها در شرق اوکراین و نارضایتی کی یف از پروژه‌های گازرسانی روسیه به اروپا که می‌تواند به کاهش حق ترانزیت اوکراین منجر شود؛ به شدت ضعیف شده تا آنجا که «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین چندی پیش گفته بود که جنگ با روسیه محتمل است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: