پرش به محتوا

آغاز صادرات واکسن کرونای کوبا با وجود تحریم‌های شدید آمریکا

به گزارش خبرگزاری رویترز، دانشمندان کوبا موفق شده اند علی رغم تحریم‌های شدید و یک جانبه آمریکا علیه این کشور سه نوع واکسن کرونا تولید کنند. به گفته مقامات این کشور تمامی این واکسن‌ها در انتظار دریافت مجوز از سازمان جهانی بهداشت است.

شرکت دارویی «بیو کوبا فارما» وابسته به دولت کوبا اعلام کرد در کنار آغاز صادرات واکسن کووید -۱۹ قرار است تا ماه نوامبر سال جاری میلادی ۹۰ درصد از مردم این کشور در مقابل ویروس کرونا واکسینه شوند.

نخستین محموله صادراتی بزرگ واکسن کوبا نیز به میزان پنج میلیون دوز به ویتنام صادر شد. 

نماینده این شرکت دارویی در این باره گفت: شرکت دارویی «بیو کوبا فارما» سالانه ظرفیت تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن‌های کرونای ساخت کشور را دارد. واکسن‌های کرونای تولید داخل در آزمایش‌های بالینی تا ۹۰ درصد در برابر ویروس کرونا ایمنی ایجاد کرده است.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند در صورت رونق صادرات واکسن کرونا در کوبا این کشور می‌تواند پس از سال‌ها از کمبود غذا و سایر کالا‌های اساسی نجات پیدا کند.

مایدا مائوری، نایب رییس شرکت دارویی «بیو کوبا فارما» گفت: در صورت تامین اهداف و نیاز‌های داخلی کوبا عرضه واکسن کرونا به کشورهایی چون ایران و ونزوئلا را آغاز خواهد کرد.

برخی از کشور‌ها از جمله آرژانتین، ویتنام و مکزیک اعلام کرده اند امیدوارند در آینده‌ای نزدیک بتوانند دارو‌های کوبایی از جمله واکسن کرونای ساخت این کشور را در داخل کشور‌های خودشان تولید کنند. کوبا سالهاست تحت فشار‌های اقتصادی و تحریم‌های شدید آمریکا و برخی کشور‌های غربی قرار دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: