پرش به محتوا

دلارزدایی: سهم یوان در تجارت دوجانبه بین روسیه و چین همچنان رو به افزایش استسهم یوان پول چین در تجارت بین روسیه و چین همچنان در حال افزایش است.
به گزارش تارنمای روسیه امروز، در واکنش به سیاست تحریم ها در واشنگتن دی سی هر دو کشور چین و روسیه تلاش خود را برای خروج از حوزه نفوذ دلار آمریکا تشدید می کنند.
ژانگ هانهویی سفیر چین در روسیه در مصاحبه ای با خبرگزاری اینترفاکس گفت که در آن سهم یوان در تجارت دوجانبه بین روسیه و چین از ۳.۱ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۱۷.۵ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.
به گفته ژانگ ، در سال های اخیر روسیه به طور مداوم سیاست دور شدن از دلار آمریکا را در تجارت خارجی تعقیب می کند ، و در کنار آن از سیاست گسترش استفاده از ارز چینی برای خرید محصولات مالی بر اساس رنمینبی ، و استفاده روزافزون از یوان به عنوان ارز ذخیره در استفاده می کند.وی افزود که پول رسمی چین از طرف دولت روسیه، صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران روسی به عنوان ارز معتبر شناسایی شده و جایگاه خود را پیدا کرده است.
این دیپلمات تصریح کرد:
این تغییرات مزیت و پتانسیل ذاتی یوآن در بازار روسیه را نشان می دهد و نشان دهنده پیشرفت چشمگیر روابط اقتصادی چین و روسیه در تنوع بخشیدن به تجارت دوجانبه است. «
ژانگ تأکید کرد که گسترش مبادله ارزی پول محلی در هر دو کشور یکی از مهمترین جنبه های همکاری مالی بین چین و روسیه است و این روش برای هر دو کشور به عنوان یک سیستم پولی بین المللی روشی انعطاف پذیر و مقاوم تر می‌باشد..
سفیر گفت: یوان در حال حاضر ۳۰.۴ درصد از مجموع دارایی های صندوق ثروت ملی روسیه و ۱۲.۸ درصد از ذخایر ارزی روسیه را شامل میشود.
در نیمه اول سال ۲۰۲۱ ، گردش تجارت بین روسیه و چین معادل ۶۳.۰۸ میلیارد دلار بود که تقریباً ۳۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
در سه سال گذشته ، تجارت سالانه دو جانبه از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار معادل عبور کرده است.
به گفته دیپلمات ارشد چینی ، تجارت روسیه و چین می تواند در سال ۲۰۲۱ به رکورد جدیدی برسد.

ترجمه سیما صابر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: