پرش به محتوا

کوبا در سازمان ملل به حملات و تحریم های ۶۰ ساله آمریکا تاخت

میگل دیاز کانل رییس جمهوری کوبا گفت: بیش از ۶۰ سال است که دولت آمریکا حتی یک دقیقه از حملات خود علیه کوبا دست نکشیده است.

رئیس جمهوری کوبا طی سخنانی ضبط شده به حملات و تحریم های یکجانبه و ظالمانه آمریکا در مدت ۶۰ سال گذشته اشاره و افزود که در این لحظه مهم و چالش برانگیز برای همه ملت ها، تجاوزگری ها (ی آمریکا) از همه محدودیت ها فراتر رفته است.
رییس جمهوری کوبا تاکید کرد که آنها (آمریکا) همه کاری را برای حذف انقلاب کوبا از نقشه سیاسی جهان انجام داده اند. آنها هیچ جایگزینی برای مدل مورد نظر خود ندارند، طرح آنها منحرف و ناسازگار با دموکراسی و آزادی است که از آن دفاع می کنند.
دیاز کانل گفت: ما عزم کوبا را برای ادامه بیان واضح حقایق خود، هرچقدر هم که برخی افراد را آزار دهند، برای دفاع از اصول و ارزشهایی که ما به آنها اعتقاد داریم، تصویب می کنیم.
وی در ادامه به بحران همه گیری کرونا در سراسر جهان اشاره کرد و گفت: بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به دلیل ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند که شرایط زندگی را در زمین بدتر کرده است.
رییس جمهوری کوبا همچنین تاکید کرد که عوارض و تأثیرات کرونا بر همه جوامع امروزی غیرقابل تصور است، اما از قبل مشخص است که آنها گذرا نیستند.
کانل تاکید کرد که ما به جامعه علمی کوبا افتخار می کنیم که در بحبوحه کمبودهای عظیم، سه واکسن و دو نمونه واکسن علیه کرونا تولید کردند.
وی افزود: هدف ما این است که تا پایان سال ۲۰۲۱ جمعیت خود را به طور کامل واکسینه کنیم که به ما امکان می دهد در مبارزه با ظهور شیوع های جدید همه گیر پیش برویم.


دیاز کانل ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «به مذت بیش از شصت سال، دولت آمریکا حتی برای یک دقیقه حملات علیه کوبا را متوقف نکرده است اما در این موقعیت حیاتی و چالش برانگیز برای تمام ملت‌ها، خشونت‌طلبی [آمریکا] از حد خود فراتر رفته است».

رئیس جمهور کوبا، آمریکا را بابت حفظ تحریم‌های اقتصادی مورد انتقاد قرار داد و گفت، دولت دموکرات فعلی در واشنگتن، «اقدامات زورگویانه اتخاذ شده توسط دولت دونالد ترامپ را حفظ کرده‌اند» و از جمله آن‌ها به درج نام کوبا در لیست ادعایی کشورهای حامی تروریسم اشاره کرد.

او در ادامه گفت: «ظالمانه‌ترین و طولانی‌ترین محاصره اقتصادی، تجاری و مالی که تاکنون علیه کشوری اعمال شده است، در میانه این همه‌گیری [ویروس کرونا] تشدید شده است».

دیاز کانل گفت: «دولت آن کشور (آمریکا) کشورهای مستقل را تهدید کرده، به آن‌ها زور می‌گوید و آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد تا در برابر کشورهایی که [آمریکایی‌ها] دشمن قلمداد می‌کنند، موضع‌گیری کرده و علیه آن‌ها اقدام کنند».

رئیس جمهور کوبا با گلایه از عدم توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا بین کشورهای فقیر و ثروتمند گفت: «آسیب‌پذیرترین‌‌ها بدون محافظت مانده‌اند و این در حالی است که ثروتمندترین ملت‌ها، طبقه مرفه و شرکت‌های چند ملیتی داروسازی به سود خود می‌افزایند».

دیاز کانل با حمایت از شرکای خود از جمله ونزوئلا، نیکاراگوئه و ایران گفت: «قابل تصور نیست که در سال 2020 مخارج نظامی در جهان به دو تریلیون دلار رسید. اگر این منابع خرج حوزه سلامت یا تولید و توزیع واکسن می‌شد، جان چه تعداد انسان می‌توانست نجات پیدا کند؟»

او درباره جنایات آمریکا و متحدانش در افغانستان و نحوه خروج آن‌ها از این کشور گفت: «افغانستان یک مورد مجزا نیست. شواهدی وجود دارد که هرکجا ایالات متحده مداخلاتی داشته، موجب افرایش بی‌ثباتی، مرگ‌ومیر، رنج و عذاب و زخم‌های پایدار شده است».

دیاز کانل افزود: «اشغال‌گری فقط خرابی به بار می‌آورد و هیچ کشوری حق ندارد خواست خود را بر ملت‌های مستقل تحمیل کند».

آمریکا از زمان انقلاب سال ۱۹۵۹ کوبا به رهبری «فیدل کاسترو» و «ارنستو چگوارا»، محاصره این کشور و اعمال انواع فشارهای اقتصادی و تهدید نظامی را در دستور کار قرار داده است. شهروندان کوبا بارها با حضور در خیابان‌ها، اعتراض خود را به تحریم‌های ظالمانه آمریکا نشان داده‌اند.

در اولین واکنش‌ها به سخنرانی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در غروب سه شنبه به وقت تهران، وزیر خارجه کوبا گفت که دولت آمریکا صلاحیت اخلاقی برای ارائه طرح‌های صلح در دنیا ندارد.

«برنو رودریگز» وزیر خارجه کوبا در توییتی نوشت: «دولت بایدن هیچ صلاحیت اخلاقی ندارد که در سازمان ملل متحد طرح ابتکاری را برای بسیج تلاش واقعی جامعه بین‌الملل به نفع صلح، عزت و توسعه انسانی مطرح کند.»

وی در ادامه نوشت، دولت بایدن در تلاش برای تقسیم جهان بین کسانی که تسلیم او می‌شوند و کسانی که از حق حاکمیت خود در تعیین سرنوشتشان  دفاع می‌کنند، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود. اجرای ناشایست سیاست خارجی اشتباه و خطرناک «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق توسط بایدن، به صلح و ثبات بین المللی آسیب می‌رساند  و عواقب جدی آن متوجه دولت آمریکاست.


به نقل از پایگاه خبری سازمان ملل، میگوئل دیاز کانل رئیس جمهوری کوبا گفت: آسیب پذیرترین افراد بدون حفاظت رها شده‌اند در حالی که کشورهای ثروتمند، نخبگان و شرکت های فرامرزی دارویی به سود خود ادامه داده اند.

رئیس جمهور کوبا به پیش بینی‌های آژانس کار سازمان ملل متحد که اعلام می‌کند ۲۰۵ میلیون نفر در جهان تا سال ۲۰۲۲ بیکار خواهند بود، اشاره کرد و به نگرانی‌هایی اشاره کرد که هدف سازمان ملل از بین بردن فقر تا سال ۲۰۳۰ محقق نخواهد شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که اکثریت قریب به اتفاق واکسن‌های کرونا در کشورهای با درآمد متوسط یا بالا انجام شده است و صدها میلیون نفر در کشورهای کم درآمد هنوز منتظر دریافت اولین دوز خود هستند.

دیاز کانل افزود، پاسخ این سوالات می تواند تغییرات چیزی باشد که «نظم بین‌المللی نابرابر و ضد دموکراتیک» نامیده م‌ شود و ادامه داد: کشورهای توسعه یافته عمدتا مسئول وضعیت فعلی هستند و وظیفه اخلاقی دارند که مسئولیت آن را بر عهده بگیرند.

رئیس جمهوری کوبا ادامه داد: مردم کوبا حق دارند در صلح و امنیت، توسعه، رفاه و عدالت اجتماعی زندگی کنند. یک سازمان ملل متحد احیا شده، دموکراتیک شده و تقویت شده باید نقش کلیدی در این تلاش را ایفا کند.

وی در ادامه سیاست خارجی ایالات متحده را محکوم کرد که به گفته خودش «جدایی و اختلاف بین المللی خطرناک از طریق استفاده مخرب و سوء‌استفاده از اقدامات اجباری اقتصادی» را ترویج می‌کند و افزود: ایالات متحده کشورها را تحت فشار قرار می‌دهد تا علیه دشمنان صحبت کرده و اقدام کنند، دولت‌های مشروع را سرنگون و توافقنامه‌های تجاری را نقض می‌کند. این نوعی رفتار مرتبط با عدم تحمل ایدئولوژیکی و فرهنگی، با نفوذ قابل توجه نژادپرستانه و اهداف بلندپروازانه هژمونیک است.

دیاز کانل همچنین ادعا کرد که حملات آمریکا علیه کوبا از همه محدودیت‌ها فراتر رفته است و به باقی ماندن کشورش در فهرست کشورهای حامی تروریسم، اشاره کرد.

وی در ادامه بر تعهد کوبا به صلح در کلمبیا، پایان مداخلات خارجی در سوریه و راه حل عادلانه برای مناقشه خاورمیانه تاکید کرد و گفت: اقدامات تهدید کننده یکجانبه علیه ایران و تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه علیه کره شمالی را محکوم کرده و بر همبستگی با مردم صحرا تاکید می‌کنم.

رئیس جمهوری کوبا در پایان به مساله افغانستان اشاره کرد و گفت که دو دهه گذشته نشان داده است که نمی‌توان از تروریسم جلوگیری یا با بمب مبارزه کرد، اشغال تنها منجر به نابودی می‌شود و هیچ کشوری حق ندارد اراده خود را به کشورهای مستقل تحمیل کند.

وی گفت: واضح شد است هرجا که ایالات متحده مداخله کرده، بی ثباتی، مرگ و سختی‌ها افزایش می‌یابد و اثرات طولانی مدت به جای می‌گذارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: