پرش به محتوا

نخستین نشست حامیان منشور ملل متحد در نیویورک

این گروه با هدف پاسداشت اصول منشور ملل متحد همچون برابری حاکمیت همه کشورها، حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی، عدم توسل به تهدید و استفاده از زور در روابط بین المللی، عدم مداخله در امور داخلی کشورها و با حضور ۱۸ کشور بنا شده است. اعضای این گروه را ۱۸ کشور ایران، ونزوئلا، الجزایر، کوبا، روسیه، سوریه، چین، نیکاراگوئه، آنگولا، بلاروس، کامبوج، کره شمالی، گینه استوایی، اریتره، لائو، فلسطین، سنت وینسنت و گرنادینز، بولیوی تشکیل می دهند.

 ریاست این گروه هر ساله بر عهده یکی از اعضا و بر اساس تقسیمات جغرافیایی خواهد بود که امسال خود ونزوئلا رئیس است. البته هنوز رئیس بعدی این گروه مشخص نشده است. مرامنامه این گروه که مورد توافق همه اعضا است، بر محوریت اصول منشور ملل متحد، جهانی بودن آنها، چند جانبه گرایی و ضرورت تطبیق عملکرد کشورها با روح و عبارات منشور تاکید دارد.
گروه دوستی حامیان منشور ملل متحد قرار است در سطح نمایندگان دائم اعضا در سازمان ملل هر سه ماه یکبار و در سطح وزرا هر ساله در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نشست هایی را برگزار کند. گفته می شود برگزاری نشست های جانبی، ارائه قطعنامه ها و هماهنگی مواضع در موضوعات مختلف در دستور کار این گروه قرار دارد.
امسال در حاشیه هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نخستین نشست وزرای خارجه گروه دوستی حامیان منشور برگزار شد و رضا نجفی سرپرست معاونت امور حقوقی و بین المللی و مدیر کل صلح و امنیت وزارت خارجه به نمایندگی از ایران در این  نشست در محل نمایندگی ونزوئلا در نیویورک حضور یافت. نشست امسال به دلیل شرایط و محدودیت های ناشی از بیماری همه گیر کووید ۱۹  کوتاه و با حضور محدود اعضای عضو برگزار شد.
اعضای این نشست پس از سخنرانی رسمی و گرفتن عکس یادگاری، بیانیه خود را قرائت کردند. کشورهای عضو در بیانیه خود بر لزوم احترام به اصول منشور ملل متحد، تلاش به منظور حفظ این اصول و احترام به آن و چندجانبه گرایی تاکید کردند.
آنها نسبت به گسترش یکجانبه گرایی و تفسیرهای خودسرانه از منشور ملل متحد ابراز نگرانی و نسبت به توسعه گروه دوستی با دعوت از کشورهای دیگر عضو سازمان ملل متحد برای الحاق به آن توسط وزیر امورخارجه ونزوئلا، به عنوان رئیس دوره ای این گروه دوستی ابراز تمایل کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: