پرش به محتوا

نگاهی به قرارداد «آکوس» – علی پور صفر (کامران)


قرارداد «آکوس» بين سه کشور آمريکا، بريتانيا و استراليا، که اين آخري را وادار به لغو قرارداد 5 سالۀ 40 ميليارد دلاري با فرانسه، و در عوض، خريد زيردريايي‌هاي هسته‌اي از آمريکا مي‌کند، منجر به بروز تنش سنگيني بين اتحاديۀ اروپا و ائتلاف آن سه کشور شده است.
این رویداد به معنای اعلان پایان اتحاديه‌هاي ديرپاي امپرياليستي، و بویژه آغاز پایان سرکردگی آمریکا و روند بی بازگشت تجزیه رو به رشد اتحادهاي امپریالیسم است که بطور مشخص از حملۀ دوم آمریکا به عراق، خودنمایی کرد. روند سرعت یافته کاهش نرخ سود و کاهش بهره‌وري نظام سرمايه‌داري، ناگزیر از اختصاص بخش بیشتر امکانات کنونی به سرکرده‌ایست که به‌ناگزیر و به حکم مقتضیات شدت یافته جهان کنونی، نگران کاهش سرکردگی و تقلیل هژمونی خویشتن است. اگر در دوران جنگ سرد نيمۀ دوم قرن بيستم، آمريکا يک مسابقۀ تسلیحاتی هولناک بر جهان تحمیل، و هژمونی خود را تضمین نمود؛ و اگر ستیزۀ بی‌معنای چین با شوروی که ظرفیت مراقبت‌های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی آن را تجزیه کرد -این ستیزه بالغ بر 20% هزینه نظامی آن دولت را افزایش داد- امروزه دیگر قابلیت‌های هرگونه مسابقۀ تسلیحاتی، قادر به تکرار پیامدهای جنگ سرد گذشته نیست. به‌عنوان نمونه بنگريد به قرارداد 400 ميليارد دلاري آمريکا و عربستان، که هيچ مفري براي امپرياليسم نگشود.


حذف اروپا از هرگونه برنامه پیش روی آمریکا -و دنباله‌هایش یعنی بریتانیا و استرالیا و کانادا- تنها چارۀ يک بلوک بندی جدید است. اما این چاره نیز موقت و کوتاه مدت خواهد بود؛ زیرا که این بار تمام قدرت هسته‌ای و کلاسیک شوروی سابق که در دولت پوتین حتی بیشتر نیز شده، پشتیبان چین و همه بلوک‌بندی‌های ضد آمریکایی است. از سوي ديگر، اتحاديۀ اروپا، هنوز آمادگي خود را براي پيوستن به جنگ سرد جديد آمريکا با چين، نشان نداده است.


اقدام ناگزیر و رسواگر آمریکا و بریتانیا و استرالیا را باید به فال نیک گرفت. اگر ژاپن به این بلوک جدید ملحق نشود -که شواهد چنین می گویند- از هم‌امروز باید آن را کودکی دانست که پیر بدنیا آمده است. برخی دستاوردهای صنعتی آمریکا نظیر تسهیل استخراج نفت از سنگریزه و ماسه های اعماق زمین -نفت شیل- جدا از اینکه تخریب جبران ناپذیر زمین را بویژه در قلمرو آمریکا با خود دارد و محرک مبارزات سنگینی در آینده نزدیک خواهد شد، نوشداروي بعد از مرگ سهراب است؛ زیرا افول ارزش استراتژیک نفت از هم اکنون به چشم دیده می شود. شاید باور نکنید اما نخستین قربانی بلوک جدید آمریکا، ضعیف‌ترین حلقه آن یعنی استرالیا خواهد بود. به قول سعدی:


تجربت بی‌فایده است آنجا که برگردید بخت
حمله آوردن چه سود آن را که برگردید زین

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: