پرش به محتوا

تقدیر از نقش پکن در توسعه مسالمت آمیز دنیا

کارشناسان و سیاستمداران دنیا به مناسبت روز جهانی صلح در تاریخ 21 سپتامبر (30 شهریورماه)، به تقدیر از نقش چین در ارتقاء توسعه مسالمت آمیز جهانی پرداختند و تاکید کردند که چین نقش مهم و سازنده ای در ترویج توسعه صلح آمیز جهان و همچنین بررسی چالش ها و مشکلات منطقه ای و جهانی ایفا می کند.

«محمد رایا» (Mahmoud Raya) سردبیر وب سایت خبری «چاینا این عرب آیز» (China in Arab Eyes: چین در نگاه عرب)، ضمن اشاره به اینکه صلح عامل اصلی تعیین کننده سیاست گذاری های دیپلماتیکی و داخلی چین محسوب می شود، تاکید کرد که چین به هیچ کشور و یا منطقه ای در جهان حمله نکره و سیاست چین تا حد گسترده ای مورد استقبال و پذیرش کشورهای سراسر جهان قرار گرفته است؛ رایا افزود که چین از نظر منطقه عرب نیز نقش مهمی در ارائه ابتکارات در مسیر حل بحران هایی که منطقه از آن رنج می برد، ایفا می کند.

«عدنان بورجی» (Adnan Bourji) مدیر مرکز ملی مطالعات لبنان تاکید کرد که تعیین نوع صلح مورد نیاز جهان در چنین شرایط فعلی اقدامی ضروری محسوب می شود و آن صلحی است مبتنی بر عدالت اجتماعی حاکم در هر جامعه ای و میان جوامع انسانی و نه صلحی تحمیل شده از سوی نیروهای انحصاری و یا از طریق سرمایه داری وحشیانه که نتیجه آن وجود فقر شدید و ثروت فوق العاده به صورت همزمان داخل یک جامعه است!

بورجی با اشاره به اینکه چین در مسیر توسعه تمام بشریت با ماهیت سرنوشتی مشترک برای انسان قدم برداشته و تلاش کرده است، گفت: «بنابراین، ما شاهدیم که آنها (چینی ها) با داشتن دیدگاه منفعت مشترک، مشغول همکاری با کشورهای کوچک و بزرگ هستند.»

«آدره کاوینس» (Adhere Cavince) محقق روابط بین الملل کنیا نیز در اظهار نظر خود گفت که چین از ایده توسعه مسالمت آمیز در مسیر ارتقاء صلح جهانی، توسعه و رفاه مشترک حمایت می کند؛ کاوینس در ادامه سخنان خود به ابتکار کمربند و جاده چین به عنوان یک مثال اشاره کرد و گفت چین از طریق این ابتکار، درآمدهای حاصل از توسعه خود را با حدود 140 کشور دیگر از طریق ارائه کالاهای عمومی در سطح گسترده به اشتراک گذاشته است.

این محقق کنیایی روابط بین الملل همچنین به تقدیر از چین به جهت استفاده این کشور از دیپلماسی در مسیر حل مشکلات جهانی و همچنین حمایت آن از چند جانبه گرایی به ویژه در عرصه رسیدگی به تغییرات اقلیمی، تروریسم و مقابله با پاندمی کووید-19 پرداخت.

«خوون سوداری» (Khuon Sodary) نائب رئیس دوم مجلس ملی کامبوج و عضو کمیته دائمی حزب مردم کامبوج در مصاحبه با «شین هوا» گفت: «چین نقش فعالی در تقویت نظم جهان، ارتقاء چند جانبه گرایی و مقابله با چالش های مهم جهانی ایفا کرده است.»

سوداری افزود که چین به شیوه ای فعال در عملیات صلح‌بانی سازمان ملل متحد مشارکت داشته و نیروهای حافظ صلح خود را برای مشارکت در عملیات های مشترک در کشورهای جنگ زده اعزام کرده و این رویکرد چین به وضوح تاکیدی است بر نقش تاریخی و تاثیرگذار چین و مردم آن در کمک به کشورهای سراسر دنیا در مسیر محقق ساختن صلح و ثابت و توسعه پایدار و بلند مدت!

روز جهانی صلح در سال 1981 میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل تعیین شد. این روز بعدها به عنوان روزی جهت تقویت آرمان های صلح از طریق رعایت 24 ساعته عدم پرداختن به خشونت و آتش بس اعلام شد.

شعار سال 2021 روز جهانی صلح، احیاء و برون‌رفت هر چه بهتر به سوی جهانی پایدار و متساوی تعیین شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: