پرش به محتوا

ویتنام ۱۰ میلیون دُز واکسن کوبایی کرونا می خرد

کوبا روز گذشته توافق کرد ۱۰ میلیون دُز واکسن « ابدالا » تولید کشورش را که توسط ویتنام مجوز اضطراری گرفته است، تامین کند.

به گزارش پایگاه خبری « سی ان ای » سنگاپور، ویتنام و کوبا توافقنامه ای برای خرید واکسن را در سفر  رسمی « نگوین ژوان پوک » رئیس جمهوری ویتنام از کوبا امضا کردند. 

رسانه های کوبایی گزارش دادند، این توافقنامه در ابتدا ۵ میلیون دُز واکسن را برای ویتنام فراهم می کند اما ویتنام خرید ۱۰ میلیون دُز را در مجموع قطعی کرده است.

اوایل این هفته ویتنام به عنوان اولین کشور خارجی شناخته شد که مجوز استفاده اضطراری را برای واکسن کوبایی  ابدالا صادر کرد. این واکسن در کنار واکسن دیگر داخلی کوبا یعنی « سوبرانا ۰۲ » در این کشور ترزیق می شود. 

از سوی دیگر ونزوئلا نیز با امضای قراردادی ۱۲ میلیون دُز واکسن ابدالا خریداری می کند. این درحالی است که ایران نیز توافقنامه ای برای تولید واکسن « سوبرانا ۰۲ » در کشورش با کوبا امضا کرده است. 

آرژانتین و مکزیک نیز علاقه خود به استفاده از واکسن کوبایی را ابراز کردند. 

واکسن های تولید شده در آمریکای لاتین هنوز در مرحله بررسی بین المللی علمی در مجلات معتبر می باشند. 

دانشمندان کوبایی از کارآمدی و موثر بودن بیش از ۹۰ درصد این واکسن در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا خبر می دهند. این واکسن ها از نوع واکسن های پروتیئنی هستند و از تکنولوژی مشابه ساخت واکسن های« نوواکس » آمریکایی و واکسن های فرانسوی « سانوفی » بهره می برند. 

به دلیل تحریم های آمریکا از سال ۱۹۶۲، کوبا همواره به تولید واکسن های داخلی از دهه ۱۹۸۰ به بعد پرداخته است. تقریبا ۸۰ درصد واکسیناسیون در کوبا با واکسن داخلی انجام می شود.

دسته‌بندی نشده
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: