پرش به محتوا

حمله شدید پلیس آلمان به چپگرایان و درگیری گسترده در لایپزیک. تصاویر و ویدیو

در شهر لایپزیگ آلمان هزاران نفر از نیروهای چپگرا مرکب از کمونیست‌ها و آنارشیست‌ها به خیابان ها آمدند و خواستار آزادی «لینا ای»، یک مبارز چپگرا که از طرف پلیس آلمان متهم به اقدامات خشونت آمیز شده‌است شدند.

هزاران فعال چپگرا روز گذشته در این اعتراضات گسترده شرکت کردند. معترضان از سراسر آلمان به لایپزیگ آمده بودند. دلیل این اعتراضات اتهام دولت راستگرد و سوسیال دمکرات آلمان علیه یک دانشجوی چپ گرا بود که دادستانی فدرال وی را متهم به تشکیل یک سازمان برای حملات خشونت آمیز به فاشیست‌های خشونت طلب کرده بود.

معترضان خواستار آزادی لینا. ای بودند. پلیس خشن با هلیکوپتر بر این تجمعات نظارت می کرد. تعداد زیادی از نیروهای پلیس با تجهیزاتی از جمله ماشین آب پاش در محل تجمعات حضور داشتند.

این تجمع اعتراضی ابتدا به صورت مسالمت آمیز برگزار شد. تظاهرات کنندگان از مرکز شهر لایپزیگ به سمت جنوب حرکت کردند. اما این اعتراضات توسط پلیس و عوامل نفوذی‌اش طبق روال همیشگی نیروهای امنیتی آلمان به آشوب و هرج و مرج و ناآرامی کشیده شد. پس از حمله پلیس به تظاهرکنندگان آنان نیز به دفاع از خود پرداختند و درگیری گسترش یافت تا آنجا که به شعبات بان‌ها، اتومبیل های لوکس و مغازه‌های لوکس فروشی و سر آخر هم ساختمان اداره پلیس لایپزیگ با بطری ها و ترقه هدف حملات شورشیان قرار گرفت.

چندین شعبه بانک از جمله بانک بدنام و مافیائی «دویچه بانک» در لایپزیگ هم هدف حملات معترضان قرار گرفت. در اثر درگیری و حمله پلیس به شیشه های منازل و مغازه ها هم آسیب رسید سنگ و چندین سطل زباله را به آتش کشیده شدند.

بعد از پایان رسمی این اعتراضات اما درگیری ها بدلیل حملات نیروهای انتظامی به معترضان که در حال پراکنده شدن بودند باز هم موانعی از طرف معترضان ایجاد شده و فعالین آنارشیست نقابدار برای دفاع از خود در برابر پلیس آلمان مجبور شدند علائم راهنمایی و رانندگی و سطل های زباله را به خیابان ها کشیده و آن را به آتش بزنند تا مانع سرکوب پلیس شوند. پلیس برای سرکوب معترضان از گاز اشک آور، شوک الکتریکی، باتوم و ماشین آب پاش استفاده کرد.

تصاویر از: Quelle: dpa/Jan Woitas، Fotos dpa, Quelle: dpa/Sebastian Willnow, Twiter

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: