واکسن کرونا کوبایی در ویتنام تائید شد

وزارت بهداشت ویتنام امروز اعلام کرد، واکسن کرونای کوبایی « اَبدالا » در این کشور تائید شده و مجوز استفاده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری « رویترز »، در پی وخامت اوضاع گسترش همه گیری ویروس کرونا و مبارزه با این ویروس در کشورهای جنوب شرق آسیا مقامات دولتی ویتنام از صدور مجوز برای واکسن کوبایی کرونا خبر دادند. 

واکسن « اَبدالا » هشتمین واکسن کرونای تایید شده برای استفاده در این کشور می باشد که پایین ترین میزان واکسیناسیون را در منطقه به خود اختصاص داده است و تنها ۶.۳ درصد از جمعیت ۹۸ میلیون نفری ویتنام دو دُز واکسن را دریافت کردند. 

این بیانیه ساعاتی پس از خروج رئیس جمهوری ویتنام از این کشور برای سفر به پایتخت کوبا « هاوانا » برای ملاقاتی رسمی اعلام شد. 

ویتنام ۶۶۷ هزار و ۶۵۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۶ هزار و ۶۳۷ مرگ و میر ناشی از این ویروس ثبت کرده و از اواخر آوریل با بیشترین میزان ابتلا به ویروس جهش یافته دلتا مواجه شده است. 

دولت در بیانیه ای اعلام کرد: «وزارت بهداشت ویتنام واکسن کوبایی « اَبدالا » را به دلیل نیاز فوری برای مبارزه با ویروس کرونا تائید کرده است. » 

ماه گذشته این وزارتخانه گفت، کوبا مقدار زیادی واکسن « اَبدالا » برای ویتنام تامین خواهد کرد و تکنولوژی تولید آن را نیز تا آخر سال در اختیار این کشور قرار می دهد. 

ویتنام و کوبا در کنار چین و کره شمالی و لائوس پنج کشور باقی مانده کمونیست در سراسر جهان می باشند. 

در ماه ژوئیه ویتنام از آمریکا خواسته بود به دشمنی و خصومت تاریخی خود با کوبا پایان دهد.