پرش به محتوا

دروغ بافی های بروکسل

از فولکر هرمسدورف

یونگه ولت

در حالی که میگوئل دیاز کانل ، رئیس جمهور کوبا ، روز پنجشنبه (به وقت محلی) در مکزیک به عنوان مهمان ویژه و افتخاری در جشن های دویستمین سالگرد استقلال از استعمار اسپانیا شرکت کرد و مورد استقبال رئیس جمهور مکزیک قرار گرفت ، نمایندگان راستگرای پارلمان اتحادیه اروپا حمله شدیدی به این کشور سوسیالیستی را آغاز کردند. نمایندگان احزاب راست گرای اروپایی برای تحت فشار قرار دادن جزیره سوسیالیستی کوبا چندین طرح ارائه کرده اند که از جمله آنها می خواهند علیه ‹کسانی که آنها آنان را ناقضان حقوق بشر می نامند› تحریم های جدیدی توسط اتحادیه اروپا وضع شود. قطعنامه نهایی محکومیت که آنها به اصطلاح ‹خشونت و سرکوب پس از اعتراضات ۱۱ جولای› و ‹ممنوعیت استفاده از اینترنت› در نهایت با ۴۲۶ رأی موافق ، ۱۴۶ رأی مخالف و ۱۱۵ رأی ممتنع به تصویب رسید.

پیندا نماینده اسپانیایی جناح چپ پارلمان اروپا در اعتراض به این قطعنامه و تصویب آن چنین می گوید: ‹شما برای ما داستانی تخیلی تعریف می کنید که در آن سرکوب وحشیانه علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز را محکوم می کنید. شما در ادامه قصه های خود درباره دستگیری های خودسرانه ، ناپدید شدن اجباری ، شکنجه و چند مورد دیگر نمی دانم  از کجا درمی آورید و از چه سخن می گویید.  به نظر من اینطور می رسد که شما دارید راجع به کلمبیا ، گواتمالا و هندوراس صحبت می کنید و نه درباره کوبا. پیندا در ادامه انتقاداتش نسبت به نمایندگان راستگرای پارلمان اروپا گفت ، در حالی که کودتاگران مانند ژانین آنز در بولیوی (رئیس‌جمهور سابق کودتاچی بولیوی که با همکاری ارتش و پلیس این کشور و مهندسی ایالات متحده آمریکا بر علیه رئیس جمهور قانونی این کشور اوو مورالس دست به کودتا زد و اخیراً پس از از انتخابات آزاد در بولیوی از مقام خود برکنار شد و دادگستری این کشور وی را به خاطر نقض حقوق بشر و نسل کشی مجرم شناخت و به زندان محکوم کرده است) مورد تمجید قرار می گیرند، اما حقایق وارونه جلوه داده می شود و برعکس ونزوئلا و کوبا  در مظان اتهام قرار می گیرند. گرچه راست افراطی اکثریت عددی ندارد ، اما در رابطه با آمریکای لاتین به هژمونی سیاست خارجی در اتحادیه اروپا دست یافته است.

از سوی دیگر ، شبکه رادیو تلویزیونی وپلتفرم تبلیغاتی دولتی ایالات متحده Martí Noticias ، این روند را به عنوان ‹تصمیم گیری تاریخی› ارزیابی کرد ، زیرا ابتکار احزاب راست نیز توسط سوسیال دموکرات ها نیز حمایت می شد. ایگناسیو سانچز آمور ، نماینده حزب سوسیال دموکرات ، از PSOE اسپانیا ، به نقل از پورتال آنلاین ، که سالانه توسط دولت ایالات متحده با حدود ۳۰ میلیون دلار تأمین مالی می شود ، گفت: ‹باید حق و حقوقی وجود داشت باشد که ضد انقلابی بودن را مجاز بداند.› 

مارتی نوتیسیاس تأکید کرد که ‹سه جریان مهم ایدئولوژیک در پارلمان اروپا› با محافظه کاران راست ، لیبرال ها و سوسیال دموکرات ها در بحث ‹برای آزادی در کوبا› متحد شده اند.

رسانه های کوبا از این اتحاد نامقدس انتقاد کردند. روزنامه گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا اظهار داشت: ‹با این تصمیم گیری ، پارلمان اروپا به اتحاد نامقدس تجاوز و تحریم سیاسی و اقتصادی که توسط دولت امپریالیستی آمریکا علیه کوبا صورت می گیرد پیوست، کشوری که عامل جنگ چند جانبه ای است که علیه کوبا در حال اجرا شدن است.›

 نتیجه رأی گیری اخیر پارلمان اروپا ‹با اراده هر دو طرف (کوبا و اتحادیه اروپا) برای حفظ و تقویت توافق از طریق گفتگوی سیاسی و همکاری طرفین که بر اساس اصول عدم مداخله ، حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد بنا شده است ، مطابقت ندارد ”.

درست چهارشنبه هفته گذشته ، ایزابل بریلانت پدروسا ، سفیر جدید اتحادیه اروپا در هاوانا ، بر ‹اهمیت روابط در چارچوب توافق دوجانبه در زمینه گفتگو و همکاری سیاسی› تأکید کرده بود. بر اساس گزارش وب سایت نمایندگان اتحادیه اروپا در کوبا ، بریلانت پدروسا هنگام  تقدیم مدارک دیپلماتیک خود ، خواهان ‹تقویت پتانسیل این توافق› شد. دیپلمات پرتغالی جانشین آلبرتو ناوارو می شود که پس از کمپین نمایندگان پارلمان راست اتحادیه اروپا مجبور شد این سمت را ترک  کند. نویسندگان قطعنامه کنونی ضد کوبا‌ئی وی را متهم کرده بودند که از سیاست برداشتن تحریم های  آمریکا علیه کوبا حمایت می کند و از دیکتاتوری خواندن حاکمیت کوبا خودداری می کند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: