پرش به محتوا

تلاش برای پاک کردن رد پای ریاض از پرونده ۱۱ سپتامبر

عربستان نیز به دنبال انتشار این سند در یک بیانیه تند اعلام کرد که از افشای همه پرونده های محرمانه مربوط به حادثه ۱۱ سپتامبر حمایت می کند و مدعی شد که انتشار این اسناد پایانی خواهد بود بر اتهام زنی های بی اساس علیه عربستان!

عربستان درحالی هرگونه نقش داشتن در این حملات را منکر می شود که همین سند «تماس های ربایندگان با همدستان عربستانی ساکن در آمریکا» را تشریح کرده است.

این سند در بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر که در آن ۱۵ تبعه سعودی نقش اصلی را داشتند، منتشر شد و اهمیت آن از آنجاست که پس از ۴ سال تلاش دولت ترامپ و وزیر خارجه اش پمپئو برای خارج کردن نام عربستان از این پرونده، زخم ۱۱ سپتامبر برای آمریکایی دوباره سر باز کرده است.

البته اهمیت دیگر موضوع هم از آنجاست که انتشار این سند همزمان شده است با بازگشت گروه طالبان به قدرت در افغانستان، همان گروهی که ۲۰ سال پیش بخاطر اتحادش با القاعده بهانه ای شد برای حمله آمریکایی ها و اشغال این کشور !

مصاحبه سال ۲۰۱۵ با شخصی که متقاضی تابعیت ایالات متحده بود و سال‌ها پیش با اتباع سعودی تماس مکرر داشت، از جمله مواردی است که در این سند وجود دارد محققان هم گفته اند که او مسئولیت «پشتیبانی لجستیکی» برای چندین رباینده را عهده دار بوده است.

سوابقی از گذشته ماجرا

در سال ۲۰۱۶ شبکه بریتانیایی آی تی وی و یک هفته بعد، شبکه آمریکایی پی بی اس فیلم مستندی به نام «عربستان سعودی بدون نقاب» را پخش کردند که تهیه کنندگانش گفته بودند به مدارکی در آمریکا دست یافته اند که براساس آن برخی موسسات خیریه سعودی در امر حمایت مالی از عملیات تروریستی در نقاط مختلف جهان دست داشته اند.

کمیسیون عالی سعودی برای بوسنی و هرزگوین در سارایوو یکی از این موسسات بود که کار استخدام نیرو برای گروه های تروریستی را بر عهده داشت.

در بخشی از مستند «۲۸ صفحه» نیز که شبکه آمریکایی سی بی اس همان سال پخش کرد، جان لمن، عضو کمیته تحقیق کنگره آمریکا در مورد ۱۱ سپتامبر، گفته بود » بی دلیل نیست که ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربا همگی شهروند سعودی و درس خوانده مدارس مذهبی عربستان سعودی بودند.»  البته چهار  تروریست دیگر ۱۱ سپتامبر ۲ نفر شهروند اماراتی، یک نفر مصری و یک نفر هم از اتباع اهل سنت لبنان بوده اند.

در بخشی از مستند «عربستان سعودی بدون نقاب» ، علی احمد، مدیر انستیتوی امور خلیج فارس به این حقیقت در ارتباط با حضور اتباع سعودی در گروه های تکفیری اشاره کرده و گفته بود که «تعجبی نیست که هزاران سعودی به داعش و گروه های تروریستی دیگر پیوسته اند. چون آنها در مدارس سعودی آموزش دیده اند.»

البته گزارش ۲۸ صفحه که بخشی از گزارش مشترک کمیته های اطلاعاتی سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در همان سال ۲۰۱۶ بود و بازتاب گسترده ای در رسانه های آمریکایی مانند برنامه «۶۰ دقیقه» از شبکه سی بی اس آمریکا داشت، بعدا از انتشار آن جلوگیری شد.

در گزارش ۲۸ صفحه برخی اطلاعات مورد رمز گشایی قرار گرفت که دقیقا مربوط به ارتباط مقام های رسمی سعودی با دو تن از عاملان حملات به برج های دو قلو در نیویورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن بود.

سی بی اس، شبکه آمریکایی نیز فاش ساخته بود که حدود ۸ یا ۹ ماه قبل از حمله ۱۱ سپتامبر خالد محضار و نواف حازمی بعد از هماهنگی با گروه القاعده در مالزی به لس آنجلس منتقل شدند و با کمک اتباع با نفوذ سعودی در آمریکا نیازهای خود را برای انجام عملیات تامین کردند.

یکی از اتباع سعودی با نفوذ که به محضار و حازمی کمک کرده، فهد ثمیری، دیپلمات شاغل در کنسولگری عربستان سعودی در لس آنجلس بود؛ مردی که به شدت افراطی بود و سرانجام هم آمریکایی ها او را به اتهام ارتباط با اقدامات تروریستی از کشورشان اخراج کردند.

سعودی ها که با پول پاشی های کلان در این سال ها حتی سازمان های بین المللی را نیز بی آبرو کرده اند، برای فرار از این مخمصه مدعی نقش ایران در حملات هستند و در دوران ریاست ترامپ، پمپئو وزیر خارجه تندرو او نیز به کمکشان آمد، آن هم با علم به اینکه افکار عمومی جهان خوب می دانست که القاعده هنگام حملات ۱۱ سپتامبر در افغانستان و تحت حمایت ملا عمر بود و از  آنجا عملیات تروریستی در سراسر جهان را دنبال می کرد و جالب اینکه تنها سه کشور عربستان، امارات و پاکستان حکومت طالبان را به رسمیت شناخته بودند.

البته ماجرای ۱۱ سپتامبر با مشارکت ۱۵ تا ۱۶ تبعه سعودی و ۳ یا ۴ تبعه کشورهای عربی متصل به دارالفتوای وهابیت و همچنین نقش رابطان از جمله یکی دو مقام دیپلماتیک سعودی در آن، به حدی گویا است که خانواده های قربانیان و وکلای آنان از همان آغاز دنبال پیگیرد سعودی ها رفته و همچنان دست از تلاش برنداشته اند و ادعای سعودی ها و متحدانش در دولت ترامپ هم آنقدر مضحک است که به دلیل وابستگی های تروریست ها به کانون افراط گرایی منطقه، بهتر بود می گفتند «کار کار مریخی هاست»؛ چرا که این حملات را نمی توان به هیچ جای دیگری منتسب کرد.

سعودی ها به غیر از ۱۱ سپتامبر نیز بارها آمریکایی ها را در هر فرصتی هدف قرار داده اند، اگرچه پول عربستان تاکنون حلال همه مشکلات شاهزادگان حامی گروه های تروریستی بوده است، از جمله یکی از این موارد ، حادثه ای بود که در پایگاه هوایی پنساکولا در ایالت فلوریدای آمریکا در سال ۹۸ رخ داد. «محمد سعید الشمرانی»، عضو نیروی هوایی عربستان سعودی، سه نظامی آمریکایی را در این پایگاه هدف گرفت و به قتل رساند.‌

همان زمان «رند پال» سناتور جمهوریخواه آمریکایی در توییتی، عربستان سعودی را مسئول این حمله و نیز حملات تروریستی علیه آمریکا در  سراسر جهان دانست. او در صفحه توئیترش اینگونه واکنش نشان داد که  ۱۵ تبعه سعودی در ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ به ما حمله کردند و حالا یک خلبان سعودی در حال طی کردن دوره آموزشی، سه تن از نظامیان ما را کشته است.

در خصوص حادثه تروریستی تیراندازی در پایگاه دریایی آمریکا در «فلوریدا» ، واکنش «لیندسی گراهام» و «مت گیتس» دو سناتور آمریکایی هم جالب بود که خواستار توقف آموزش نیروهای ارتش عربستان در ایالات متحده شده بودند اما «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی که برای دونالد ترامپ جذابیت های زیادی داشت، وارد عمل شد و بعد از تماس تلفنی او با «ترامپ»، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، این پرونده هم به محاق رفت.

اکنون خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر با انتشار سند ۱۶ صفحه ای جدید که از همان ابتدا تلاش شده، سعودی ها را تبرئه کنند، به تکاپو افتاده اند و تلاش شده باردیگر پرونده به جریان بیفتد، حال باید منتظر بود و دید که آیا نفوذ سیاسی و پول پاشی های عربستان و نیز فساد در هیات حاکمه آمریکا می تواند پرونده را باردیگر از مسیر خارج کند یا از لابلای اسنادی که احتمالا بعدتر منتشر می شود، سرانجام عامل و آمر اصلی عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر معرفی خواهد شد؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: