پرش به محتوا

اسرائیل بالاترین تعداد مبتلایان به کرونا در بین واکسینه شدگان در جهان را دارد!

اسرائیل یکی از آلوده‌ترین مناطق در نمودارهای بین‌المللی

به گزارش راشا تودی، موج چهارم کرونا در کشور اسرائیل به سرعت در حال نزدیک شدن به بدترین روزهای این بیماری همه‌گیر در زمستان گذشته در این کشور است. نرخ روزانه مبتلایان جدید تأییدشده در دو هفته گذشته بیش از دو برابر شده است که اسرائیل را به یکی از آلوده‌ترین مناطق در نمودارهای بین‌المللی تبدیل کرده است.

محدودیت‌ها برای تجمعات و مراکز تجاری و تفریحی در این هفته دوباره برقرار شدند و دولت قصد دارد دوباره کل کشور را قرنطینه کند.

رئیس کارگروه مقابله با ویروس کرونا اسرائیل، به یکی از کمیسیون‌های کنست گفت: «من معتقدم که ما در شرایط جنگی به سر می‌بریم. «

نیویور‌تایمز نیز مینویسد: محققان هنوز در حال بررسی این هستند که چگونه مقابله اسرائیل با بیماری همه‌گیر از یک الگوی درخشان به یک درس عبرت تبدیل شده است، و چگونه این تغییر شرایط یک آزمون حیاتی برای نفتالی بنت نخست‌وزیر جدید اسرائیل به وجود آورده است، که ادعای رهبری خود را به واسطه شعار «چگونه یک بیماری همه‌گیر را شکست دهیم» مطرح کرده بود.

اما برخی از متخصصان نگران این هستند که میزان بالای ابتلا در بین دریافت‌کنندگان اولیه واکسن ممکن است نشان‌دهنده کاهش اثربخشی این واکسن‌ها در طول زمان باشد، یافته‌ای که باعث شد ایالات متحده در روز چهارشنبه تصمیم بگیرد از ماه آینده شهروندان آمریکایی را با دز تقویتی واکسینه کند.

این واکسن ممکن است در جلوگیری از ابتلا به نوع بسیار مسری دلتا، که اکنون سویه اصلی ویروس کرونا در اسرائیل است، تأثیر کمتری داشته باشد. و اولین کسانی که واکسینه می‌شوند، گروهی از افراد مسن هستند که ممکن است سیستم دفاعی بدن آن‌ها ضعیف‌تر از سایرین باشد.

پروفسور ران بالیسر، رئیس یک هیئت تخصصی که در زمینه مقابله با ویروس کرونا به دولت اسرائیل مشاوره می‌دهد، گفت: «همه در حال تلاش بودند تا خاطره یک سال و نیم بسیار دشوار را پشت سر بگذارند. «

او گفت: «در آن زمان، الگوی بسیاری از مردم این بود که اسرائیل بیشترین تعداد افراد واکسینه‌شده در جهان را داراست، اینکه افراد واکسینه‌شده به ندرت بیمار می‌شوند و در صورتی که به کرونا مبتلا شوند حال آن‌ها وخیم نمی‌شود و اساساً با انجام چند اقدام احتیاطی، جمعیت در حال کسب مصونیت سراسری بود. مشکل این بود که آنچه در مورد ویروس اصلی صدق می‌کرد «لزوماً برای انواع جدید که مردم نسبت به آن‌ها مصونیت کمتری داشتند صادق نبود. «

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت مسن اسرائیل تا پایان ماه فوریه دو دز واکسن فایزر را دریافت کرده بودند و اکنون حدود ۷۸ درصد از جمعیت ۱۲ سال به بالا به طور کامل واکسینه شده‌اند.

همچنان اعتقاد بر این است که واکسن به جلوگیری از وخیم شدن حال افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند کمک می‌کند، هرچند برخی از داده‌های منتشرشده توسط اسرائیل نشان می‌دهند که همچنان احتمال افزایش خطر ابتلای کسانی که واکسن اولیه را دریافت کرده‌اند به نوع شدید این بیماری وجود دارد. همزمان با افزایش تعداد مبتلایان در اسرائیل، تعداد فوتی‌ها در ماه گذشته نیز بیشتر شده است.

نوع دلتا تمام اسرائیل را فرا گرفته است و به نوع اصلی کرونا در این کشور تبدیل شده است. پروفسور بالیسر در ماه مه هشدار داده بود که با وجود موفقیت اولیه، همه‌گیری در اسرائیل به پایان نرسیده است. خطر مداوم شیوع انواع مختلفی از ویروس وجود داشت که ممکن بود نسبت به واکسن مقاوم باشند. و دانشمندان اسرائیلی در بین افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند شاهد کاهش مصونیت به ویژه در میان افراد مسن‌تر بوده‌اند که ابتدا واکسینه شده‌اند.

اطلاعات منتشرشده توسط وزارت بهداشت اسرائیل در اواخر ماه ژوئیه نشان داد که واکسن فایزر در جلوگیری از ابتلا به ویروس در ماه ژوئن و ژوئیه فقط ۳۹ درصد مؤثر بوده است، در حالی که این میزان از ژانویه تا اوایل آوریل ۹۵ درصد بوده است. با این حال در هر دو دوره، این واکسن در پیشگیری از ابتلا به نوع شدید کرونا بیش از ۹۰ درصد مؤثر بوده است.

متخصصان هشدار می‌دهند که این ارزیابی‌های اولیه به طور علمی اثبات نشده‌اند: تعداد کم افراد مورد مطالعه، سیاست‌های تست‌گیری اسرائیل و مجموعه‌ای از موارد دیگر ممکن است منجر به تحریف نتایج شده باشند.

با فرا رسیدن تابستان تعداد مبتلایان افزایش یافت. مدرسه‌ها تعطیل بودند، خانواده‌ها هتل‌های محلی را پر کردند و روزانه حدود ۴۰ هزار نفر با هواپیما به خارج از کشور می‌رفتند، حتی در حالی که کرونا دلتا در سراسر جهان پخش شده بود. پس از چندین روز بدون مرگ ناشی از کرونا در ماه ژوئن، در ماه جاری حداقل ۲۳۰ اسرائیلی به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.


به گزارش راشا تودی، پروفسور شموئل شپیرا فردی است که در هشت سال گذشته ریاست یکی از مخفی ترین و مهمترین نهادها در اسرائیل را بر عهده داشته است. وی رئیس موسسه بیولوژیکی در Ness Ziona بود. او کسی است که بعد از شیوع همه گیری کرونا، ساخت واکسن اسرائیلی را عهده دار شد.

پروفسور شموئل در رابطه با واکسن فایزر و واردات آن به اسرائیل گفت: «ما کشوری هستیم که به اندازه کافی مهم و بزرگ هست و میتوانیم واکسن مخصوص خود را داشته باشیم. ممکن است فردا روابط خوبی با این کشور [آمریکا] یا کشور های دیگر نداشته باشیم و واکسن از آنها دریافت نکنیم.

وی در جمله‌ای کنایه آمیز درباره واردات واکسن های فایزر و مدرنا به اسرائیل با اشاره به اینکه از ساکنان این منطقه به عنوان موش آزمایشگاهی واکسن فایزر استفاده شده گفت: «ممکن است مدیرعامل یک شرکت تصمیم بگیرد که آزمایش برای بررسی نتیجه واکسن هایشان را نه بر روی شهروندان اسرائیل، بلکه بر روی شهروندان سنگاپور انجام می دهد. آنوقت چکار کنیم؟ «

شموئل شپیرا درباره علت اینکه چرا واکسن اسرائیلی ساخته نشد، گفت : من مستندانی دارم که نشان میدهد مقامات دولت ماه ها مارا متوقف کردند. آنها گفتند ساخت واکسن اسرائیلی غیر ضروری است. ما در جولای ۲۰۲۰ یک واکسن موثر را در دست داشتیم. وزارت بهداشت، چهار مرتبه ما را به دلایلی که در نظر من و بسیاری از افراد موسسه بی ربط بود، رد کرد.

در رابطه با دور سوم واکسیناسیون باید بگویم که مشکلات زیادی در این رابطه وجود دارد. وقتی در یک مشکل پزشکی جدی وجود دارد، ما تلاش میکنیم که از چندین جهت متفاوت به عامل بوجود آورنده آن مشکل ضربه بزنیم. اما در اینجا آنها دوباره برای دفعه سوم، از همان راه قبلی و با همان واکسنی که برای این نوع جهش یافته متناسب نیست، به کرونا حمله می کنند.

فکر نمی کنم واکسن فایزر، واکسن فوق العاده ای بود. این واکسنی بود که برای چهار تا پنج ماه خوب بود، اما در مقابل جهش های جدید، سریعا کارایی خود را از دست میدهد.

اساساً ما همچنان آزمایشگاه جهان برای مشاهده نتیجه واکسن هستیم، در تزریق نوبت اول و دوم واکسن ها، ما آزمایشگاه واکسن بودیم و اکنون در دور سوم تزریق واکسن، وضعیت ما هنوز مانند دور اول و دوم است و آزمایشگاه جهانی واکسن هستیم. خود من واکسن نمیزنم و کمی منتظر میمانم ببینم چه میشود.

 یدیعوت احرونوت در گزارش خود نوشت : «او در کتابی که قرار است منتشر کند، The Pandemic Circus، مکرراً می گوید: اسرائیلی های واکسینه شده، در واقع در آزمایش جمعی یک شرکت تجاری شرکت کردند.»

در کشوری که کلمه «pfizer» را به یک کشتی نجات بین المللی تبدیل کرد، پروفسور شپیرا هنوز به [واکسن] اسرائیلی خود اعتقاد دارد.

اسرائیلی های واکسینه شده، در واقع در آزمایش جمعی یک شرکت تجاری شرکت کردند

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: