پرش به محتوا

کوبا و چین آمریکا را به دلیل سیاسی کردن منشأ کرونا محکوم کرد

وزیر امور خارجه دولت کوبا تلاش های آمریکا برای مقصر جلوه دادن چین درباره منشأ ویروس کرونا را «غیرمسئولانه و غیرقابل قبول» خواند و گفت: این عادت واشنگتن است که برای پیشبرد مقاصد خود متوسل به دروغ شود.

به گزارش خبرگزاری کوبا، «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا، روز شنبه در پیامی توئیتری تقلا و توسل آمریکا به «سانسور سیاسی» برای مقصر جلوه دادن چین در منشا بیماری همه گیر کووید ۱۹ را محکوم کرد و نوشت: این عادت واشنگتن است که برای پیشبرد اهداف خود دروغ بگوید.

پیام وزیر امور خارجه کوبا پس از آن انتشار یافت که اطلاعات ملی ایالات متحده (ODNI) خلاصه ارزیابی خود را در مورد منشاء ویروس کرونا منتشر کرد. این گزارش تماس طبیعی یا تصادف آزمایشگاهی را به عنوان منشاء ویروس رد نکرد، اما مدعی شد که چین همچنان مانع تحقیقات جهانی می شود، تمایلی به اشتراک گذاری اطلاعات ندارد و کشورهای دیگر را مقصر می داند.

گزارش منتشره جامعه اطلاعاتی آمریکا، منشأ ویروس کرونا را حل نشده باقی گذاشت و فقط ایجاد آن را به عنوان یک سلاح بیولوژیکی رد کرد. همچنین براساس گزارش منتشره، مقامات چین به عنوان اولین کشوری که ویروس در آنجا کشف شده، قبل از ظهور ویروس از آن اطلاعی نداشته اند، به علاوه اینکه ممکن است هرگز نتوانند منشأ اولیه ویروس را مشخص کنند.

با این وجود، «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای پس از انتشار این گزارش رسمی، چین را به پنهان کاری احتمالی درخصوص اطلاعات همه گیری متهم کرد.

از سوی دیگر، همان روز شنبه،  سفارت چین در ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد گزارش «ردیابی ویروس کرونا» آمریکا به هیچ وجه علمی و معتبر نیست و چین با آن قاطعانه مخالف است و آن را محکوم می کند.  پکن همچنین با تاکید بر اینکه بررسی این موضوع به حوزه علم و دانش واگذار شود، سیاسی کردن آن را رد کرد.

همچنین هیأتی از سازمان جهانی بهداشت، پیش تر (در اوایل ۲۰۲۱)  گزارش داد براساس تحقیقات در ووهان چین، منشأ کووید ۱۹ خفاش بوده است.

دولت چین بارها با رد اتهامات و ادعاهای یادشده، تصریح کرده که آمریکا و سایر کشورهای همسو با واشنگتن در تلاش هستند با این اقدامات اذهان را از ناکامی های خود در مواجهه با پاندمی منحرف سازند.


نمایش مضحک تحقیقات دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا برای منشاءیابی کرونادستگاه های اطلاعاتی ایالات متحده در 27 آگوست (5 شهریور) گزارش مختصر به اصطلاح منشاءیابی ویروس کرونا که حائز هیچ نتیجه مشخصی نبود را منتشر کردند اما در عین حال مسئولیت عدم دستیابی به نتیجه را بر گردن چین انداختند. کاخ سفید نیز متعاقباً با صدور بیانیه ای ادعایی، چین را به امتناع از اشتراک اطلاعات و ممانعت از تحقیقات بین المللی برای منشاءیابی بیماری کووید-19 متهم کرد.

این جدیدترین نمایش خنده دار آمریكا برای سیاسی كردن موضوع سرچشمه ویروس کرونا بود و گزارش به اصطلاح علمی آن نیز به هیچ وجه علمی و معتبر نیست. در واقع، در همان لحظه که کاخ سفید بیش از سه ماه پیش به دستگاه های اطلاعاتی دستور داده بود که تحقیقات ردیابی ویروس کرونا را انجام دهند و طی مهلت کوتاهی به نتیجه برسند، جامعه بین المللی به وضوح دریافت که هدف ایالات متحده سوءاستفاده از موضوع منشاءیابی کرونا به منظور فرار از مسئولیت خود و سیاه نمایی چین است. استفاده از دستگاه های اطلاعاتی برای انجام تحقیقات منشاءیابی ویروس به خودی خود این را به اثبات رسانده است که ایالات متحده مسئله ردیابی ویروس کووید-19 را سیاسی کرده است.

طنز این مساله این است که در حالی که سیاستمداران آمریکایی به سازمان های اطلاعاتی متقلب خود اجازه دادند تا تحقیقات فوق را بر اساس فرض گناه انجام دهند، آنها به طور بی پروا از چین می خواستند که از هنجارها و استانداردهای علمی لازم پیروی کند. در حقیقت کاخ سفید با بهره گیری از حقه «دزد فریازد می زند دزد را بگیر» روحیه علم را پایمال کرده و نوعی بی اعتنایی به جان و امنیت مردم در سراسر جهان به شمار می آید.

نگرش علمی، حرفه ای و مسئولانه چین به مساله منشاء ویروس کرونا برای کل جهان آشکار است. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی دو بار برای انجام تحقیقات مشترک منشاءیابی ویروس کرونا به چین سفر نمودند، با تمام افرادی که تمایل داشتند ملاقات کرده و تمام اسناد مورد نظر خود را بررسی کردند. گزارش نهایی آنها که مشترکا با چین منتشر شد نیز این را تایید کرد که بسیار بعید است ویروس کرونای جدید از آزمایشگاه نشت پیدا کند.

امروزه، دستگاه های اطلاعاتی ایالات متحده که در زمینه تقلب، دروغگویی و دزدی مهارت های زیادی دارند، از تمام روش های خود استفاده کرده اما نتوانسته اند مدرک قانع کننده مورد انتظار سیاستمداران آمریکایی را به دست بیاورند و این امر دقیقا نشان داده است که دستکاری سیاسی سرانجام در برابر علم کوتاه می آید و نتیجه گیری تحقیقات انجام شده سازمان بهداشت جهانی در چین اعتبار و جدیت لازم را دارد و تحقیقات دستگاه های اطلاعاتی آمریکا بیهوده بوده است.

به علاوه نباید از این مساله چشم پوشی کرد که سیاستمداران آمریکایی هر چه دیوانه وار تر برای بی اعتبار کردن چین تلاش می کنند، این نکته نیز آشکارتر می شود که خود آمریکا نیز نقاط مشکوک زیادی را پنهان کرده است.

ایالات متحده باید کانون مرحله بعدی تحقیقات سازمان بهداشت جهانی برای منشاءیابی ویروس کرونا باشد. از آنجا که برخی از سیاستمداران آمریکایی اصرار دارند که احتمال «نشت آزمایشگاهی» را نمی توان منتفی دانست، آنها باید درهای پایگاه فورت دتریک و آزمایشگاه کارولینای شمالی به سازمان بهداشت جهانی باز کنند. ضمنا حالا که ایالات متحده سایر کشورها را به عدم شفافیت متهم می کند، خودش نیز باید داده های موارد ابتلای اولیه خود را علنی کند نه اینکه از جهان پنهان کند.

persian.cri.cn

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: