پرش به محتوا

مأموریت تاریخی و ارزش اقدامات حزب کمونیست چین

معجزه‌ بی نظیر حزب کمونیست در چین

برای بسیاری از تحلیلگران همواره این پرسش مطرح بوده که حزب کمونیست به عنوان حزب حاکم در چین چگونه توانسته با رهبری ملت چین معجزه کنونی توسعه کشور در چنین سطحی را رقم بزند؟ کتابی تحت عنوان «مأموریت تاریخی و ارزش اقدامات حزب کمونیست چین» که اخیراً توسط همین حزب منتشر شده به این پرسش پاسخ می‌دهد.

این کتاب علت اصلی توسعه موفق چین را پایبندی مردم چین تحت رهبری حزب حاکم بر پیمودن مسیر منتخب خود عنوان می‌کند. در این کتاب آمده است: پس از جنگ جهانی دوم الگوی توسعه غربی یگانه گزینه درست برای مدرنیزه شدن کشورها دانسته می شد اما روی آوردن بسیاری از کشورهای در حال توسعه به این الگو، ناسازگاری آن را با چنین کشورهایی نشان داد؛ در سوی دیگر اما حزب کمونیست چین با رهبری مردم یک مسیر توسعه سازگار با شرایط چین را یافت.

در این کتاب همچنین اضافه شده: علت دیگر توسعه موفق چین تحت رهبری حزب کمونیست چین، گرفتار نشدن آن در محدودیتهای فکری است؛ حزب حاکم برای حل مسائل توانسته است با توجه به شرایط عینی، از محدودیتهای فکری موجود خارج شود و به راه های جدید روی بیاورد.

در ادامه این کتاب آمده: از میان این نوآوری ها می توان به تغییر نظام اقتصاد برنامه ریزی شده به نظام اقتصادی بازارمحور  و اعلام 2400 تدبیر از سال 2012 به این سو به منظور تعمیق اصلاحات اشاره می کند.

این کتاب جدیدترین مورد از این نوع نوآوری ها را طرح ایجاد دو چرخه اقتصادی بین المللی و داخلی عنوان می کند.

در آخر این کتاب آمده است: در چین یک جامعه ای با رفاه نسبی ایجاد شده و کل کشور در تلاشند به سوی تحقق رفاه برای همه مردم حرکت کنند؛ حزب حاکم چین با صد سال سابقه خود این نکته را به جهانیان نشان داده که کاملا می تواند با رهبری مردم چین بر چالشهای گوناگون پیروز شود و علاوه بر تضمین تداوم  توسعه چین به توسعه جهان نیز کمک کند.

رمز موفقیت حزب کمونیست چین مردم است


موفقیت حزب کمونیست صد ساله چین چیست؟ این پرسش بسیار مورد توجه جامعه جهانی است. بخش تبلیغات کمیته مرکزی حزب کمونیست چین 26 اگوست/ 4 شهریور با سند «رسالت تاریخی و ارزش عملیات حزب کمونیست چین» به روشنی به این پرسش پاسخ داده است: از میان مردم آمده، تکیه اش به مردم است و به مردم خدمت می کند.

ماهیت اصلی حزب کمونیست چین که در آغاز تاسیس به عنوان یک حزب سیاسی مارکسیست به مبارزه شدید با حکومت فئودالیسم و تجاوز خارجی پرداخت، «ارتباط با مردم» است. از شروع جنگ مردم با متجاوزان تا ساخت چین نوین، پیشبرد سیاست اصلاحات و درهای باز و ایجاد همه جانبه جامعه با رفاه نسبی، ابتکار و خلاقیت کامل مردم تحت رهبری حزب کمونیست چین بر انگیخته شد و حقیقت «مردم تاریخ ساز هستند» را به اثبات رساند.

دستاوردهای چین از جمله ارتقای درآمد سرانه ملی به بیش از 10 هزار دلار، تشکیل قشر متوسط با جمعیت بیش از 400 میلیون نفر، ایجاد بزرگ ترین سامانه تامین اجتماعی در جهان و ساخت امن ترین کشور در دنیا به طور کامل سعادت و حس رضایت مردم این کشور را منعکس کرده و ارزش تلاش صد ساله این حزب را نشان می دهد. امروز مردم چین تمایل به انجام خدمات بیشتر برای صلح و توسعه جهان داشته باشند.

قراردادن مردم در بالاترین جایگاه – رمز موفقیت بزرگ ترین حزب در دنیا و نیز منبع نیروی این حزب برای ایجاد آینده بهتر به شمار می رود. هر نیرویی که قصد جداسازی حزب کمونیست با مردم چین و برکناری رهبری این حزب توسط مردم را داشته باشد با شکست رو به رو خواهد شد. 


persian.cri.cn

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: