پرش به محتوا

تحقیقات منشاءیابی کرونا در «فورت دتریک»

«چن شیو» نماینده دائم چین در دفتر سازمان ملل در ژنو سه شنبه در نامه ای به «تدرس آدهانوم» مدیرکل سازمان بهداشت جهانی خواستار آغاز تحقیقات منشاءیابی ویروس کرونای جدید (بیماری کووید-19) در پایگاه بیوشیمیایی «فورت دتریک» و دانشگاه کارولینای شمالی شد. وی در این نامه نوشت: اگر طرف های ذیربط بازهم نمی توانند احتمال «نشت آزمایشگاهی ویروس کووید-19» را منتفی بدانند، باید بر اساس عدالت و برابری، تحقیقات منشاءیابی ویروس کووید-19 را در پایگاه بیوشیمیایی فورت دتریک و آزمایشگاه دانشگاه کارولینای شمالی آغاز کنند.

«مایک رایان» رئیس بخش فوریت های پزشکی سازمان بهداشت جهانی در خصوص این نامه گفته همه فرضیه ها درباره سرچشمه ویروس کرونا در حال بحث است اما معتقد است این یک تناقض است که چین خواستار انجام تحقیقات در آزمایشگاه فورت دتریک آمریکا شده چون چین مخالف بحث «نشت آزمایشگاهی ویروس کووید-19» است.

«وانگ ون بین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در پاسخ به این اظهارات رایان، وجود تناقص در درخواست چین را رد کرد و گفت: درخواست چین بسیار عادی و منطقی است و در آن تناقضی وجود ندارد.

وی توضیح داد: اگر آمریکا بازهم بر «نشت آزمایشگاهی ویروس» اصرار دارد، این بسیار منطقی است که واشنگتن درهای پایگاه فورت دتریک را برای تحقیقات باز کند؛ بر همین، اگر دبیرخانه سازمان بهداشت جهانی نیز هنوز نمی تواند احتمال «نشت آزمایشگاهی» را رد کند، باید تحقیقات منشاءیابی بیماری کووید-19 را همان طور که در ووهان انجام داده، در پایگاه فورت دتریک آغاز کند.

همگان اطلاع دارند مرحله اول تحقیقات جهانی منشاءیابی ویروس کرونا در ووهان چین انجام شد و نتیجه اش مبنی بر «بعید بودن نشت ویروس از آزمایشگاه ووهان» اعلام شد. اما این آمریکاست که این نتیجه را قبول ندارد. «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا حتی به دستگاه های اطلاعاتی آن کشور دستور داده تا ظرف 90 روز تحقیقاتی مربوط به آنکه آیا این ویروس از آزمایشگاه چین نشت یافته یا سرچشمه حیوانی دارد، انجام دهند.

با توجه به آنکه پای تحقیقات توسط نهادهای اطلاعاتی آمریکا به میان آمده، بهتر است نگاهی دقیق به آن بیاندازیم. مشخص است این تحقیقات که توسط دستگاه های اطلاعاتی آمریکا انجام شده، یک تحقیقات کاملا سیاسی است. اما حتی در این صورت، طبق گزارش های رسانه های آمریکایی مانند روزنامه «وال استریت ژورنال»، شبکه خبری «سی ان ان» و روزنامه «واشنگتن پست»، این تحقیقات به اصطلاح منشاءیابی ویروس کرونا نتیجه مشخصی ندارد.

به هرحال، این تحقیقات این نکته را نشان داده که آمریکا هنوز نمی تواند از «نشت آزمایشگاهی کووید-19» منصرف شود پس واشنگتن باید از سازمان بهداشت جهانی دعوت کند تا تحقیقات کاملی را در پایگاه فورت دتریک و آزمایشگاه کارولینای شمالی انجام دهد.

مساله مهم تر این است که دو نهاد فوق یعنی پایگاه فورت دتریک و آزمایشگاه کارولینای شمالی واقعا از لحاظ سرچشمه ویروس کرونا محل شک و تردید فراوانی هستند.

پایگاه فورت دتریک ارتش آمریکا پیش از تایید نخستین مورد ابتلاء به ویروس کرونا در ووهان، در سال 2019 به دلیل آنچه فوریت های امنیتی اعلام شد تعطیل گشت و سریعا پس از آن، یک بیماری ذات الریه با علائم بسیار شبیه به بیماری کووید-19 در آمریکا شیوع پیدا کرده بود. در سال 2019، 54 نفر در منطقه «گرین‌اسپرینگ» ایالت ویرجینیا سرفه، پنومونی و دیگر علائم را بروز دادند. این منطقه فقط یک ساعت با پایگاه فورت دتریک فاصله دارد.

 با این حال، دولت ایالات متحده هیچ وقت توضیح روشنی درباره این موضوع مهم به جامعه جهانی و مردم خود آمریکا نداده است.

یکی از آزمایشگاه های دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا به سرپرستی پروفسور «رالف باریک» نیز ارتباطات بسیار نزدیک با پایگاه بیوشیمیایی فوق دارد و بسیاری از فناوری های ابداعیِ او نیز در این پایگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

باریک در تحقیقات مربوط به ویروس «سارس»، «مرس» و «کرونای جدید» در آمریکا جزو افراد پیشگام بوده است. او در سال 2008 برای نخستین بار نوعی ویروس کرونا شبیه سارس را به طور مصنوعی تولید کرد و آزمایشگاه به سرپرستی او نیز اصلاحات ویروس کرونا را به طور موفقیت آمیز انجام داده بود. وی در سپتامبر 2020 نیز در مصاحبه با تلویزیون ایتالیا گفته بود قادر است «به گونه ای ویروس را اصلاح کند که هیچ اثری از این اصلاح به جا نماند.»

این نکته هم شایان ذکر است که در آزمایشگاه بیوشیمیایی دانشگاه کارولینای شمالی چندین حادثه رخ داده اما جزییات آنها هیچ وقت اعلام نشده است.

با توجه به نقاط تردید فوق درباره پایگاه فورت دتریک و دانشگاه کارولینای شمالی، درخواست چین برای گنجاندن این دو مرکز در تحقیقات بعدی سازمان بهداشت جهانی بسیار عادی و منطقی به نظر می آید.

درباره اظهارات مایک رایان رئیس فوریت های پزشکی سازمان بهداشت که مدعی وجود تناقض در درخواست چین شده هم باید گفت اصلا چنین تناقضی وجود ندارد. این آمریکاست که همیشه بر نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا اصرار دارد و حتی در حال حاضر نیز از آن منصرف نشده است؛ از این رو برای تشخیص صحت این نظریه بسیار ضروری است که تحقیقاتی در پایگاه فورت دتریک و دانشگاه کارولینای شمالی انجام شود. به هر حال آنچه بر روند انجام و نتیجه گیری این تحقیقات تاثیرگذار است اراده سازمان بهداشت جهانی و صداقت آمریکا برای پذیرش این تحقیقات است.

به عبارت دیگر می توان گفت تحقیقات منشاءیابی سرچشمه ویروس کرونا در آزمایشگاه مرموز فورت دتریک آزمون انصاف و عدالت برای آمریکا و سازمان بهداشت جهانی خواهد بود.


آزمایشگاه ووهان؛ سپر بلای پایگاه تسلیحات بیولوژیکی «فورت دتریک» آمریکا

آمریکا تحت تاثیر گسترش ادامه دار سویه دلتای ویروس کرونا، روزانه به طور متوسط 130 هزار مورد جدید ابتلا به کووید-19 را گزارش می کند که این تعداد به معنای افزایش بیش از 700 برابری نسبت به آمار مربوط به ابتدای شروع این دور از اپیدمی کرونا در اوایل جولای سال جاری میلادی (2021) است.

وضعیت اپیدمی عامل ابتلا به بیماری کووید-19 در چندین ایالت آمریکا به شدت افزایش پیدا کرده است و منابع پزشکی این کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته اند. این در حالیست که دولت آمریکا در مواجه با این حقیقت از یک طرف، همچنان به جعل مدارک با هدف مقصر نشان دادن چین بابت شیوع کرونا ادامه می دهد و از طرف دیگر، تردیدهای به وجود آمده و درخواست های مطرح شده از سوی جامعه بین الملل را نادیده می گیرد و از همکاری با پروسه تحقیقات خودداری می کند و روی رویکرد ضد علمی خود پافشاری می کند.

آیا آمریکا واقعا تصور می کند که اگر خود را به کری بزند، می تواند از تحقیقات کرونا فرار کند؟

اوایل ماه ژوئن سال جاری میلادی بود که مجله آمریکایی «ونتی فر» (Vanity Fair) با انتشار گزارشی افشا کرد که دولت آمریکا یک هشدار داخلی با این محتوا صادر کرده است که «تحقیقات داخلی در زمینه منشاء ویروس کرونا انجام ندهید چرا که در غیر این صورت، مثل این است که در یک قوطی پر از کرم را باز کرده باشید!»

دقیقا به همین دلیل است که آمریکا تا جایی که ممکن است، درهای خود را به روی تحقیقات ردیابی کرونا بسته اما در عین حال مصرانه بدنبال این است که این تحقیقات در چین صورت گیرند؛ آمریکا در عین حال نظریه نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا از ووهان چین را جعل می کند.

دولت واشنگتن به درخواست های جامعه بین الملل گوش نمی کند و پاسخی نیز نمی دهد چرا که حقیقتا از تحقیقات درباره منشاء کرونا در این کشور می ترسد!

با این حال، حتی اگر آمریکا بدنبال مخفی کردن حقیقت باشد، آزمایشگاه «فورت دتریک» سر جای خود قرار دارد و تردیدها پیرامون این آزمایشگاه بیولوژیکی از بین نمی روند و با توجه روز افزون همه طرف ها، این تردیدها بیشتر آشکار خواهند شد.

آزمایشگاه فورت دتریک یک کمپ اصلی برای فعالیت های نظامی-بیولوژیکی آمریکاست؛ جامعه بین الملل مدت های طولانی است که نسبت به فعالیت های غیر قانونی، مبهم و ناامن آمریکا در این آزمایشگاه ابراز نگرانی کرده است؛ آزمایشگاه فورت دتریک از نظر تاریخی مرکز و کانون برنامه های تسلیحات بیولوژیکی آمریکا محسوب می شود و به تاریک ترین مرکز آزمایشی و تجربی دولت آمریکا معروف است و تقریبا تمامی پاتوژن ها و عوامل بیماری زای شناخته شده از جمله ابولا، باسیلوس آنتراسیس، سارس و … در این مرکز نگهداری می شوند.

محققان فورت دتریک و نهادهای مرتبط با این آزمایشگاه بیولوژیکی از اوایل سال 2003 میلادی قابلیت های سنتز و تغییر کرونا ویروس های مرتبط با سارس را به شدت بالا برده اند؛‌ از طرف دیگر، فورت دتریک حوادث ایمنی زیستی بسیار زیادی را نیز تجربه کرده است که از جمله آنها عبارتند از: حملات سیاه زخم و تری کلرواتیلن بیش از حد و نشت مواد خطرناک و …علاوه براین، شیوع های وسیعی از بیماری های تنفسی در جوامع نزدیک به پایگاه فورت دتریک نیز گزارش شده است.

تردیدهای به وجود آمده پیرامون فورت دتریک توجه جهان را به سوی آن جلب کرده است؛‌ در مارس سال 2020 میلادی بود که مردم آمریکا دادخواستی در وب سایت کاخ سفید مطرح کردند و از دولت آمریکا خواستند تا اطلاعات مربوط به فورت دتریک و به ویژه دلیل تعطیلی آن در سال 2019 میلادی را فاش کند و توضیح دهد که آیا این تعطیلی با ویروس کرونا ارتباطی داشته است یا خیر!

جای تاسف دارد که دولت آمریکا نسبت به این درخواست ها هیچ واکنشی از خود نشان نداد و وب سایت محل طرح این دادخواست آنلاین مردم آمریکا نیز به طور کلی به صورت آفلاین درآمد!

جامعه بین الملل نیز دادخواستی مطرح کرده و از دولت آمریکا خواسته است تا درباره فورت دتریک تحقیق کند؛ شهروندان چینی نیز از سازمان بهداشت جهانی خواسته اند تا درباره منشاء شیوع کرونا و ایمنی آزمایشگاه فورت دتریک تحقیق نماید؛ امضای بیش از 25 میلیون نفر از مردم چین پای این دادخواست و تاکید آنها بر ضرورت تحقیق سازمان بهداشت جهانی از آزمایشگاه فورت دتریک به وضوح بیانگر خواسته مردم چین است.

از سوی دیگر، تعدادی از محققان فیلیپینی دادخواستی دیگر مطرح کرده اند و امیدوارند که امضاهای کافی برای تاکید به سازمان بهداشت جهانی جهت تحقیق درباره فورت دتریک را طی این دادخواست جمع آوری کنند؛ «هرمال لورل» یکی از مبتکران طرح این دادخواست و رئیس مؤسسه مطالعات استراتژیک فیلیپین-بریکس تاکید کرده است: «فورت دتریک بی نهایت خطرناک است و حقیقت باید علنی گردد. تمرکز بعدی تحقیقات درباره ردیابی ویروس باید فورت دتریک باشد.»

برخی کاربران فضای مجازی فیلیپین نیز با صراحت عنوان کرده اند که: «آمریکا با آزمایشگاه ووهان شبیه یک سپر بلا و قربانی رفتار می کند تا حواس مردم را از فورت دتریک منحرف کند.»

هدف از درخواست جامعه بین الملل برای تحقیق درباره فورت دتریک و دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا این است که با استناد به حقایق به مردم گفته شود که آیا تئوری نشت آزمایشگاهی در آمریکا اعتبار دارد یا خیر و از طرف دیگر، مداخله سیاست در ردیابی کرونا ریشه کن گردد و شرایط مطلوبی جهت ردیابی علمی منشاء شیوع عامل ابتلا به بیماری کووید-19 به وجود بیاید و موانع پیش روی جامعه بین الملل در مسیر یافتن منشاء شیوع کرونا هر چه زودتر مرتفع شود.

آیا آمریکا تصور می کند که اگر از پذیرش این درخواست ها خودداری کند، فرصت اثبات بی گناهی اش را از دست می دهد و یا اینکه در اصل نگران این است که آزمایشگاه های مربوطه نتوانند در برابر حقایق مقاومت کنند و نهایتا اهداف آمریکا در مسیر جنبه سیاسی دادن به ردیابی کرونا برای جهان آشکار گردد؟

 


در واکنش به ارزیابی آمریکا؛پکن: گزارش جامعه اطلاعاتی واشنگتن از منشاء کرونا، ارزش علمی ندارد

سفارت چین در واشنگتن با رد گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا و ادعای آنها درباره منشاء ویروس کرونا، اعلام کرد که این گزارش مغرضانه است و هیچ گونه اعتبار علمی ندارد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت چین در واشنگتن از گزارش اخیر جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره منشاء ویروس کرونا شدیدا انتقاد و اعلام کرد که این گزارش فاقد هر گونه ارزش علمی است و به غلط مدعی آن شده است که پکن در مسیر تحقیقات جهانی درباره این همه گیری مانع تراشی می کند.

سفارت چین در آمریکا در این رابطه گفت: گزارش خلاف واقع جامعه اطلاعاتی آمریکا ارزش و اعتبار علمی ندارد چرا که گزارش مشترک سازمان بهداشت جهانی و چین درباره منشاء ویروس (کرونا) را نادیده می گیرد. تاکید این گزارش بر نقش چین، بهانه ای است برای کارزار آنها جهت بدنام کردن پکن.

سفارتخانه چین همچنین یادآوری کرد که گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا جهت «یافتن پاسخ دقیق مد نظر واشنگتن» ناکام مانده است.

سفارت چین افزود: هرگونه مطالعه و تحقیق فاز دوم درباره منشاء ویروس باید که ضمیمه و دنباله ای جامع از فاز اول باشد که در مکان ها و کشورهای متعدد اجرا شده باشد. یافتن منشاء این ویروس مسئله ای است که به علم مربوط می شود و باید که فقط دانشمندان به آن بپردازند و نه کارشناسان سازمان های اطلاعاتی.

جامعه اطلاعاتی آمریکا پیشتر در روز جمعه خلاصه‌ای کوتاه و غیرمحرمانه از تحقیقات خود را در خصوص منشأ کووید -۱۹، منتشر و اعلام کرد که این ویروس پیش از شیوع گسترده آن در اواخر سال ۲۰۱۹، برای دولت چین ناشناخته بوده است.

گزارش مذکور مدعی شده است که شیوع این بیماری، یک رخداد طبیعی بوده و ناشی از (بکارگیری) تسلیحات بیولوژیکی نیست.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارشی که روز پنج شنبه منتشر شد، مدعی شد: ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا این است که «سارس- ک وو-۲» ویروسی که عامل بیماری کووید -۱۹ است، احتمالاً از طریق یک رویارویی و در معرض قرار گرفتن اولیه و کوچک در محدوده زمانی نوامبر ۲۰۱۹– با شناسایی اولین موارد آشکار ابتلا به کووید -۱۹ در ووهان چین در دسامبر ۲۰۱۹- به انسان‌ها سرایت کرده است.

گزارش فوق در ادامه ادعایش می افزاید: ما (جامعه اطلاعاتی آمریکا) این طور تشخیص می‌دهیم که این ویروس به عنوان یک سلاح بیولوژیکی، توسعه نیافته است. اکثریت نهادهای اطلاعاتی نیز با درجه پائینی از اطمینان اینطور ارزیابی می‌کنند که سارس- کوو-۲ احتمالاً دستکاری ژنتیکی نشده است؛ با این حال، دو نهاد اطلاعاتی دیگر بر این باورند که شواهد و مستندات برای انجام یک ارزیابی در این دو زمینه کافی نیست.

جامعه اطلاعاتی آمریکا در نهایت این‌طور نتیجه گیری می کند که مقامات چین پیش از شیوع اولیه بیماری کووید -۱۹، آگاهی قبلی نسبت به این ویروس نداشتند.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در مورد فرضیه‌های مختلفی که در خصوص نحوه سرایت اولیه مطرح می‌شود، مدعی شد که سرایت هم به روش طبیعی و هم در حادثه ای مرتبط با آزمایشگاه (نشت آزمایشگاهی) محتمل هستند.

گزارش مذکور در پایان می‌افزاید که «همکاری چین برای دست یافتن به یک ارزیابی قاطع و نهایی در مورد منشأ کووید -۱۹ به احتمال بسیار ضروری است».

منابع آمریکایی پیش‌تر اعلام کرده بودند که گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی این کشور درباره منشأ ویروس کرونا که به درخواست «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور تهیه شده، هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

هدف از این تحقیقات مشخص شدن این مسأله بود آیا شیوع این ویروس نتیجه طبیعی سرایت از حیوان به انسان بوده یا به واسطه نشت از آزمایشگاه شیوع یافته است.

«وانگ ئی» وزیر خارجه چین، پیشتر گزارش آمریکا در این ارتباط را «ضد علمی» عنوان کرده و گفته بود که دولت آمریکا در این گزارش نتیجه تحقیقاتی را که سازمان بهداشت جهانی (WHO) قبلاً انجام داده، کاملاً نادیده گرفته و این تحقیقات جدید را تنها برای «پیشبرد اهداف سیاسی» خود پیگیری می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: