پرش به محتوا

گفتگوی تلفنی رؤسای جمهوری چین و روسیه درباره افغانستان و روابط متقابل

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین روز چهارشنبه 25 اوت (3 شهریور) با ولادیمیر پوتین همتای روس خود تلفنی گفتگو کرد.

شی جین پینگ اظهار کرد، از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، دو کشور به مناسبت بیستمین سالگرد امضای «پیمان حسن همجواری، دوستی و همکاری چین و روسیه»، همکاری های عملی راهبردی و همه جانبه را به سطح بالاتری ارتقا داده اند و بنیان محکمی برای ادامه توسعه متقابل ایجاد کرده اند و نقش هدایت‌ کننده ای در رویارویی جامعه جهانی برای مبارزه با چالش های موجود ایفا کرده اند. دو کشور باید با به روز کردن روش های همکاری و گسترش ابعاد آن، برای دستیابی به نتایج ثمربخشتر تلاش کنند. در حال حاضر، مقابله با همه گیری کرونا در سراسر جهان همچنان وظیفه سنگینی است. چین مایل است با تعمیق همکاری خود با روسیه در تولید واکسن برای تامین زنجیره های عرضه واکسن، حفاظت از امنیت جانی و سلامت مردم دو کشور و ایجاد جامعه بشری بهداشت و سلامت با سرنوشت مشترک سهم داشته باشد.

رهبر چین افزود، چین و روسیه به عنوان شرکای همکاری راهبردی همه جانبه در عصر جدید باید ضمن مخالفت با هرگونه دخالت، سرنوشت توسعه خود را در دست بگیرند. چین قاطعانه از مسیر توسعه روسیه که بر اساس وضعیت این کشور در نظر گرفته شده و همین طور تلاش این کشور برای حفاظت از حق حاکیمت و امنیت ملی خود حمایت می کند. دو کشور باید به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس سازمان همکاری شانگهای در سال جاری میلادی به اتفاق اعضای دیگر این سازمان، برای حفاظت از امنیت و منافع توسعه کشورهای منطقه با هم همکاری و همبستگی نزدیکتر داشته باشند.

دو طرف همچنین در این گفتگو پیرامون اوضاع افغانستان به تبادل نظر پرداختند.

شی جین پینگ تاکید کرد، چین به حق حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی افغانستان احترام می گذارد و با در پیش گرفتن سیاست عدم دخالت در امور داخلی افغانستان، تلاش خواهد کرد برای حل سیاسی مسئله افغانستان نقشی سازنده ایفا کند.

پوتین در این گفتگو اظهار کرد، روسیه از روند توسعه مناسبات روسیه و چین راضیست. او گفت: امسال مصادف با بیستمین سالگرد امضای «پیمان حسن همجواری، دوستی و همکاری چین و روسیه» است که در توسعه آتی روابط دو کشور اهمیت ویژه دارد. روسیه به سیاست «چین واحد» پایبند است و قاطعانه از مواضع چین برای دفاع از منافع اصلی خود در مسائل مربوط به منطقه تایوان، هنگ کنگ، شین جیانگ و دریای جنوبی حمایت و با دخالت نیروهای بیگانه در امور داخلی چین، سیاسی شدن مسئله ردیابی منشا کرونا مخالفت می کند. روسیه خواستار تعمیق و تقویت همکاری های خود با چین در ابعاد مختلف و همکاری های دو کشور برای مبارزه با کروناست.

رئیس جمهور روسیه گفت که تغییرات اوضاع افغانستان نشان می دهد، استفاده از زور برای برقراری نظم سیاسی توسط نیروهای بیگانه به جز رنج و خسارات بی نتیجه خواهد ماند.

رهبران دو کشور بر این باور بودند که با توجه به تغییرات بغرنج اوضاع جهانی و منطقه ای، حفظ مبادلات دو کشور در مسائل دوجانبه و چندجانبه بسیار مهم و ضروری است و باید به روش‌های مختلف این مبادلات نزدیک را حفظ کنند.
persian.cri.cn

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: