پرش به محتوا

هشدار جنبش‌های مردمی اتحادیه آلبا درباره کودتا در پروجنبش های اجتماعی و مردمی اتحادیه بولیواری مردم آمریکای ما (آلبا) امروز در بیانیه‌ای نسبت به راه‌اندازی احتمالی یک کودتا علیه دولت تازه نفس «پدرو کاستیو» رئیس جمهوری منتخب پرو هشدار دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری کوبا، راهبرد کودتاگران متمرکز بر رویکرد اخیر کنگره این کشور است که اکثریت آن را حزب راستگرا تشکیل می‌دهد. اعضای کنگره که در اقدامی عجیب و غیرمعمول، ۱۹ درخواست برای طرح سوال از ۷ وزیر کابینه دولت ۱۵ روزه کاستیو ارائه داده‌ بودند، تهدید کردند که در روزهای آتی قصد ندارند به کابینه جدید وزیران رأی اعتماد دهند.

اتحادیه آلبا همچنین تلاش های صورت گرفته برای سرنگونی دولت مردمی تازه کار پرو را از طریق تضعیف موقعیت ریاست جمهوری محکوم کرد و افزود: جناح راست افراطی که چنین کودتایی را در سر می پروراند قصد دارد با تعیین اعضای جدید برای دادگاه قانون اساسی مانع از ایجاد مجلس موسسان و تغییرات اساسی شود که بیش از نیمی از رأی دهندگان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به آنها به عنوان برنامه های کاستیو رأی داده اند.

نهاد جنبش های مردمی آلبا همچنین تصریح کرد که کودتاگران به عنوان هدف کوتاه مدت خود قصد دارند از اجرای مقررات و نظارت بر فساد و امتیازات رانتی جلوگیری کند.

جنبش های آلبا در پایان تمام سازمان های اجتماعی، سیاسی و نهادهای مردمی پرو را به انسجام و همبستگی برای متوقف کردن این سوء قصدها به دولت قانونی و منتخب پدرو کاستیو فراخواند.

بیش از ۲۵ میلیون شهروند پرو به امید رسیدن به ثبات سیاسی، در مرحله نخست انتخابات،  ۱۱ آوریل ۲۰۲۱ (۲۲ فروردین ۱۴۰۰) برای تعیین رئیس‌جمهوری جدید پای صندوق های رای رفتند. 

در دور دوم انتخابات ششم ژوئن ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) «پدرو کاستیو» از حزب چپگرای «پروی آزاد» با کسب ۵۰.۱۲ درصد آراء از  «کیکو فوخیموری» (دختر آلبرتو فوخیموری رئیس‌جمهوری سابق پرو که هم اکنون به جرم نقض حقوق بشر و فساد در زندان به سر می‌برد) از حزب راستگرای «نیروی مردمی» با ۴۹.۸۷ درصد آراء پیشی گرفت و پس از یک ماه کشمکش و در میان تنش‌ها و تقلای انتخاباتی رقیب برای ابطال انتخابات، سرانجام به عنوان رئیس جمهوری منتخب این کشور تعیین شد. اما با وجود طی مراحل قانونی انتخاب ریاست جمهوری، جناح رقیب همچنان در حال تحریک مخالفان و ایجاد اختلال در روند پیشبرد برنامه های دولت منتخب برمی آید.

پرو در دو دهه اخیر شاهد پیگرد قانونی پنج رئیس جمهور سابق این کشور به اتهامات فساد بوده است و همین امر باعث شده تا بی‌اعتمادی عمیقی در بین مردم پرو نسبت به سیاستمداران شکل بگیرد. این کشور در چند ماه اخیر برکناری و استعفای سه رئیس جمهوری را به طور متوالی تجربه کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: