پرش به محتوا

جرمی کوربین: برای آزادی جولیان آسانژ تا آخر ایستاده ایم

جرمی کوربین ، رهبر سابق حزب کارگر و مخالف ، بار دیگر خواستار آزادی جولیان آسانژ شد.

بنیانگذار ویکی لیکس جولیان آسانژ از آوریل ۲۰۱۹ در سلول انفرادی در یک زندان امنیتی در شهر لندن به سر می‌برد٫ با وجود آنکه به دلیل فشارهای روحی با خطر خودکشی مواجه هست اکنون می باید با تهدید تحویل به ایالات متحده آمریکا نیز روبرو شود.

صبح روز چهارشنبه ، تظاهرکنندگان مجدداً مقابل دادگاه عالی لندن تجمع کردند و خواستار آزادی جولیان آسانژ ، بنیانگذار ویکی لیکس شدند، جولیان آسانژ قرار است در جلسه رسیدگی و مذاکره درباره درخواست آمریکا برای استردادش به ایالات متحده پاسخگو باشد. جرمی کوربین ،رهبر سابق حزب کارگر انگلیس در آنجا حضور داشت و برادر بزرگترش ، پیرس کوربین ، فیزیکدان ، که او نیز مانند جرمی کوربین مدتهاست که خواستار آزادی آسانژ است هم در آنجا به معترضین پیوسته بود. 

آنها خواستار رد درخواست تجدید نظر ایالات متحده آمریکا برای استرداد جولیان آسانژ به این کشور می باشند آنها به  فشارهای روحی در دوران پناهندگی در سفارت اکوادور وحبس در سلول انفرادی در زندان به شدت امنیتی لندن آسانژ وارد شده است اشاره داشته و تاکید کردند که او به خاطر این فشار ها دچار اختلالات روحی و روانی می باشد و در شرایطی نیست که مورد مواخذه و محاکمه عادلانه قرار بگیرد زیرا که نمی تواند از خود دفاع کند.

جرمی کوربین ، رهبر حزب کارگر ، که تا سال ۲۰۲۰ در قدرت بود و با توطئه مشترک صهیونیست‌ها و دولت نتانیاهو و عناصر نفوذی صهیونیستی در حزب کارگرانگلیس برکنار شد، در میان تظاهرکنندگان مقابل ساختمان دادگاه در سخنرانی اعلام کرد: وی آسانژ را «یک روزنامه نگار بزرگ و بی باک» خواند و خواستار آزادی بدون قید و شرط وی می باشد. 

او بدون شک با دیگر معترضین  تا آزادی جولیان آسان به اعتراضات خود در آینده نیز ادامه خواهد داد.

کوربین گفت که مردم همیشه باید برای آشکار شدن حقیقت مبارزه کنند واگر آزادی برای ما وجود دارد تنها نتیجه مبارزه افرادی مانند آسانژ است که قبلاً برای حقیقت مبارزه کرده‌اند. 

نامزد شریک زندگی آسانژ ، خانم استلا موریس اسمیت روبرتسون ، بعداً به مطبوعات حاضر گفت که روز سه شنبه نامزد خود را در زندان بلمارش دید.

موریس گفت او اجازه دادند آسانژ را برای اولین بار در طول ۱۷ ماه در آغوش بگیرد و خاطرنشان کرد:

«جولیان مدتهاست از صمیمیت و محبت خانواده اش محروم شده است. زمانی که او و فرزندانش هرگز نمی تواند آن را به  جولیان بازگرداند»

تعداد بسیار معدودی از خبرگزاری های جهان اعتراض انسان های آزاده در لندن برای آزادی جولیان آسانژ را اینگونه پوشش دادند: 

 هواداران جولیان آسانژ، بنیانگذار وب سایت افشاگر ویکی‌لیکس، امروز (چهارشنبه) مقابل دیوان عالی انگلیس در لندن تجمع کردند و خواستار عدم استرداد او به آمریکا شدند.

ابتدای ماه ژوئیه سال جاری میلادی، دادگاهی در لندن که پرونده وی را بررسی می‌کرد درخواست استرداد او به آمریکا را رد کرد.

 این دادگاه دلیل تصمیم خود را اینگونه عنوان کرد که در صورت بازگرداندن جولیان آسانژ به آمریکا احتمال اینکه او دست به خودکشی زده یا به خودش آسیب برساند بسیار بالاست.

با این حال در روز‌های گذشته، زمزمه‌هایی مبنی بر بازگرداندن او به آمریکا شنیده می‌شد. در نتیجه این شنیده‌ها هم اکنون هواداران او به خیابان ها آمده و مقابل دیوان عالی لندن تجمع کرده اند.

گفتنی است واشنگتن در صدد بازگرداندن آسانژ به آمریکا است تا بتواند وی را به دلیل انتشار فایل‌های مخفی از وزارت خارجه آمریکا و همچنین گزارش‌های جنگ عراق و افغانستان در سال ۲۰۱۰ مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

جولیان آسانژ سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور پناه برد. پس از سه سال اکوادور پناهندگی سیاسی وی را لغو کرده و از پلیس انگلیس خواست تا به داخل سفارت رفته و وی را بازداشت کند.

هم اکنون آسانژ در زندانی در لندن در حبس به سر می‌برد و منتظر رای نهایی دادگاه می‌باشد

استرداد «جولیان آسانژ» مدیر سایت افشاگر ویکی لیکس را لغو کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» روز چهارشنبه، ده‌ها رهبر و فعال مدنی و سیاست‌مدار انگلیسی از جمله «جرمی کوربین» رهبر سابق حزب کارگر انگلیس در برابر دیوان سلطنتی لندن تجمع کرده و آزادی آسانژ را خواستار شدند.

علاوه بر این، روز سه‌شنبه نیز سازمان عفو بین‌الملل با سیاسی خواندن اتهامات علیه آسانژ، از «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درخواست کرد تمام اتهامات کشورش علیه او را پس بگیرد.

آسانژ در حال حاضر با هفده مورد اتهام مواجه است. از مهم‌ترین این اتهامات نشر هزاران صفحه اسناد و اطلاعات محرمانه درباره حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان است. از جمله این اسناد می‌توان به فیلم کشتار جمعی از غیرنظامیان عراقی از جمله چند روزنامه‌نگار در سال ۲۰۰۷، توسط نیروهای نظامی آمریکایی اشاره کرد.

از سال ۲۰۱۹ آسانژ در زندانی در انگلیس به سر می‌برد و منتظر تصمیم نهایی درخصوص استرداد وی به آمریکا به سر می‌برد. دی ماه سال گذشته دادگاهی در لندن با اشاره به بیماری روحی آسانژ و خطر اقدام به خودکشی، علیه استرداد او را غیرقانونی دانست.

با این حال حدود یک ماه بعد، «مارک ریموندی» سخنگوی وزارت دادگستری دولت جدید آمریکا گفت: «ما درخواست تجدید نظر را ارسال کرده و همچنان به دنبال استرداد [آسانژ] هستیم».

در این درخواست تجدید نظر آمده است بایدن تمایل دارد آسانژ در خاک آمریکا و به اتهام جاسوسی و هک کردن اسناد محرمانه نظامی و دیپلماتیک مورد محاکمه قرار گیرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: