پرش به محتوا

«بر اساس اصول سوسیالیسم»

«بر اساس اصول سوسیالیسم»

دبیر کل حزب کمونیست ویتنام مسیر و هدف کشور خود را تعیین می کند

منتشر شده در روزنامه مارکسیستی یونگه ولت 

با حزب کمونیست به سوی آینده٫بنر خوش آمد گویی برای آغاز سیزدهمین کنگره حزب کمونیست ویتنام در هانوی ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ 

نگوین فو ترونگ ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام ، در مقاله خود که در ۱۹ مه در روزنامه حزب مردم منتشر شد ، یک تجزیه و تحلیل جامع و عمیق از مسیری که ویتنامی ها از زمان پیروزی انقلاب آگوست ۱۹۴۵ در پیش گرفته اند ارائه کرد. 

فو ترونگ توضیح می دهد که از زمان تاسیس حزب کمونیست در سال ۱۹۳۰ حزب  این  برنامه سیاسی را تعقیب می‌کند که هدفش این ایجاد «انقلاب ملی-دموکراتیک تحت رهبری طبقه کارگر» برای دور زدن سیستم سرمایه داری با هدف گام برداشتن به سوی سوسیالیسم با توجه به ویژگی‌های ویتنام می باشد.

از آن روز تا امروز حزب کمونیست ویتنام به این مسیر ادامه می‌دهد و در اهداف خود تغییری ایجاد نکرده است: «در طول مبارزات انقلابی ، حزب کمونیست ویتنام همیشه اصرار داشت که پیشرفت به سوی سوسیالیسم یک خواسته عینی و مسیر اجتناب ناپذیر انقلاب ویتنام است.»

به گفته فو ترونگ ، این «هدف و راهی است که رئیس جمهور هوشی مین ، حزب ما و مردم ما انتخاب کرده اند و ما به آن پایبند خواهیم بود.» 

هوشی مین بر اساس «تجربیات فراوان خود ، همراه با نظریه های انقلابی و علمی مارکسیسم-لنینیسم» به این نتیجه عمیق رسید که تنها سوسیالیسم و ​​کمونیسم می توانند به طور کامل به استقلال ملی پاسخ دهند و برای آحاد ملت آزادی ، رفاه و خوشبختی را به ارمغان بیاورند.«.

در مورد همکاری بین المللی با سرمایه ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام خاطرنشان می کند که این حزب به این آگاهی رسیده است که «بازار آزاد سرمایه داری نمی تواند هیچ مشکل اجتماعی را حل کند». 

او نتیجه می گیرد که به کارگیری این سیستم  تنها در راه ایجاد جامعه ای عاری از استثمار می تواند قابل توجیه باشد. 

«ما به جامعه ای نیاز داریم که در آن توسعه و پیشرفت و رفاه واقعاً برای مردم به کار گرفته شود واین پیشرفت ها نباید در خدمت استثمار و مقابله با انسانیت به کار آید. 

ما به توسعه اقتصادی نیاز داریم که با پیشرفت اجتماعی و برابری همراه باشد و فاصله بین فقیر و ثروتمند را افزایش ندهد. 

ما نیازمند یک جامعه مبتنی برشفقت ، همبستگی و حمایت متقابل بر اساس ارزشهای مترقی و انسان دوستانه می باشیم «.

دبیرکل حزب کمونیست ویتنام خواسته های غرب برای تحمیل سیستم چند حزبی به  این کشور را رد می کند. 

واقعیت در کشورهای غربی نشان می دهد که این سیستم در واقع «دیکتاتوری شرکت های سرمایه داری» است. 

زندگی سیاسی تحت سلطه قدرت پول است ، قدرت مردم به کناری زده شده است. «

فو ترونگ پایبندی این کشور به دوره Doi Moi را ، که به عنوان «اقتصاد بازار سوسیالیستی» توصیف می کند ، «تحت رهبری حزب کمونیست» در یک دولت سوسیالیستی این  چنین تعریف می کند. 

در این دوره مورد نظر بر اقتصاد کشور سیستم بازار تسلط دارد اما این سیستم در عین حال در کنترل و نظارت سیستم سوسیالیستی بوده و بر اساس اصول و ماهیت سوسیالیستی اداره می شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: