پرش به محتوا

دانشمندان کوبایی ادعاهای بایدن را به سخره گرفتند

دانشمندان کوبایی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به «جو بایدن» با تحلیل علمی و ردّ «اظهارات کاملا نادرست» رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر شکست خوردن کوبا در مقابله با بحران همه گیری، ضمن برجسته کردن پیشرفت‌های علمی هاوانا در زمینه سلامت و تولید واکسن، ادعاهای وی را به تمسخر گرفتند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، اظهارات «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در پی ناآرامی های کوبا ازجمله اینکه هاوانا را «شکست خورده» خوانده بود خشم مقامات و مردم کوبا و همچنین دانشمندان و کارکنان بخش سلامت این کشور را برانگیخت.

حدود یک ماه پیش، هزاران کوبایی در اعتراضاتی از هاوانا تا سانتیاگو به خیابان ها آمدند و از محدودیت‌های همه‌گیری کرونا، سرعت واکسیناسیون و آنچه آنها بی توجهی دولت نامیدند ابراز ناخرسندی کردند. 

اما به تحلیل کارشناسان، این اعتراضات در نتیجه مداخلات واشنگتن در امور داخلی هاوانا صورت می گرفت. مداخلاتی که در اظهارات رئیس جمهوری این کشور عیان‌تر ظاهر شد؛ جو بایدن در پی ناآرامی های کوبا، این کشور را در مقابله با بیماری همه گیر «ناموفق و شکست خورده» خواند و تنها راه تضمین واکسیناسیون کل جمعیت کوبا را دریافت واکسن های آمریکایی عنوان کرد!

در ادامه واکنش‌های جهانی و همچنین پاسخ کوبنده مقامات این کشور به این اظهارات، دانشمندان کوبایی نیز در بخشی از نامه خود به این ادعاها عکس‌العمل نشان دادند.

به نوشته خبرگزاری کوبا، در بخشی از این نامه آمده است: این اظهارات، بسیاری از مردم از جمله شهروندان آمریکایی را که دسترسی مستقیم به نظام سلامت کوبایی داشته اند، شوکه کرد و همچنین خشم کارکنان بخش سلامت کوبا که در خط مقدم مهار همه‌گیری کووید ۱۹ قرار دارند و در این راه جان خود را به خطر انداخته اند، برانگیخت. این ادعاها منعکس کننده واقعیات کوبا نیست و متاسفیم که اطلاعات نادرست بازیگردانان مخرّب در تصمیمات سیاسی شما (بایدن) تاثیر گذاشته است.

«مایدا مائوری» معاون اول ریاست جمهوری کوبا در بخش بیوتکنولوژی و داروسازی نیز در مصاحبه ای مطبوعاتی با اعلام خبر ارسال پیام دانشمندان کوبایی طی هفته آینده به رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، ادعاهای بایدن را «اظهاراتی کاملا نادرست با هدف تحریف واقعیت های رخ داده در داخل کشور کوبا» توصیف کرد.

دانشمندان کوبا پس از بررسی عالمانه و دقیق اظهارات سیاسی بایدن، با تحلیل و پاسخگویی مستند ادعاهای مربوطه را قاطعانه رد کرده و آنها را انحرافی خواندند؛ زیرا طبق این نامه، دولت آمریکا بدون در نظر گرفتن آمار وحشتناک ابتلا به کووید ۱۹ در سایر کشورهای جهان ( از جمله آمریکا که از نظر ابتلا به ویروس کرونا در جایگاه نخست جهان قرار دارد! ) قصد برچسب زدن به کشوری مانند کوبا را دارد.

براساس تحلیل کارشناسان علمی، موانع اصلی کوبا در دستیابی سریع به واکسیناسیون و تجهیزات پزشکی به دلیل تحریم های اقتصادی فلج کننده واشنگتن علیه این کشور آمریکای لاتین بوده است.

در همین راستا، دانشمندان کوبایی تاکید کردند: اگر دولت آمریکا واقعا قصد کمک به مردم کوبا را دارد، می تواند تنها با یک امضای رئیس جمهوری تمام ۲۴۳ تحریم دوره ترامپ را ملغی کند. کنگره آمریکا نیز می تواند همه تحریم ها را به طور کامل لغو کند، همان موضوعی که آراء جمع شده از سوی کشورهای دنیا هر ساله در مجمع عمومی خواستار آن هستند.

به استناد این نامه، دولت آمریکا بدون توجه به آمار بالای واکسیناسیون در کوبا که حدود ۳۰.۲ درصد جمعیت آن با دوز کامل واکسن های داخلی واکسینه شده اند، از واکسن های آمریکایی به عنوان تنها راه برای تضمین واکسیناسیون جمعیت ۱۱ میلیونی کوبا دم می زند. در حالی که مردم کوبا با استقبال گسترده از واکسن های داخلی کوبا، به نظام بهداشت و سلامت این کشور آمریکای لاتین اعتماد کرده اند.

دانشمندان پزشکی کوبا همچنین در نامه خود ضمن برجسته کردن پیشرفت های کوبا در زمینه پزشکی و تولید واکسن های مورد تایید علیه کووید ۱۹ با اثربخشی بالای اثبات شده، پیشنهاد دادند که مانند گذشته که دانشمندان دو کشور در زمینه استفاده از واکسن های تولیدشده در دو کشور برای مقابله با بیماریها همکاری داشته اند، برای مهار همه گیری اخیر نیز همکاری داشته باشند.

پس از پاسخ کوبنده رئیس جمهوری کوبا به ادعاهای آمریکا، این بار دانشمندان پزشکی کوبایی که شهرت جهانی دارند، در نامه ای سرگشاده به رئیس دولت آمریکا ضمن انتقاد از بی توجهی بایدن به واقعیت‌های جهانی، برای همکاری‌های علمی با آمریکا اعلام آمادگی کردند و از این طریق ادعاهای دولت آمریکا را به سخره گرفتند. 

به گزارش ایرنا، تلاش‌های آمریکا برای دخالت در امور داخلی کوبا در حالی انجام می‌شود که «میگل دیاز کانل» رییس جمهوری کوبا پیشتر در پاسخ به اظهارات بایدن، در واقع، اقدام های مداخله جویانه واشنگتن برای ویرانی این کشور را «شکست‌خورده» خواند. 

۶دهه تحریم و سیاست ظالمانه آمریکا علیه کوبا واقعیتی است که مردم این جزیره کارائیب را برای تامین کوچکترین حقوق انسانی‌شان به سختی انداخته است. حال که رفع تحریم‌ها، روشن‌ترین راه نجات مردم رنج‌کشیده این کشور آمریکای لاتین است، سران غربی با پاک کردن صورت مسئله، دولت کوبا را به «احترام به صدای معترضان» فرا می‌خوانند. فراخوانی که نه به معنای احترام به اصول دموکراسی ادعایی دولت‌های غربی، که پشت پرده آن، افزودن معضلی به عنوان بی‌ثباتی بر درد تحریم و مشکلات اقتصادی این کشور است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: