پرش به محتوا

چین: آمریکا بزرگ ترین تهدید برای ثبات دریای جنوبی است

دای بین، کاردار موقت چین در سازمان ملل روز دوشنبه 9 اگوست/ 18 امرداد در نشست علنی شورای امنیت درباره امنیت دریایی در واکنش به سخنان نماینده آمریکا در سازمان ملل در مساله دریای جنوبی چین اظهار داشت: آمریکا به عنوان کشور خارج از منطقه با اقدام تحریک آمیز، گستاخانه جنگنده ها و ناوهای جنگی خود را به دریای جنوبی اعزام کرده و آشکارا درصدد ایجاد تفرقه بین کشورهای منطقه است. آمریکا بزرگ ترین تهدید برای ثبات دریای جنوبی به شمار می رود و این کشور حق دخالت در امور این محل ندارد.

کاردار موقت چین در سازمان ملل گفت: شورای امنیت صحنه ای برای بحث مساله دریای جنوبی نیست و ما قاطعانه با اشاره نماینده آمریکا به این مساله مخالف هستیم.

وی افزود: با تلاش مشترک چین و کشورهای اتحادیه آسیا و اقیانوسیه (آ سه آن)، اوضاع کلی دریای جنوبی باثبات است و کشورهای مختلف بر اساس قوانین بین المللی از آزادی کشتی رانی و پرواز بر فراز آن برخوردارند. چین و کشورهای آ سه آن ضمن اجرای بیانیه عملیات طرف های دریای جنوبی، در حال تلاش برای دستیابی هرچه سریع‌تر به «اصول عملیات دریای جنوبی» هستند.

وی در ادامه تاکید کرد: کشورهای منطقه برای حفظ صلح و ثبات دریای جنوبی توانایی و عزم راسخ دارند.

این مقام چینی در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که آمریکا از پیوستن به پیمان مقررات دریایی سازمان ملل خودداری کرده، اما خود را به عنوان قاضی در امور مربوط به این پیمان تلقی کرده و گستاخانه در امور کشورهای دیگر دخالت می کند، جنجال سازی آمریکا در این راستا کاملا با هدف سیاسی صورت گرفته است.

وی افزود که کشورش به امنیت دریایی بسیار اهمیت می دهد و همواره خواستار امنیت مشترک دریایی با همکاری و منافع مشترک است و برای ایجاد اوضاع امنیتی حاکی از برابری، اعتماد متقابل، عدالت و انصاف، سازندگی و بهره مندی مشترک تلاش می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: