پرش به محتوا

ماشین تبلیغاتی ناتو علیه روسیه چگونه فعالیت می‌کند؟

روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» در تحلیلی نوشته است: «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه روز جمعه هشدار داد که برای اجرای جنگ ایدئولوژیکی علیه این کشور، ناتو پایگاه‌های ویژه‌ای در مناطق شرقی قاره اروپا، از جمله در جمهوری‌های استونی، لتونی و لهستان ایجاد کرده که حتی از اتباع روسی نیز در این پایگاه‌ها استفاده می‌شود. به گفته وی، مهمترین وظیفه این مراکز اینترنتی، انجام اقدامات تبلیغاتی علیه روسیه در شبکه‌های اجتماعی، تحت پوشش وب‌لاگ نویسان معمولی و تحریک مناقشات اجتماعی در داخل روسیه است. حال باید ببینیم که ماشین تبلیغات ضدروسی ناتو چگونه کار می‌کند؟

می‌توان تصور کرد که صحبت وزیر دفاع روسیه دقیقاً در خصوص چه مراکزی است – از سال 2015 به اینطرف در ریگا (پایتخت استونی) مرکز ارتباطات راهبردی (تبلیغات راهبردی) تحت عنوان مخفف «StratCom» مشغول به فعالیت است. در تالین (مرکز لتونی) هم از سال 2008 یک مرکز مشابه در زمینه امنیت سایبری ایجاد شده است. در وزارت دفاع کشورهای استونی، لتونی و لهستان به تبعیت از ایالات متحده، واحدهای ویژه عملیات روانی تشکیل شده است. منجسم‌ترین گروه عملیات روانی در نیروهای مسلح لهستان فعالیت دارد که از جمله وظایف کنونی آن ایجاد شرایط برای درگیری داخلی در بلاروس است.

«نیکولای مژویچ» کارشناس شورای امور بین المللی و کارشناس ارشد موسسه اروپا در آکادمی علوم روسیه در گفت‌وگو با این روزنامه یادآور شد، مراکز تبلیغاتی در ریگا، تالین و ورشو، دقیقاً موسسات نظامی هستند و به همین دلیل در خصوص فعالیت آنها، وزیر دفاع (شایگو) و نه وزارت امور خارجه هشدار داده است. کسانی که در این مراکز فعالیت دارند، همگی افسران نظامی هستند که تحت پوشش متخصصان امنیت سایبری کار می‌کنند و اصلی‌ترین وظیفه آنها اقدامات اطلاعاتی و سازمان دهی حملات به زیرساختارهای مهم راهبردی در روسیه است.

به گفته این کارشناس، هر سه مرکز فوق با یکدیگر و با مرکز فرماندهی متحد نیروهای ناتو در اروپا ارتباط داشته و بصورت هماهنگ فعالیت دارند. نحوه استخدام متخصصان این مراکز نیز به شیوه نیروهای ویژه است و بعید نیست که حتی از شهروندان روسی و دیگر جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی که به زبان روسی مسلط بوده و دارای تمایلات غربگرایانه هستند، استفاده شود.

مژویچ توضیح داد که این مراکز برای سازماندهی حملات سایبری و اینترنتی به زیرساختارهای نظامی و غیرنظامی در روسیه ایجاد شده‌اند. وی افزود: «نظریه اصلی ایجاد این مراکز در سال 2003 و حتی قبل از عضویت استونی، لتونی و لیتوانی در ناتو جان گرفت و بعد از پیوستن این جمهوری‌ها به این پیمان و به بهانه حملات سایبری به موسسات دولتی در این کشورها و لزوم تقویت امنیت آنها تحقق یافت. جالب توجه است که طبق گزارشات خود متخصصین غربی، این حملات سایبری از خاک برخی اروپای غربی و آمریکا صورت گرفته بود و روسیه در آنها هیچ دخالتی نداشت.»

به گفته وی، از جمله اقدامات مرکز تالین، برنامه ریزی برای حمله سایبری به نیروگاه برق اتمی لنینگراد (واقع در نزدیکی شهر سن‌پترزبورگ) است که بزرگترین نیروگاه تولید برق در روسیه است که توسط یک خبرنگار استونیایی فاش شد. البته اصلی‌ترین وظایف این مراکز، خرابکاری و ایجاد اخلال در ارتباطات و هدایت تاسیسات مهم و حساس در روسیه و همچنین تأثیرگذاری بر افکارعمومی است.

این کارشناس ابراز اطمینان کرد که ضروری است تا در روسیه نیز چنین مراکزی برای مقابله با اقدامات خرابکارانه ناتو ایجاد شود، همانطور که برای مقابله با حملات موشکی دشمن، سیستم‌های دفاع ضدموشکی ساخته می‌شود.

روسیه نیز موسساتی برای مقابله موثر با اقدامات خرابکارانه غرب ایجاد کرده است

در این رابطه، «ایگور ماروزوف» عضو شورای فدراسیون (سنای) روسیه و کارشناس سابق سرویس اطلاعات خارجی این کشور نیز به این روزنامه یادآور شد که وزیر دفاع به عنوان نمونه به این سه مرکز اشاره کرده و واقعیت این است که برای تقویت ماشین تبلیغاتی غرب علیه روسیه، چنین مراکزی در بسیاری از شهرهای کشورهای اروپایی وجود دارد که با عناوین مختلف مشغول به فعالیت هستند. به گفته وی، البته در روسیه نیز موسساتی برای مقابله با چنین مراکزی وجود دارند که به خوبی نیز از عهده دفاع از منافع ملی کشور برمی‌آیند.

این سناتور روس ادامه داد: «در این راستا شورای فدراسیون همکاری خوبی با سازمان‌های غیردولتی داشته و مکانیزم خوبی در سطح فدرال و منطقه‌ای ایجاد شده که با موفقیت با این اقدامات غربی‌ها مقابله می‌شود و اکثریت مردم روسیه نیز از کشور در این عرصه حمایت کامل می‌کنند. این گویای آن است که در آینده نیز تمامی حملات اینترنتی و سایبری کشورهای اروپای شرقی که سکوی اصلی جنگ اطلاعاتی علیه روسیه شده‌اند، خنثی خواهند شد.»

«ولادیمیر گونداروف» افسر سابق و کارشناس نظامی روسی نیز در این باره یادآور شد که آمریکایی‌ها نیز طی سال‌های گذشته هزینه قابل توجهی برای اجرای جنگ اطلاعاتی علیه روسیه صرف کرده‌اند. وی گفت: «تنها در سال 2021 حدود 138 میلیون دلار در این زمینه هزینه شده است. در اتحادیه اروپا نیز گروه‌های کارشناسی عملیاتی ویژه مشغول فعالیت مشابهی هستند که اقدامات خرابکارانه علیه روسیه را هدایت می‌کنند و هماهنگی‌های لازم در این زمینه با طرف آمریکایی نیز صورت می‌گیرد. در واقع ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ناتو تأمین مالی فعالیت چنین مراکزی در کشورهای مختلف را بر عهده داشته و بصورت کاملاً هماهنگ با یکدیگر همکاری دارند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: