پرش به محتوا

پنهان کاری دولت فلوریدا و افزایش تردیدها درباره شیوع کرونا در آمریکا قبل از ووهان

فلوریدا کانون جدید شیوع کرونا در آمریکاست؛ جایی که میانگین آمار هفت روزه ابتلا به کرونا در آنجا در اوایل آگوست سال جاری میلادی با ثبت آماری بیش از 18 هزار نفر رکورد زد و وضعیت وخیم اپیدمی کووید-19 و در عین حال عدم شفافیت در داده های مربوط به موارد اولیه ابتلا به کووید-19 در این ایالت و به خصوص حذف و مخفی کردن داده های مربوط به 171 بیمار اولیه مبتلا به کرونا در آنجا، نگرانی های زیادی را به وجود آورده است.


اهالی فلوریدا از مخفی کردن اطلاعات مربوط به موارد اولیه ابتلا به کرونا در این ایالت شکایت دارند آن هم در شرایطی که در حال حاضر باورهای گسترده مبنی بر این است که کرونا در این ایالت آمریکا بسیار زودتر از زمان انتشار اخبار رسمی از سوی مسئولان فلوریدا در رابطه با موارد ابتلا به این ویروس، شیوع پیدا کرده و حتی عده ای بر این باورند که شیوع کرونا در فلوریدا بسیار زودتر از شیوع آن در ووهان چین بوده است.

در سرمقاله تاریخ 30 جولای روزنامه «میامی هرالد» ضمن تاکید بر دولت محلی فلوریدا مبنی بر انتشار کل داده های مربوط به موارد ابتلا به کرونا در این ایالت آمده است: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که وزارت بهداشت شفافیت را مجددا در اولویت قرار دهد.»

پنهان کاری دولت فلوریدا و افزایش تردیدها درباره شیوع کرونا در آمریکا قبل از ووهان_fororder_635634634

اپیدمیولوژیست ها و ویروس شناسان در مصاحبه با گلوبال تایمز تاکید دارند که نشانه های زیادی وجود دارند مبنی بر اینکه کووید-19 به احتمال بسیار زیاد زودتر از کشف اولین موارد ابتلا به کرونا در چین، در آمریکا شیوع پیدا کرده است.

«یانگ جانکیو» ویروس شناس دانشگاه ووهان می گوید: آمریکا به منظور سیاسی کردن پاندمی و بی اعتبار کردن چین، احتمالا شرایط واقعی مربوط به گسترش اولیه ویروس (کرونا) در این کشور را مخفی کرده است.»

تردیدهای زیادی درباره اطلاعات کرونای ایالت فلوریدا وجود دارد چرا که مسئولان این ایالت به صورت موقت داده های مربوط به 171 بیمار اولیه مبتلا به کرونا را در ماه مه سال 2020 میلادی حذف کردند؛ این داده ها مجددا در همان روزی که حذف شدند، بازیابی شدند اما در شرایطی که زمان ظهور علائم ابتلا به کرونا در این 171 بیمار از میان داده ها پاک شده بود!

بر اساس گزارش منتشر شده در روزنامه محلی «پام پیچ»، داده ها نشان می دهند که 171 بیمار کرونایی در فلوریدا در ماه های ژانویه و فوریه سال 2020 میلادی علائم بیماری کووید-19 را داشته اند و این در حالیست که ژانویه و فوریه 2020 مدت زمانی بسیار قبل تر از اعلام اولین گروه از بیماران کرونایی در آمریکا در ماه مارس 2020 محسوب می شود!

«پام پیچ» با نقل قول از یک محقق به نام «اریک تونر» که می گوید شیوع اولیه ویروس کرونا در فلوریدا غیر محسوس بود تا زمانی که ناگهان آشکار گشت، نوشت که ظهور علائم کرونا در حداقل 26 نفر مبتلا به کووید-19 در اواخر دسامبر 2019 و یا ژانویه آغاز شد و حداقل 8 نفر از این بیماران کسانی بودند که نه مسافرت کرده بودند و نه با فرد دیگری که به ویروس کرونا آلوده باشد، تماس داشته اند!

یانگ، ویروس شناس دانشگاه ووهان با تاکید بر اینکه توالی یابی ژنومی کووید-19 ثابت کرده است که این ویروس احتمالا در چندین نقطه از جهان در اواخر سال 2019 ظاهر شده است نه فقط در ووهان، گفت: «موارد اولیه در فلوریدا احتمالا قبل از موارد ووهان ظاهر شده اند اما آمریکا در آن زمان، آن موارد را به عنوان عفونت های کووید-19 شناسایی نکرد و یا اینکه تعمدا آنها را نادیده گرفت!»

«پام پیچ» در مه سال 2020 گزارش داد که از میان 171 بیمار کرونایی در فلوریدا، هیچ کدام به چین سفر نکرده بودند و 103 نفر از آنها به هیچ کجای دیگر در دنیا سفر نداشتند.

از طرف دیگر، تست های آنتی بادی روی ساکنان فلوریدا نشان می دهد که شیوع جمعی کووید-19 در این ایالت هفته ها و حتی ماه ها قبل از اعلام رسمی عفونت های ویروسی در آنجا اتفاق افتاده است! برای مثال، در یک محله کوچک در شهر ساحلی «دلری»  ، آزمایش ابتلا به کرونای حداقل 11 نفر در آوریل سال 2020 میلادی مثبت اعلام شد و این در حالیست که این افراد علائم کرونا را در نوامبر سال 2019 میلادی گزارش کردند.

دانشمندان پزشکی که در آوریل گذشته به انجام تست های مشابه آنتی بادی در شهرستان «میامی-دید»   پرداختند نیز بر این باورند که آمار ابتلا به عفونت ویروسی در این شهرستان به مراتب بیشتر از آمار گزارش شده بوده است.

صرف نظر از نگرانی ها و تردیدهای مردم، دولت فلوریدا همچنان اطلاعات اپیدمی کرونا را مخفی نگه داشته و هیچ توضیحی درباره احتمال شیوع محلی کرونا در فلوریدا قبل از شیوع کرونا در ووهان و یا علت حذف داده های 171 بیمار اولیه کرونایی در این ایالت نداده است.

بدتر از همه این است که دولت فلوریدا حتی کسانی که درصدد گفتن حقیقت بوده اند را نیز ساکت کرده به طوری که گزارش هایی منتشر شده است در رابطه با اخراج یک تحلیلگر داده به نام «ربکا جونز» که از دستکاری داده های کرونا در مه 2020 خودداری کرد و در همان سال بود که به خانه وی حمله شد!

جونز با انتشار پستی در توئیتر در تاریخ 8 دسامبر 2020 نوشت: «پلیس ایالت به خانه من آمد و تمام تجهیزات و سخت افزارهایم را گرفت.

بر اساس اظهارات این تحلیلگر داده، نیروهای پلیس اسلحه های خود را به سمت سر جونز و کودکانش نشانه گرفتند!

یک ایمونولوژیست مستقر در پکن که تمایلی به افشای نامش نداشته است، به گلوبال تایمز گفت: «یک سوء مدیریت در سیستم بهداشت آمریکا وجود داشته است و ایالت ها و ادارات مختلف داستان های خاص خودشان را می گویند و فاقد ارتباطات کافی و به اشتراک گذاری داده ها هستند.»

«یانگ جانکیو»  ویروس شناس دانشگاه ووهان می گوید در چنین شرایطی جای تاسف دارد که سیاستمداران آمریکایی خود را مشغول سیاسی بازی با پاندمی کرونا و بی اعتبار کردن چین با شایعه پراکنی پیرامون نشت آزمایشگاهی کرونا از ووهان کرده اند و شرایط وخیم داخلی کرونای خود را به فراموشی سپرده اند؛ یانگ با تاکید بر ضرورت وجود شفافیت در داده های بیماران اولیه کرونایی در آمریکا افزود: «پاندمی یک موضوع علمی است و علم منطقی است و باید توسط دانشمندان و نه سیاستمداران درباره آن تصمیم گیری شود.»

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: