ناتوانی آمریکا از فریب دادن عدالتخواهان جهان

ایالات متحده همواره برای سرکوب چین به حمایت متحدان خود امید بسته اما واقعیت این است که نفوذ آمریکا در جهان کاهش یافته و دیگر نمی‌تواند با سرکوب چین، رهبری خود بر جهان را احیا کند. در سال های اخیر، در زمینه اقتصادی، آمریکا با دنبال کردن سیاست “اول آمریکا” و اعمال تعرفه، در مسیر شیطانی حمایت گرایی و یکجانبه گرایی پیش می رود. از نظر سیاسی نیز هاله دموکراسی از گرد آمریکا رخت بر بسته است.

در ابتدای سال جاری، کنگره آمریکا توسط تظاهرکنندگان خشن اشغال شد و این بی نظمی تبدیل به یک نمونه بارز در دموکراسی آمریکایی تبدیل شد. دولت کنونی آمریکا ادعا می کند که “دموکراسی را از سر خواهد گرفت” اما تا کنون در برابر مشکلات داخلی مانند خشونت مسلحانه، تبعیض قومی، شکاف بین فقیران و ثروتمندان، فروپاشی اجتماعی و جناح بندی سیاسی هیچ اقدامی نتوانسته است بکند. استپلتون رویی سفیر اسبق آمریکا در چین خاطرنشان کرد که آمریکا پس از تبدیل شدن به تنها ابرقدرت جهان، هم در داخل و هم در خارج کشور هزینه سوء استفاده از قدرت را پرداخت.

آخرین داده های اقتصادی نشان می دهد که اقتصاد چین پیوسته بهبود می یابد و چین به بزرگترین شریک تجاری اتحادیه اروپا و آسه آن تبدیل شده است. هیچ کشوری حاضر نیست از بازار عظیم و بیش از 1.4 میلیارد نفری چین خارج شود و هیچ کشوری نمی تواند ضرر ناشی از نداشتن ارتباط با چین را بپذیرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خاطرنشان کرد که در بسیاری از مناطق، “پس از جدا شدن از چین، هیچ راه حل دیگری نخواهند داشت”. در چنین شرایطی خواسته جامعه جهانی از آمریکا همکاری با چین و کمک به ایجاد چارچوب های همکاری مشترک برای مقابله با بحران های پیشِ روی جهان است.

چندی پیش، بیش از 300 حزب سیاسی، سازمان اجتماعی و اندیشکده از بیش از 100 کشور و منطقه جهان با ارائه بیانیه‌ای مشترک به دبیرخانه سازمان بهداشت جهانی، مخالفت قاطعانه خود با سیاسی شدن یافتن منشاء ویروس کرونا را اعلام کردند ، این امر بار دیگر ثابت کرده است که آمریکا دیگر قادر به فریب دادن و فشار وارد آوردن بر نیروهای عدالتخواه در جهان نیست. تاریخ مصرف راهبرد ضد چین آمریکا به سر رسیده و این کشور باید به دنبال یافتن راهی برای همزیستی مسالمت آمیز با چین باشد چرا که این تنها گزینه مناسب برای ایالات متحده خواهد بود.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040