پرش به محتوا

مرحله بعدی جنگ

توافق رئیس جمهور آمریکا با سرویس های اطلاعاتی برای مقابله با حملات سایبری قدرت های بزرگ.
نویسنده: یورگ کروناویر

منتشر شده در یونگه ولت


یکی از جالب ترین اظهارات اخیر جو بایدن رئیس جمهور رژیم امریکا اظهار نظر اخیر وی در مورد اینکه آمریکا  حملات سایبری٬ چین و روسیه را با یک جنگ واقعی آنهم جنگی خانمان برانداز و بزرگ پاسخ خواهد.

 اظهاراتی که به لحاظ محتوا شباهت زیادی با اظهارات ريیس جمهور قبلی آمریکا دونالد ترامپ داشت و به این خاطر در مطبوعات و رسانه‌های غربی هوادار آمریکا برای نمونه در کشورهای اروپایی انعکاس چندانی نیافت. بایدن این اظهارات را در ملاقات خود با آوریل هاینز مدیر سرویس اطلاعات ملی در حومه واشنگتن پایتخت امریکا ابراز کرد٬ مسئولیت هاینز  نظارت و هماهنگی بر ۱۷ سازمان اطلاعاتی آمریکاست. رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در برابر ۱۲۰ کارمند این دفتر خاطرنشان کرد که اخیراً حملات سایبری به شرکت ها و سازمان های دولتی انجام شده است که بسیاری از آنها با هدف اخاذی پول هستند. آنها باعث ‹افزایش (…) آسیب و اختلال در دنیای واقعی› شدند.

اظهارات بایدن بسیار مهم است زیرا واشنگتن به طور مرتب پکن و مسکو را متهم به حملات سایبری جدی می کند – البته همیشه بدون ارائه هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه سازمان های دولتی در چین یا روسیه در واقع مسئول این حملات سایبری هستند. ایالات متحده اخیراً مدعی شده است که حملات به سرورهای٬ مایکروسافت اکسچنج٬ که در ماه مارس مشخص توسط هکرهای چینی انجام شده است که ظاهراً بر اساس ادعاهای اثبات نشده آمریکا این هکرها برای دولت پکن کار می‌کردند. هردو این اتهامات را برای عموم مردم جهان و رسانه‌ها اثبات نشده باقی مانده و دولت جمهوری خلق چین آنها را شدیداً رد می کند.

اتهام بایدن روز سه شنبه مبنی بر دخالت مسکو در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در پاییز ۲۰۲۲ نیز بی اساس است و تا به حال توسط هیچ ارگان یا نهادی در آمریکا تایید و هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا ها ارائه نشده است. بر اساس گزارشات رسانه ها، رئیس جمهور آمریکا در نشست شانزدهم ژوئن در ژنو ، لیستی از ۱۶ حوزه زیرساختی ایالات متحده را به ولادیمیر پوتین ، همتای روسی خود تحویل داد او در این نیز تاکید کرده است که هیچ یک از این حوزه ها نباید مورد حمله سایبری قرار بگیرد. این رفتار به این معنی است که ایالات متحده آمریکا سعی می‌کند حملات سایبری به نهادهای آمریکایی را معادل حمله نظامی قرار دهد و این یعنی وارد یک مرحله جدید در ایجاد درگیری با کشورهای دیگر. این به این معنی است که بر اساس ارزیابی آمریکا می‌تواند به خاطر یک حمله سایبری از ناتو درخواست کرد که وارد جنگ علیه کشوری که آمریکا آن را متهم به حمله سایبری می کند بشود 

بر اساس این ادعا ها میتوان حدس زد که حملات سایبری به نهادهای مهم و زیرساخت های حیاتی در مذاکرات آتی کنترل تسلیحاتی نمایندگان مسکو و واشنگتن در ژنو گنجانده خواهد شد و مانند دیگر موارد نظامی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه مذاکره کننده روسیه ، پیش از این اعلام کرد که روسیه و آمریکا می خواهند ‹همه جنبه های ثبات استراتژیک را به طور کامل مورد بحث قرار دهند، خطرات و تهدیدهای احتمالی را ارزیابی کنند› و ‹طرحی برای همکاری بیشتر› تدوین کنند. در ابتدا از پیش انتظار می رود که هیچ پیشرفت قابل توجهی در این مذاکرات صورت نگیرد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که قصد دارد مذاکرات را در ژنو ‹سختگیرانه› به پیش ببرد – جمله بندی که نشان میدهد سمت و سوی آمریکا به سمت خلع سلاح نیست.

برعکس: واشنگتن روز چهارشنبه مجدداً خواستار نوسازی سریع زرادخانه هسته ای آمریکا شد. مایک راجرز ، نماینده‌ای که برای جمهوری خواهان درکمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان فعالیت می کند، با راه انداختن این مباحثات که گویا چین مشغول ساختن سیلو های موشکی جدید در ایالت سین کیانگ می باشد به چین ستیزی و تقابل با آنچه آنها ٬نظامی گری چین٬ می نامند دامن زده است. 

لازم به یادآوری است اگر دعوا بر سر مسابقه تسلیحاتی هسته ای می باشد فقط اشاره به این نکته کافی است که بر اساس گزارش موسسات تحقیقات صلح استکهلم وری خلق چین دارای ۳۵۰ کلاهک هسته‌ای است این در حالی است که ایالات متحده آمریکا بیش از ۵ هزار و ۵۵۰ کلاهک هسته‌ای آماده در اختیار دارد.

ترجمه و تدوین از سیما صابر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: