پرش به محتوا

دولت عدالت‌خواه ساندنیست‌ها شانس اول پیروزی در انتخابات نیکاراگوئه.

دانیل اورتگا رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه که از سال ۲۰۰۷ در این منصب قرار دارد، اعلام کرد که برای دوره بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری در رقابت انتخاباتی هفتم نوامبر سال جاری میلادی (۱۶ آبان) شرکت خواهد کرد.

به گزارش تارنمای خبری رسمی حزب چپ گرای ساندینیسمو (la voz del sandinismo)، به این ترتیب چند ساعت پس از پایان مهلت رسمی ثبت نام نامزدها که از چهارشنبه گذشته آغاز شده بود با رای اکثریت اعضای کنگره نیکاراگوئه، کاندیداتوری مجدد ریاست جمهوری دانیل اورتگا و روساریو موریو، معاون رئیس جمهوری تایید شد.

گوستاوو پوراس یکی از رهبران حزب چپگرای حاکم «جبهه آزادی‌بخش ساندینیستا» نیز در حالی از اعلام حضور اورتگا در انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور خبر داد که در حال حاضر هفت نفر از کاندیداهای انتخاباتی که با ایلات متحده آمریکا همکاری نزدیک برای ایجاد آشوب و براندازی داشته‌اند با اتهاماتی جرایم ارتباط با آمریکا، ایجاد آشوب و براندازی علیه دولت پس از محاکمه عادلانه به حبس های کوتاه مدت محکوم شده‌اند.

ساندنیست ها سه سال پیش پرده از توطئه آمریکا و مهره‌هایش برای انجام کودتا علیه دولت برداشتند هدف آنها سرنگونی دولت و برگزاری انتخابات پیش از موعد بود. جبهه «آزادیبخش ملی ساندینیستا» به ریاست اورتگا، توانسته با بدست آوردن اکثریت آرا و پشتیبانی مردم کنترل قوای مقننه و قضاییه و بیشتر رسانه‌های نیکاراگوئه را در دست داشته باشد.

چالش‌های سیاسی با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات در حالی در این کشور در حال داغ‌تر شدن است که اتحادیه اروپا در ادامه تحریم‌های آمریکا علیه این کشور از تحریم همسر و پسر اورتگا به اتهام واهی نقض حقوق بشر خبر داد.

مجمع ملی نیکاراگوئه اخیرا قانونی را تصویب کرد تا عناصری که تلاش‌ها برای سرنگونی دولت قانونی این کشور را تامین مالی یا اعمال تحریم‌ها علیه مردم را ترغیب می‌کنند، نتوانند در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ نامزد شوند. هر چند منتقدان دولت، این قانون را تلاشی برای جلوگیری از فعالیت مخالفان اورتگا می‌بینند اما دولت نیکاراگوئه در تلاش است تا با انجام اصلاحاتی همچون انتصاب اعضای جدید در نظام انتخاباتی کشور، ممنوعیت دریافت بودجه توسط احزاب سیاسی از سوی دولت‌های خارجی و یا سازمان‌های غیر دولتی و همچنین حضور برابر ۵۰ درصدی نامزدهای زن و ۵۰ درصدی نامزدهای مرد در این رقابت، انتخاباتی شفاف تر و آزادانه تر را برگزار کند.

انتخابات عمومی نیکاراگوئه ۷ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۶ آبان ۱۴۰۰) برای تعیین رئیس‌جمهوری، ۹۰ نماینده مجلس ملی و ۲۰ نماینده «پارلمان آمریکای مرکزی» برگزار خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: