پرش به محتوا

آیا حمله به نفتکش اسرائیلی کار دست ایران می‌دهد؟

در تاریخ ۷ مرداد ۱۴۰۰ یک کشتی اسرائیلی با نام «مرسر استریت» در دریای عمان و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از جنوب مسقط مورد حمله چند پهباد قرار گرفت. این کشتی با پرچم لیبریا در حال حرکت بود و با میلیارد اسرائیلی، ایال اوفر که مالک گروه زودیاک است ارتباط تنگاتنگی داشت. در این حادثه دو تن از افراد آن که یکی تابعیت انگلیسی و دیگری رومانیی داشت جان خود را از دست دادند.
از سال ۲۰۲۱ تا کنون حدود ۵ کشتی غول‌پیکر اسرائیلی در نقاط مختلف دریا مورد اصابت موشک و یا پهباد قرارگرفته است که کانون حمله به این کشتی‌ها هنوز مشخص نیست. البته انگشت اتهام مقامات اسرائیلی در تمام این موارد به سمت ایران نشانه رفته است.

واکنش رسمی امریکا به حمله به کشتی اسرائیلی
پاسخ

جمعی وجود خواهد داشت
در آخرین مورد از این حملات نه تنها اسرائیل بلکه کشور‌های دیگر هم به دنبال آن‌ها در پی مقصر دانستن ایران هستند و فشار‌های بین‌المللی و حتی تهدیدات نظامی در حال افزایش است. در همین رابطه آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا ایران را به طور رسمی تهدید به حمله جمعی کرد و گفت: «ایالات متحده با هماهنگی نزدیک با انگلیس، اسرائیل و رومانی در حال آماده سازی پاسخ جمعی به ایران در برابر حمله به یک کشتی تجاری است. ما با انگلیس، اسرائیل، رومانی و دیگر کشور‌ها در تماس بسیار نزدیک هستیم. پاسخ جمعی وجود خواهد داشت.»

خاص ترین دستکش های بوکس که در هیچ فروشگاهی پیدا نمی کنی !!!
تبلیغ


پیش از وی نیز نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با دست داشتن ایران در حمله به این کشتی ضمن تهدید ایران به پاسخ نظامی گفت: «کاملا مشخص است که ایران کسی است که به این کشتی حمله کرده است. شواهد اطلاعاتی آن موجود است و ما از جامعه جهانی انتظار داریم تا برای حکومت ایران روشن سازد که اشتباه بزرگی مرتکب شده است.»
او همچنین با تحریک بازیگران بین‌المللی برای دست‌یابی به اجماعی جهانی علیه این ادعای خود ابراز می‌کند: «رفتار زورگویانه ایران نه تنها برای اسرائیل خطرناک است، بلکه به منافع جهانی، آزادی دریانوردی و تجارت بین المللی آسیب می‌زند.» این سخنان او درحالی است که طبق گزارشات روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات صهیونیستی این رژیم در طول دو سال گذشته به بیش از ۱۲ کشتی و نفتکش که راهی سواحل سوریه بوده‌اند حمله کرده است و نتانیاهو نیز در آن زمان حمله به کشتی‌هایی که به مقصد سوریه بودند را از جمله افتخارات خود می‌دانست.

اتهام نفتالی بنت به ایران
بازی جدید یا تهدیدی واقعی؟
سید عبدالمجید زواری، مدیر اندیشکده روابط بین‌الملل که با خبرگزاری اسپوتنیک درباره این موضوع گفتگو کرده است معتقد است: «اتهام زنی اسرائیل، انگلستان و آمریکا علیه ایران در حالی صورت می‌گیرد که هنوز هیچ مدرکی مبنی بر دخالت ایران در این حادثه ارایه نشده است و مرور عملکرد گذشته این کشور‌ها نشان می‌دهد که کشور‌های مذکور در پرونده‌های مختلفی همچون ماجرای سلاح‌های کشتار جمعی صدام، با طرح اتهامات واهی علیه عراق نهایتاً اهداف دیگری را دنبال می‌کردند. نکته دیگر اینکه طی سال‌های اخیر ده‌ها بار حوادث مشابهی برای کشتی‌های ایرانی در آب‌های بین المللی به ویژه دریای مدیترانه رخ داده است که در اغلب موارد هم شواهد حاکی از دخالت مستقیم اسرائیل در آن‌ها داشته است. با این حال جامعه جهانی هیچگاه کمترین واکنشی به این اقدامات نشان نداد و اساسا اراده‌ای برای پیگیری این حوادث در شورای امنیت وجود نداشت؛ بنابراین اقدامات هماهنگ کشور‌های غربی مبنی بر طرح اتهام علیه ایران و طرح این پرونده در شورای امنیت، بیش از آنکه به دلیل نگرانی این کشور‌ها از به خطر افتادن آزادی تردد کشتی‌ها باشد ناشی از سناریویی پیچیده و چند لایه است که با هدف تشدید فشار بر ایران و به چالش کشیدن آن دنبال می‌شود. یکی از احتمالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که چنین اقدامی یک خودزنی کنترل شده توسط اسرائیل یا گروه‌های مرتبط با آن با هدف باج گیری از ایران و بهانه جدید برای مصادره بخش دیگری از دارایی‌های ایران به بهانه خسارت کشتی است.»
بنابراین می‌توان فشار‌های چندروزه اخیر بر ایران را مقدمه‌ای بر برنامه‌ای بزرگتر در راستای فشار‌های سیاسی و اقتصادی بر ایران قلمداد کرد تا جنگی فراگیر و گسترده. اگرچه احتمال دیگر نیز می‌تواند مرعوب کردن ایران برای نرمش در مقابل غرب و قبول شرایط آن‌ها در ادامه مذاکرات هسته‌ای و کسب امتیاز از ایران دانست و این رفتار‌ها می‌تواند محکی برای دولت سید ابراهیم رئیسی نیز قلمداد شود.


پاسخ ایران به اتهام دولت‌های غربی
واکنش مقامات رسمی به اتهام‌ها علیه ایران
اگرچه مقامات رسمی ایران نیز در مواجهه با این اتهامات ساکت نبوده‌اند؛ سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه اتهامات وزیر امور خارجه بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران که با همان سیاق از سوی وزیر خارجه آمریکا نیز تکرار شده و حاوی مطالبی متناقض، اتهامات واهی و تحریک آمیز است را مایه تاسف عمیق دانست و قویا محکوم کرد.
همچنین در پی انتشار بیانیه‌ای از طرف وزارت امور خارجه رومانی، سفیر این کشور در تهران احضار شد و مراتب اعتراض شدید ایران جهت انتقال به مقامات این کشور به وی ابلاغ شد.
حال باید دید دولت جدید اسرائیل که پای پدرخوانده‌های خود را به این غائله باز کرده است به دنبال ایجاد تنشی گسترده‌تر از سطح دریا با ایران است یا او نیز خود مهره‌ایست صرفا برای فشار مضاعف بر ایران در آستانه تغییر دولت؟

منبع رسانه وقایع روز

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: