پرش به محتوا

همکاری طالبان، اسرائیل و آمریکا علیه ایران. نه غزه، نه لبنانی ها بخوانند!

آیا اسرائیل وارد بازی بزرگ می شود؟

 خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به دولت اسرائیل این امکان را می دهد که از طریق موساد وارد بازی بزرگی شود اما نه! سوء تعبیر نشود ، این بدان معنا نیست که اسرائیل به دنبال کنترل منطقه آسیای مرکزی است.

آیا هنوز اصطلاح «بازی بزرگ» را نمی شناسید؟

 خب ، این فرصتی برای آشنایی با بازی بزرگ است.

این اصطلاح یک توصیف تاریخی از جنبش های ژئوپلیتیک در آسیای مرکزی است.

 افغانستان یکی از ارکان این بازی است.

همانطور که قبلاً هم اشاره شد این یک شانس بزرگ برای اسرائیل است.

افغانستان مرزی طولانی با ایران دارد این امر امکانی را برای موساد یا ارتش اسرائیل فراهم می‌آورد که با جمع آوری اطلاعات ماموران خود را در این منطقه فعال کرده و اپوزیسیون ایرانی را در منطقه از فاصله‌ای بسیار نزدیک مورد حمایت خود قرار دهد. 

پس از حملات به برج های دوقلو در نیویورک در سال ۲۰۱۱ ارتش آمریکا ۲۰ سال تمام تلاش کرد تا القاعده را در افغانستان نابود کند، ایالات متحده نیز مانند قدرت های قبلی از جمله روسیه که در افغانستان به جنگ افراطیون اسلامی رفته بودند در این امر شکست خورد.اما توانست در مسیر مقابله با آنها توانست با دولتهای محلی و حتی خود طالبان روابط جدیدی را برقرار سازد.

برقراری ارتباطات به ایالات متحده این امکان را داد که امروز پای میز مذاکره و گفتگو با طالبان بنشیند و در نتیجه همین مذاکرات در قطر بود که  ایالات متحده تصمیم گرفت نیروهای خود را از این کشور خارج سازد و به یک توافق صلح با طالبان دست یافت.

از زمان اعلام و خروج نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان شبه نظامیان طالبان اشغال مناطقی در این کشور را آغاز کردن از جمله این مناطق  اشغال سریع مرزهای افغانستان با ایران است.

 هدف: ایران

این احتمال بسیار وجود دارد که طالبان دارای روابط تجاری کمابیش قانونی نیز با ایران باشند این هم قابل تصور است که در نتیجه این روابط آنها کوره راه ها و مسیرهای ناشناخته و یا کمتر شناخته شده که توسط قاچاقچیان افغانستانی مورد استفاده قرار می گیرد تا به ایران جنس قاچاق کنند را مورد استفاده قرار دهند.

این مسیرهای ی می‌تواند توسط سرویس‌های امنیتی اسرائیلی نیز مورد استفاده قرار گیرد.(منظور نویسنده از استفاده مسیرهای مخفی توسط سرویسهای امنیتی اسرائیل دخالت در امور داخلی ایران مسلح کردن اپوزیسیون و احتمالاً ایجاد آشوب ترور و بمب گذاری و مهندسی تجزیه طلبی در ایران میباشد – مترجم)

تامیر پرودو رئیس سابق سازمان اطلاعات امنیت اسرائیل، موساد این سازمان را یک سازمان جنایی قانونی خوانده است.

خب علیرغم انتقادات عمومی که از به کار بردن این الفاظ برای سازمان موساد وجود دارد در اصل اما درست می گوید.

با این تفاوت که این فقط موساد نیست که چنین عمل می کند، بلکه هر سازمان اطلاعاتی و امنیتی دولتی در جهان نیز عملکردی مشابه دارد. 

در برخی از موارد هیچ تفاوتی بین زیرساخت‌ها افراد مسلح، سیستم تسلیحاتی یک سازمان حرفه ای قاچاق مواد مخدر با یک سازمان اطلاعاتی و امنیتی وجود ندارد.

 گاهی اوقات این زیرساخت ها دقیقاً مشابه هستند.

تا آنجا که به طالبان مربوط است اطلاعاتی که آنها از ایران و ارتباطات منطقه‌ای این کشور و سازمانهای فعال جنایی منطقه‌ای و دیگر اطلاعات امنیتی دارند برای اسرائیل ارزش معادل طلا را دارد.

طبعاً این اطلاعات برای سازمان سیا نیز بسیار جذاب خواهد بود و از سوی دیگر طالبان برای پیشبرد اهداف و منافع خود در افغانستان نیاز به سلاح، فناوری‌های نظامی، فراهم آوردن امکانات پولشویی وارتباط رسمی دولتی با سراسر جهان دارد (در این زمینه اسرائیل می‌تواند به طالبان در ازای دریافت این امکانات وارد معامله شود. ـ مترجم)

 قاچاق تریاک

یکی از منابع اصلی درآمد طالبان تولید و فروش مواد مخدر و بیشتر از همه تریاک است.

این صنعتی است که اقتصاد افغانستان را برای چندین دهه حفظ کرده است از جمله حتی در زمان سیادت آمریکا در این کشور بنابراین موساد می‌تواند در ازای دریافت اطلاعات در مورد ایران و پشتیبانی و حمایت لجستیکی از عملیات ضد ایرانی با طالبان وارد همکاری شده و در زمینه حمایت از قاچاق مواد مخدر به طالبان کمک کند.

به احتمال زیاد در حال حاضر نیز موساد با طالبان ارتباط برقرار کرده است و یا ارتباط دارد اما اسرائیل می‌تواند برای بهتر شدن روابط با طالبان روی کمک های ایالات متحده و دولت رسمی کابل حساب کند.

اسرائیل می‌تواند به جز کمک‌های ایالات متحده روی کمک های دولت های محلی دیگر نیز حساب باز کند.

 منابع اطلاعات پاکستانی در آسیای مرکزی منابعی با کیفیت بالا به حساب می آید(بازی بزرگ ، به یاد دارید؟).

دوستی واقعی بین پاکستان و افغانستان وجود ندارد به خصوص که قرار است پاکستان  پس از عقب نشینی نظامیان و ارتش ایالات متحده از افغانستان همچنان مانند ۲۰ سال گذشته در یک پروژه مخفیانه میزبان پایگاه های ضد ترور آمریکایی را در خاک خود باشد.

اگر بخواهیم دوباره به مورد آمریکایی‌ها بازگردیم باید بدانیم که علیرغم خروج ارتش این کشور از افغانستان فعالیت های گسترده سیا و سازمانهای اطلاعات و امنیت آمریکا در این کشور ادامه خواهد یافت تا اطلاعات لازم به کاخ سفید در مورد آنچه در این کشور توسط بازیگران اصلی به وقوع می‌پیوندد برسد.

به علت روابط خوبی که بین اسرائیل و ایالات متحده بر قرار است اسرائیل می‌تواند روی حمایت آمریکا از فعالیت هایش در افغانستان حساب کند و از روابط آمریکا با طالبان به نفع خود استفاده کرده و روی آنها تکیه کنند، هدف نظارت و رصد برنامه‌های هسته‌ای ایران است

منبع: اسرائیل دیفنس

مترجم حمید رضا جباری

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: