پرش به محتوا

به سرمایه‌داری نولیبرال سلام کن! – خطر بی خانمان شدن‏ میلیون‌ها مستاجر آمریکایی


یازده میلیون مستاجر آمریکایی در پی پايان برنامه حفاظتی دولت آمریکا، در آستانه از دست دادن خانه هایشان قرار دارند.

به گزارش شبکه تلویزیونی اول دولتی آلمان و به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برنامه حفاظتی دولت آمریکا از اجاره نشین‌های این کشور به علت بحران اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ امروز به پایان رسید. با این وضع، میلیون‌ها مستاجر آمریکایی در معرض خطر از دست دادن سرپناه قرار گرفته اند.

سی ان ان افزود: براساس برنامه حفاظتی مذکور، صاحبخانه‌ها اجازه نداشتند مستاجران خود را در این شرایط کرونایی از خانه بیرون کنند و در مقابل هم، دولت حمایت‌هایی را ارائه می‌کرد. اما با اتمام دوره اجرای این برنامه، حالا یک ششم مستاجران آمریکایی در معرض خطر بی خانمان شدن قرار گرفته اند.

فعالان اجتماعی خواهان اقدام کنگره برای رسیدگی به وضع این افراد هستند و می‌گویند باید برنامه حفاظتی مذکور تمدید شود. یازده میلیون آمریکایی اجاره بهای خانه هایشان عقب افتاده است. این رقم، معادل یک ششم مستاجران آمریکایی است. البته صاحبخانه‌ها هم به علت بحران ناشی از کرونا آسیب دیده اند و به اجاره بهای خانه هایشان نیاز دارند. از این رو، گفته می‌شود اقدام فوری کنگره برای نجات این شهروندان آمریکایی ضروری است.

منتقدان می‌گویند میلیارد‌ها کمک دولتی که برای اجرای طرح حمایتی فوق وعده داده شده بود، به مردم نرسیده و فقط بخش اندکی از آن به مردم داده شده است.

گفتنی است؛ اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، جمعه در به توافق رسیدن با یکدیگر برای دادن مهلت اضافی به مستأجران مشکل دار شکست خوردند. با این حال وضعیتی اضطراری وجود دارد به علاوه آنکه جهش دلتا ویروس کرونا بار دیگر موارد کووید-۱۹ را افزایش داده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، کمیسیونی پارلمانی تمدید این مهلت را تا ۳۱ دسامبر پیشنهاد کرده بود، اما این طرح حمایت کافی را به دست نیاورد، از جمله در صفوف دموکرات ها. سپس دادن مهلت تا ۱۸ اکتبر به بحث گذاشته شده بود.
نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان جمعه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: «متأسفانه، حتی یک نماینده جمهوری خواه از این تدبیر حمایت نکرد. فوق العاده مأیوس کننده است که جمهوری خواهان مجلس نمایندگان و سنا از همکاری با ما در خصوص این مسئله خودداری کردند.»
منبعی در کنگره آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت در صفوف خود دموکرات‌ها نیز اتفاق نظر وجود نداشت.
کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید پیش‌تر در کنفرانس مطبوعاتی روزانه گفته بود: «موضوع نگرانی بهداشت عمومی مطرح است.»
نمایندگان مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از این پس تا اواخر ماه اوت در تعطیلات هستند و سناتور‌ها نیز یک هفته پس از آن‌ها به تعطیلات می‌روند که هر گونه امید به دستیابی به توافقی سریع از بین برده است.
بر اساسس محاسبات سی بی پی پی CBPP که یک مؤسسه تحقیقاتی مستقل است، اجاره خانه بیش از ۱۰ میلیون نفر در آمریکا به تأخیر افتاده است.
بر اساس مطالعه دفتر آمار (Census) که اوایل ماه ژوییه از ۵۱ میلیون مستأجر انجام شد، حدود سه میلیون و ششصد هزار مستأجر گفته اند که در دو ماه آینده با خطر اخراج روبرو هستند.


چین دارای بزرگترین سیستم تامین مسکن جهان

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: