پرش به محتوا

همه پرسی جالب برای ایران: همه پرسی عمومی در مکزیک برای محاکمه ۵ رئیس جمهور قبلی



به گزارش رویترز، شهروندان مکزیک قرار است امروز با شرکت در یک همه پرسی ملی، به طرح دولت عدالت‌خواه این کشور در خصوص محاکمه پنج تن از رؤسای جمهور قبلی مکزیک رأی دهند.

بر اساس این گزارش، این طرح که توسط «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهور فعلی چپ‌گرا پیشنهاد شده، منجر به برانگیخته شدن فضای اجتماعی در مکزیک شده است. مخالفین طرح معتقدند رئیس جمهور مکزیک در پس اجرای این همه پرسی تنها اهداف سیاسی و حزبی خود را دنبال می‌کند.

رئیس جمهور مکزیک پیشتر، دولت‌های قبلی این کشور را به فساد گسترده متهم کرده و ابراز امیدواری کرده بود که تعداد شرکت کنندگان در این همه پرسی به حد مطلوب برسد.

لازم به ذکر است، دستکم ۴۰ درصد از جمعیت ۳۷ میلیون نفری مکزیک باید برای اجرایی شدن طرح پیشنهادی رئیس جمهور این کشور در خصوص لزوم محاکمه رؤسای جمهوری قبلی، در جریان همه پرسی، به آن رأی مثبت دهند. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان نسبت به وقوع چنین رخدادی ابراز تردید کرده‌اند.

دسته‌ای از مخالفین این طرح نیز معتقدند با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی حاکم بر مکزیک و همچنین شیوع کرونا در این کشور، اجرای چنین همه پرسی اشتباه بوده و صرفاً بر اساس اهداف سیاسی مانوئل لوپز طراحی شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: