پرش به محتوا

دادگاه تجدید نظر آمریکا علیه جولیان آسانژ بدون حضور رسانه ها برگزار می شود

اولین جلسه تجدیدنظرخواهی ایالات متحده برای استرداد جولیان آسانژ در ۱۱ ماه اوست قرار است بدون همراهی مطبوعاتی کریگ موری برگزار شود.کریگ موری  سفیر سابق بریتانیا و حامی بنیانگذار ویکی لیکس یکی از معدود افرادی بود که توانستند محاکمه را از نزدیک در دادگاه دنبال کنند و گزارشی از آن ارائه دهند.این خبرنگار آزادیخواه اکنون از سوی دادگاه های بریتانیا و اسکاتلند به هشت ماه زندان محکوم شده است و به این ترتیب نمی‌تواند در این تاریخ به عنوان تنها ناظر بی طرف در دادگاه   جولیان آسانژ را همراهی کند. حکم علیه او به اتهام ٬تسهیل در شناسایی متهمان٬ در ماه مه صادر شد و اکنون ، پس از دادگاه عالی اسکاتلند ، دادگاه عالی بریتانیا نیز درخواست تجدیدنظر این خبرنگار و سفیر سابق  را رد کرده است.

این رفتار با موری  بی سابقه نیست. حتی در آن زمان که وی به دلیل اینکه نتوانست پاسپورت خود را را برای سفر به اسپانیا دریافت کند آشکار بود او تحت نظر نیروهای امنیتی است موری قرار بود در سفر اسپانیا در محاکمه علیه شرکت امنیتی ٬یو اس گلوبال٬ شهادت این شرکت آسانژ را در سه سال آخر اقامت خود در سفارت اکوادور در لندن به طور شبانه‌روزی برای ایالات متحده امریکا و احتمالاً دیگر کشورهای متحد آمریکا زیر نظر گرفته و جاسوسی کرده بود حتی طرح ریزی برای کشتن جولیان آسانژ توسط این شرکت امنیتی و سازمان سیا در این دادگاه نیز مطرح شده بود. 

Craig Murrayنفر اول از سمت راست

کریگ موری همچنین در مورد سیگوردور اینگی توردارسون ، شاهد اصلی دادستانی ایالات متحده ، که اخیراً افشا شد وی توسط سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا و دولت رژیم آمریکا خریداری شده بود تا شهادت دروغ علیه جولیان آسانژ بدهد ، در وب سایت خود به طور گسترده اظهار نظر افشاگری کرد. 

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که عصر پنجشنبه توسط ‹کمپین عدالت برای کریگ موری› منتشر شد ، این اولین بار در ۷۰ سال گذشته است که یک متهم در بریتانیای کبیر باید به دلیل ‹بی توجهی رسانه ها› محاکمه و زندانی شود. موری به زودی خود را به پلیس معرفی می کند ، اما برای اثبات بی گناهی خود به مبارزه ادامه می دهد.او آماده است برای اثبات بی‌گناهی خود به بالاترین مرحله دادگستری در اروپا یعنی دادگاه حقوق بشر مراجعه کند.

عقبه این حکم در واقع در رابطه با پوشش و خبر رسانی موری درباره محاکمه الکساندر سالموند وزیر اول سابقه اسکاتلند در مارس سال گذشته می باشد.

جولیان آسانژ در زندان لندن نه تنها تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار دارد بلکه به شدت به لحاظ سلامتی آسیب پذیر شده و بیمار است و از کوچکترین امکانی برای آماده سازی خود برای دفاع از اتهاماتش برخوردار نمی باشد از امکان داشتن کامپیوتر و اینترنت که حداقل امکان آماده سازی در مقابل اتهامات ایالات متحده آمریکا است برخوردار نبوده و از آنچه در بیرون از زندان می‌گذرد بی اطلاع است.

وکیل جولیان آسانژ تاکید می کند که آقای آسانژ ماه‌هاست است که به جرم معرفی نکردن خود به عنوان مجرم به دادگاه بریتانیا در زندان می باشد، و محکومیت خود را به طور کامل پشت سر گذاشته است، و وی به شکل غیر قانونی همچنان در زندان نگهداری می‌شود و این در حالی است که سلامتی آسانژ به شدت در خطر است.

در چند ماه‌های گذشته ۶۰ نفر است پزشکان بریتانیایی در نامه‌ای به وزیر داخله این کشور از وی خواستند که جولیان آسانژ را از زندان آزاد کرده و به بیمارستان منتقل کند چرا که جان آسانژ به علت فشارهای روحی و جسمی که در زندان به او وارد شده است به شدت در خطر است.

علی رغم نگرانی پزشکان بریتانیایی و نامه آنها و علی رغم وجود توافقنامه عدم تحویل زندانیان سیاسی بین بریتانیا و آمریکا دادگستری بریتانیا و وزارت داخلی این کشور تصمیم دارند در بیست و چهارم فوریه ۲۰۲۰ جولیان آسانژ را به ایالات متحده آمریکا تحویل دهند این عمل غیر قانونی می تواند جان زندانی سیاسی جولیان آسانژ را در ایالات متحده آمریکا به شدت به خطر اندازد.

در صورت تحویل آسانژ به آمریکا، او در این کشور به اتهام ساختگی جاسوسی با حکم ۱۷۰ سال زندان روبرو خواهد بود.

یک قاضی اسپانیائی کیفرخواستی رادر مورد جاسوسی علیه آسانژ در دوران اقامت و پناهندگی سیاسی اش در سفارت اکوادور منتشر کرد، آسانژ در دوران پناهندگی خود در سفارت اکوادور توسط یک موسسه اسپانیایی که امنیت سفارت اکوادور را به عهده داشت تحت مراقبت قرار داشته تمامی مذاکرات و گفت‌وگوهای وی توسط موسسه اسپانیایی به ایالات متحده آمریکا و دولت راستگرای اکوادور اطلاع داده میشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: