پرش به محتوا

«پدرو کاستیو» رئیس جمهوری چپگرای منتخب پرو سوگند یاد می‌کند

«پدرو کاستیو» رئیس جمهوری منتخب پرو، امروز ۲۸ ژوئیه (ششم مرداد) همزمان با دویستمین سالگرد استقلال پرو سوگند ریاست جمهوری یاد می‌کند.

به گزارش شبکه تله سور آمریکای لاتین، «پدرو کاستیو» معلم روستایی پرویی سرانجام پس از گذشت شش هفته از انتخابات ریاست جمهوری، به طور رسمی ریاست جمهوری این کشور آمریکای لاتین را برای دوره پنج ساله ۲۰۲۶-۲۰۲۱ به عهده می گیرد. خانم «دینا بلوآرته» نیز به عنوان معاون منتخب وی را همراهی خواهد کرد.

با گذشت بیش از شش هفته از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو (ششم ژوئن/ ۱۶ خرداد) و کشمکش‌های فراوان پیرامون اعلام برگزیده نهایی این رویداد سیاسی دو قطبی، سرانجام دادگاه عالی انتخاباتی پرو (JNE)، «پدرو کاستیو» نامزد چپگرا را به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب اعلام کرد.

«پدرو کاستیو» در مکان مقدس و تاریخی «پامپا د آیاکوچو» سوگند یاد خواهد کرد. دویست سال پیش در این مکان، با پیروزی نهایی ارتش استقلال طلب پرو در برابر نیروهای سلطنتی اسپانیا، این کشور آمریکای لاتین به استقلال ملی دست یافت.

«آلبرتو فرناندز»، «لوئیس آرسه» و «گیرمو لاسو» به ترتیب روسای جمهوری آرژانتین، بولیوی و اکوادور و همچنین «ایوان دوکه» و «سباستین پینیرا» روسای جمهوری کلمبیا و شیلی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری کاستیو حضور خواهند یافت.

«فیلیپ ششم» پادشاه اسپانیا نیز در رأس هیأتی از مقامات دولتی از روز گذشته برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید پرو همزمان با جشن ۲۰۰ سالگی استقلال پرو وارد این کشور شده است. این نخستین باری است که وی به عنوان پادشاه اسپانیا درمراسم تحلیف رئیس جمهوری پرو شرکت می کند.

در حالی که پدرو کاستیو معلم روستایی با کسب ۵۰.۱۲ درصد مجموع آرای جمع‌آوری شده بر «کیکو فوخیموری» نامزد محافظه کار راستگرا غلبه کرد اما ادعای تقلب و ارائه بیش از ۲۷۰ درخواست ابطال آرا از سوی احزاب حامی فوخیموری سبب شد تا اعلام پیروزی قاطع کاستیو تا شش هفته بعد از برگزاری انتخابات به تاخیر بیفتد.

بیش از ۲۵ میلیون شهروند پرو به امید رسیدن به ثبات سیاسی، در مرحله نخست انتخابات، ۱۱ آوریل ۲۰۲۱ (۲۲ فروردین ۱۴۰۰) برای تعیین رئیس‌جمهوری و ۱۳۰ عضو کنگره این کشور برای دوره پنج ساله (۲۰۲۱- ۲۰۲۶) پای صندوق‌های رای رفتند تا از میان ۱۸ نامزد انتخاباتی که سودای ریاست جمهوری پنج سال آینده را در سر می‌پرورانند، رئیس‌جمهوری جدید را جایگزین «فرانسیسکو ساگاستی» رئیس جمهوری موقت پرو کنند.

در دور دوم انتخابات ششم ژوئن ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) «پدرو کاستیو» از حزب چپگرای «پروی آزاد» با کسب ۵۰.۱۲ درصد آراء از «کیکو فوخیموری» (دختر آلبرتو فوخیموری رئیس‌جمهوری سابق پرو که هم اکنون به جرم نقض حقوق بشر و فساد در زندان به سر می‌برد) از حزب راستگرای «نیروی مردمی» با ۴۹.۸۷ درصد آراء پیشی گرفت.

پرو در دو دهه اخیر شاهد پیگرد قانونی پنج رئیس جمهور سابق این کشور به اتهامات فساد بوده است و همین امر باعث شده تا بی‌اعتمادی عمیقی در بین مردم پرو نسبت به سیاستمداران شکل بگیرد. این کشور در چند ماه اخیر برکناری و استعفای سه رئیس جمهوری را به طور متوالی تجربه کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: