پرش به محتوا

ناکامی «بی بی سی» در زیر سؤال بردن پروژه شهر اسفنجی در «جِنگ جوئو» چین

در شرایطی که شبکه تلویزیونی «بی بی سی» با انتشار گزارشی مدعی شده که سیلاب های اخیر باعث شکست اجرای پروژه افسانه ای و خیالی چینی ها در ساخت شهر اسفنجی در جنگ جوئویی شده که بیش از 50 میلیارد یوان (7.7 میلیارد دلار) برای ساخت این پروژه سرمایه گذاری کرده است، کارشناسان چینی می گویند که هدف از ساخت یک شهر اسفنجی ارتقاء ظرفیت شهرهای مدرن در راستای تنظیم منابع آب است و این پروژه معمولا با هدف مدیریت بارندگی های متوسط و سبک طراحی شده است و نه طوفان و باران های سیل آسای ناگهانی یک سده ای مانند آنچه در جِنگ جوئو رخ داد!

«لیو شیانگ» عضو محقق آکادمی علوم اجتماعی چین در پکن می گوید: چین هیچ گاه از طریق اجرای یک پروژه شهر اسفنجی به دنبال افسانه نبوده بلکه هدف این کشور صرفا ارتقاء ساختار شهری است. آنها (بی بی سی) چطور می توانند حرف از شکست افسانه بزنند؟

در گزارش «بی بی سی» که روز چهارشنبه اخیر منتشر شده، آمده است که جِنگ جوئو مبلغ عظیمی را برای ساخت یک شهر اسفنجی با ظرفیت پر قدرت کنترل سیلاب و تخلیه سیل سرمایه گذاری کرده اما طوفان های اخیر این افسانه را در هم شکسته است.

سایر رسانه های خارجی از جمله روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» و روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» نیز با نگارش مقاله های دیگری، واکنش دولت جِنگ جوئو چین در برابر سیلاب و ارزش سرمایه گذاری های عظیم در اجرای پروژه شهر اسفنجی در جِنگ جوئو را زیر سؤال برده اند.

ناظران چینی با رد گزارش های رسانه های غربی تاکید کرده اند که این رسانه ها یک حقیقت را نادیده گرفته اند و آن این است که سیلاب در جِنگ جوئو پدیده ای است که یک بار در طول یک قرن اتفاق افتاده و فراتر از توان تحمل هر شهر دیگری است؛ بر اساس تاکید ناظران چینی، دولت جِنگ جوئو نهایت تلاش خود را برای مهار خسارت های ناشی از سیل به کار گرفته است.

این ناظران چینی می گویند که رسانه های غربی در عین حال از توجه به این حقیقت نیز غافل مانده اند که پیش از وقوع طوفان های شدید بارانی اخیر، این پروژه به شهر جِنگ جوئو کمک کرده است تا 125 نقطه سیل خیز را از بین ببرد و 380 میلیون تن آب را تا ماه مه سال جاری (2021) و از زمان اجرای این پروژه در سال 2018 میلادی، بازیافت کند.

«ما جون» مدیر انستیتوی امور عمومی و محیط زیست چین در مصاحبه با گلوبال تایمز گفت که ظرفیت زهکشی شهرهای مدرن همزمان با اشغال مسیرهای آب و تبدیل رودخانه ها به زمین تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده و هدف از ساخت یک شهر اسفنجی ارتقاء ظرفیت تنظیمات شهری به منظور جداسازی آب های انباشته در سیلاب ها و آزاد کردن این آب ها در زمان خشکسالی است.

بر اساس اظهارات مدیر انستیتوی امور عمومی و محیط زیست چین، ساخت یک شهر اسفنجی به شهرها کمک می کند تا با تغییرات اقلیمی و آب و هوایی سازگاری پیدا کنند اما نباید فراموش کرد که وقوع طوفان های همراه با سیلاب همچون مورد نادری که در جِنگ جوئو اتفاق افتاد، از ظرفیت یک شهر اسفنجی فراتر رفت.

کارشناسان تاکید دارند که پروژه های شهر اسفنجی معمولا به منظور مدیریت بارندگی های سبک و متوسط اجرایی می شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: