پرش به محتوا

آخرین خبرها از تولید و تحویل واکسن کوبایی در ایران

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو آخرین وضعیت تولید و تحویل واکسن تولید مشترک با کوبا را تشریح کرد.


حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره آخرین وضعیت تولید و تحویل واکسن کوبائی (سوبرانا) اظهارکرد: بر اساس قراردادی که با کشور کوبا بسته شد در مرحله اول این کشور حدود ۱۵۰ هزار دز واکسن به ما تحویل داد که در واقع ۲۰ هزار دز آن برای مطالعات بالینی مصرف شد و مابقی آن برای تزریق تحویل معاونت بهداشت خواهد شد.

وی با بیان اینکه بر اساس توافق صورت گرفته از مهرماه احتمالا ماهانه دو میلیون دز واکسن کرونا از کشور کوبا تحویل ایران خواهد شد عنوان کرد: امیدواریم این موضوع طبق ریزی‌های صورت گرفته پیش رود.

محمدی در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت پیش خرید واکسن‌های کرونا را به چه صورتی انجام می‌دهد افزود: درخصوص پیش خرید واکسن شرکت‌های تولید‌کننده واکسن در صورت دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو مجاز هستند با هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی وارد مذاکره شوند و قرارداد پیش خرید ببندند و شرط آن آماده بودن واکسن است.

مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازکان غذا و دارو اظهارکرد: قیمت‌گذاری واکسن‌ها پس از تولید مشخص می‌شود بر همین اساس قیمت‌گذاری واکسن برکت انجام شد و هرچند اقداماتی برای تعیین قیمت سایر واکسن‌ها صورت گرفته و قیمت حدودی آنها مشخص شده اما قیمت دقیق سایر واکسن‌ها هنوز مشخص نیست.

به گفته محمدی، واکسیناسیون بر اساس اولویت‌ها و سند جامع واکسیناسیون آغاز شده است و به‌تدریج برای همه گروه‌های سنی پیش می‌رود که امیدواریم با تولید بیشتر واکسن‌ها و واردات به موقع آنها سرعت واکسیناسیون در کشور افزایش یابد.

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: واکسن کوبائی می‌تواند در برابر چند جهش همزمان اثرگذاری داشته باشد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، علیرضا بیگلری، در خصوص واکسن کوبائی گفت: یک دُز یادآور واکسن همکاری مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران می‌تواند برای افرادی که قبلا مبتلا به کرونا شده‌اند، کاملا سیستم ایمنی را بیدار کند. این واکسن، تنها واکسن دنیا است که می‌تواند با چند جهش همزمان مبارزه کند.

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: نتایج اولیه کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن پاستوکووک در ایران احتمالا اواخر مردادماه به دست می آید. کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا برای افراد زیر ۱۸ سال آغاز شده و به راحتی می توان برای کودکان و نوجوانان از این واکسن استفاده کرد.

وی در پایان اشاره کرد: نصب تجهیزات خط صنعتی انستیتو پاستور ایران در شهریور ماه به پایان می رسد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: