پرش به محتوا

غارت ثروت مردم ونزوئلا توسط شرکت چند ملیتی

غارتگران چند ملیتی شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا پولی که در حساب این شرکت در بانک نوو بانکوی پرتغال قرار دارد را هدف گرفتند تا صدها میلیون دلار زورگیری کنند.

بانک پورتوریکویی «بانکو سان خوان اینترناسیونال» در ژوییه حکمی از دادگاهی در لیسبون برای توقیف حساب حاوی ۱.۳ میلیارد دلار شرکت PDVSA ونزوئلا در نوو بانکو دریافت کرد تا بتواند پول زور از شرکت نفت ونزوئلا را مصادره کند.

از سوی دیگر شرکت آمریکایی O-I Glass Inc و شرکت نفتی کونوکو فیلیپس مستقر در هیوستون آمریکا به دنبال دریافت احکام مشابهی برای دریافت آنچه دزدهای سرگردنه چند ملیتی خسارت مربوط به ملی شدن داراییهایشان مینامند در ونزوئلا هستند.

تقاضا برای وصول پول از حساب نوو بانکو به حدود ۶۰۰ میلیون دلار بالغ می شود.

این اقدام جبهه جدیدی را در تلاشهای چندین ساله برای غارت ثروت های ملی مردم و دولت ونزوئلا می گشاید. این کشور آمریکای جنوبی در شرایطی که تحت تحریم و محاصره اقتصادی رژیم امپریالیستی آمریکا قرار دارد صورت می‌گیرد و بدون شک با همکاری و همدستی دولت امریکا این شرکت های چند ملیتی قصد گرفتن انتقام از مصادره اموال آنها توسط دولت مردمی بولیواری هستند.

بانک «بانکو سان خوان اینترناسیونال» پس از شکایت در انگلیس و توافق با شرکت PDVSA برای حل و فصل دعوی خود، در نوامبر موفق شد حکم ۸۳.۹ میلیون دلاری علیه شرکت PDVSA را دریافت کنند. دادگاه استدلال PDVSA را که اعلام کرده بود به دلیل تحریمهای آمریکا نمی تواند بدهی خود را پرداخت کند را نپذیرفته بود.

ونزوئلا که زمانی یک تولیدکننده نفت ثروتمند عضو اوپک بود اکنون با شدیدترین تحریم های اقتصادی روبرو شده و این کشور در شرایط اقتصادی پیچیده و خطرناک قرار دارد به طوری که تمام دارایی های ملی این ونزوئلا در کشورهای دیگر جهان توسط امریکا و متحدان اروپایی اش توقیف شده است تا کوچکترین امکانی برای خرید مواد غذایی لازم برای مردم کشورش و یا تامین پزشکی برای مبارزه با بیماری همه گیر کرونا نداشته باشد هدف از این تحریم‌ها ایجاد نارضایتی گسترده عمومی در داخل ونزوئلا به بهانه کمبود های اقتصادی و استفاده از نارضایتی های مردم که توسط خود این کشورها در ونزوئلا ایجاد شده برای سرنگونی دولت مردمی که منتخب مردم است می باشد.

یک قاضی در دادگاه منطقه ای لیسبون در هشتم ژوییه برای «بانکو سان خوان اینترناسیونال» حکم توقیف پول موجود در حساب نوو بانکو را صادر کرد. در این حکم اشاره شده بود سایر شرکت‌های بین المللی به دنبال غارت ثروت مردم ونزوئلا در حساب نوو بانکو هستند. این بانک پورتوریکویی در دسامبر مجوز دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری رژیم امپریالیستی آمریکا را برای دریافت پول حساب PDVSA به منظور غارت ثروت‌های ملی ونزوئلا خود دریافت کرد.

بر اساس گزارش رویترز، هنوز معلوم نیست آیا شرکت O-I Glass Inc که به دنبال دزدیدن ۵۰۰ میلیون دلار است یا کونوکو فیلیپس که به دنبال دریافت ۸.۵ میلیارد دلار خسارت مربوط به مصادره خود در ونزوئلا است، حکم دادگاه در پرتغال را کسب کرده اند یا خیر.

لازم به یاد آوری است که پس از پیروزی انقلاب بولیواری در این کشور در دوران هوگو چاوز فرمانده محبوب مردم ونزوئلا و سپس در دوران مادرو بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی شرکت‌های خود را در این کشور تعطیل کرده و آنجا را ترک کرد بسیاری از کشورهای نفتی امریکایی و اروپایی نیز توسط دولت مردمی ونزوئلا مصادره شده و دست آنها از غارت ثروت ملی مردم ونزوئلا کوتاه شد این کشورها با همکاری دولت های امپریالیستی آمریکا و اروپا سعی دارند به بهانه ملی کردن توسط دولت بولیواری طلا و پول های خارجی وینزویلا را در بانکها توقیف و مصادره کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: