پرش به محتوا

مورالس ، رئیس جمهور سابق بولیوی هشدار می دهد: «عملیات جدید کندور در آمریکای لاتین در حال انجام است»


اوو مورالس رئیس‌جمهور سابق بولیوی در مورد به راه افتادن دوباره طرح عملیات کندور در آمریکای لاتین توسط امپریالیسم آمریکا هشدار داد.او در ادامه صحبت هایش اعلام کرد که با توجه به شواهد غیرقابل کتمان در شرکت رازهای جمهوری راستگرای اکوادور و ارژانتین در سرکوب اعتراضات مردمی بومیان بولیوی بر علیه کودتای آمریکایی در این کشور و ارسال اسلحه توسط رئیس جمهور سابق آرژانتین برای دولت کودتا در بولیوی گفت، میتوان مطمئن بود که برنامه گستره برعلیه حکومت های مترقی و قیام های مردمی در دست اجراست.

این سیاستمداران راستگرای افراطی اسلحه و مهمات را برای سرکوب اعتراضات دموکراتیک و مردمی طرفداران هواداران امور آلس و برای حمایت از دولت کودتاچی ژانین آونز ارسال کرده بودند.

سرویس جاسوسی فدرال آرژانتین (AFI) و سرویس مخفی ایالات متحده CIA نیز اطلاعاتی را در مورد مورالس جمع آوری کردند و آن را در اختیار مخالفان مورالس قرار دادند تا دولت او را بی ثبات کنند.

کشورها و رژیم های راستگرای افراطی در آمریکای لاتین سیاست‌های حکومت مردمی بولیوی را که منابع طبیعی این کشور را حفاظت می‌کند و شرکت های بزرگ چند ملیتی را ملی اعلام می کند را مورد حمله قرار داده و نمی پسندند. همچنین عکس العمل کشورهای راستگرای آمریکای لاتین نسبت به تعطیل کردن پایگاه نظامی آمریکا در شهر چیمور بسیار منفی بوده است.

مورالس نه تنها جنبش های اجتماعی را به مبارزه برای صلح ، دموکراسی و حفظ حاکمیت‌های مردمی ترغیب کرد ، بلکه با کودتاهای مورد حمایت ایالات متحده که همیشه باعث اندوه و درد مردم آمریکای لاتین می شود ، مخالفت کرد.

عملیات کندور یک طرح ضد مردمی بود که توسط ایالات متحده و دیکتاتوری های آمریکای جنوبی برای مهار موفقیت‌ها و پیشرفت‌های نیروهای مردمی از طریق ترور انتخابی رهبران سیاسی و اجتماعی چپ انجام میشد.

ایالات متحده آمریکا در چارچوب عملیات کندور آموزش های شکنجه ، کمک فنی و کمک نظامی به دیکتاتوری ها را در طول دولت های لیندون جانسون (1963-1969) ، ریچارد نیکسون (1969-1974) ، جرالد فورد (1974-1977) ، جیمی کارتر (1977-1981) و رونالد ریگان (1981-1989) ارائه داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: