پرش به محتوا

همبستگی با کوبا، از انقلاب دفاع کنیم!

همبستگی با کوبا
از انقلاب دفاع کنیم!
مردم کوبا با تجمعات گسترده‌ی سراسری علیه محاصره ایالات متحده و مداخلات خارجی. راهپیمائی کردند و حملات سایبری و پخش گزارشات جعلی به سود اغتشاشگران صد انقلابی را محکوم کردند.
از فولکر هرمسدورف – روزنامه مارکسیستی یونگه ولت

روز شنبه خیابان ها و میادین کوبا در اختیارجمعیت عظیمی از انقلابیون بود.فقط در پایتخت کوبا٫ هاوانا بیش از صد هزار نفردر تظاهرات نزدیک سفارت آمریکا در کنار خاکریز مالکون شرکت داشتند.

تظاهرات بزرگتری نیز در سانتیاگو دو کوبا ، هولگوین ، سانتی اسپیریتوس ، بایامو ، کاردناس و سایر شهرها برگزار شد. معترضین در همه جا خواستار پایان محاصره ایالات متحده بودند که ۶۰ سال به این جزیره تحمیل شده است و عزم خود را برای دفاع از استقلال کشور و دستاوردهای انقلاب در برابر همه تلاش های ایالات متحده برای دخالت و سرنگونی اعلام کردند..
در حالی که در هاوانا ، رئیس دولت سابق فرمانده رائول کاسترو نیز در راهپیمایی شرکت کرده بود ، رئیس‌جمهور و رهبر کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا میگوئل دیاز کانال حمله سایبری تهاجمی را که به طور عمده از خاک آمریکا بر علیه رسانه ها وزارتخانه ها وشرکت های اقتصادی کوبا صورت گرفت را محکوم کرد.

او در ادامه سخنانش تاکید کرد «کوبا در زیر آتشباری بی وقفه یک جنگ سایبری قرار دارد، که شامل تروریسم سایبری و تروریسم رسانه ای در شدیدترین شکل خود است.» پورتال های اطلاعاتی گرانما ، کوبا دباته و سایر منابع اطلاعاتی واقعی کوبا از دسترس خارج و فقط با تلاش گسترده در بعد از ظهر یکشنبه امکان دسترسی عمومی به آن‌ها دوباره فراهم شد.

دیاز-کانل حملات سایبری آمریکا را به عنوان تلاشی برای خرابکاری در سیستم دفاعی کشور در برابر کارزار اخبار جعلی عنوان کرد. رسانه های کوبا در چند روز گذشته نقش مهمی در افشای عکس ها و گزارش های جعلی داشته اند که در رسانه های غربی و شبکه های اجتماعی منتشر شده بودند. در حالی که تارنماهای آنلاین روسی ، چینی و مترقی آمریکای لاتین پیش از این روز شنبه به طور مفصل در مورد تظاهرات گسترده و حمله ضد انقلابیون به آزادی بیان و آزادی مطبوعات در کوبا گزارش داده بودند ، رسانه های غربی سعی کردم با همدستی با ضد انقلابیون به حمایت از آنها پرداخته و تاثیر تظاهرات مدافعان انقلاب راکم اهمیت جلوه داده و آن را از انظار پنهان کنند.

رئیس بانک مرکزی حزب کمونیست و گفت ٬دروغگویی و نفرت پراکنی کافی است با دروغگویی و نفرت پراکنی نمی‌توان چیزی نوینی را ساخت٬ او تاکید کرد که کوبا بر پایه و اساس عشق، صلح، وحدت و همبستگی بنا شده است.

رئیس جمهور خواستار محافظت از دستاوردهای اجتماعی انقلاب شد و تأکید کرد که «کوبا متعلق به همه است». آیلین آلوارز ، نایب رئیس انجمن جوانان کمونیست ، نیز نفرتی را که خیابانهای کوبا را به خشونت ، تخریب و مرگ کشاند محکوم کرد. وی اعلام کرد که جوانان از حاکمیت کشور در برابر تجاوزات و مداخلات خارجی دفاع خواهند کرد. «ما نه ساده لوح هستیم و نه احمق. این غیرقابل باور است که کشوری که اصرار دارد با محاصره خود کوبا را خفه کند برای آینده مردم کوبا دل بسوزاند.او با این سخنان به محاصره و تحریم‌های اقتصادی ۶۰ ساله ایالات متحده آمریکا بر علیه مردم کوبا را محکوم کرد .در همین حال ، نشانه های فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد حملات کنونی از ایالات متحده آمریکا به کوبا نه تنها توسط ضد انقلابیون راست افراطی انجام می شود ، بلکه کاخ سفید هم مستقیماً در سازماندهی این آشوب ها دخالت دارد. بر خلاف وعده های قبلی ، جوزف بایدن ، رئیس جمهور آمریكا همچنان از برداشتن ۲۴۳ تحریم اضافی كه پیش از این دونالد ترامپ تحت عنوان محاصره حداکثری به کار برده بود ، خودداری می كند.
روز پنجشنبه ، بایدن از لغو محدودیت های مربوط به حواله های مالی هم خودداری کرد و کوبا را «کشوری شکست خورده» توصیف کرد که «به شهروندان خود ظلم می کند». در گذشته ، چنین اعلامیه هایی اغلب مرحله مقدماتی تهاجمی بوده‌اند که به بعدا عنوان «عملیات نظامی بشردوستانه» نام گرفته‌اند.

سیما صابر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: