پرش به محتوا

بازی انگلیس با کارت «گوایدو» برای بالا کشیدن طلاهای ونزوئلا

در حالی که دیوان عالی انگلیس قرار است به موضوع طلاهای ونزوئلا در بریتانیا رسیدگی کند، دولت بوریس جانسون برای جلوگیری از انتقال این ذخایر به کاراکاس دست به دامن کارت سوخته «گوایدو» شده است.

با وجود شکست پروژه کشورهای غربی برای جایگزین کردن «خوان گوایدو» کودتاچی و وطن فروش بجای «نیکلاس مادورو» در ونزوئلا، اما همچنان این مهره سوخته از سوی کشورهای غربی به کار گرفته می شود.

در همین رابطه انگلیس برای خودداری از پس دادن یک میلیارد دلار طلای ونزوئلا، اعلام کرده که دولت قانونی این کشور را به رسمیت نشناخته و گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

در همین رابطه رویترز در گزارشی می نویسد: دولت انگلیس در اقدامی برای خنثی کردن تلاش کاراکاس برای عودت یک میلیارد دلار ذخایر طلای این کشور در لندن، بار دیگر اعلام کرد که خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را رئیس‌جمهوری این کشور می‌داند.

در جدیدترین دور دعوای حقوقی طرفین برای تعیین تکلیف ۱۵ درصد از ذخایر ارزی ونزوئلا، امروز وکلای نیکلاس مادورو و گوایدو در دیوان عالی انگلیس حضور خواهند یافت.

تیم حقوقی بانک مرکزی ونزوئلا گفته که فروش طلای مذکور برای مبارزه با همه‌گیری کرونا و بهبود وضعیت نظام سلامت این کشور صرف خواهد شد.

با وجود درخواست‌های کاراکاس و پس از آنکه لندن گوایدو را رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا خواند، بانک انگلیس از آزادسازی این ذخایر جلوگیری کرده است. تیم گوایدو از دادگاه‌های انگلیسی خواسته تا مشخص کنند کدامیک از طرفین ونزوئلایی صلاحیت نمایندگی از جانب بانک مرکزی و دریافت ذخایر طلا را دارد.

دیوان عالی انگلیس سال گذشته با صدور حکمی خوان گوایدو رهبر مخالفان را به عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا و صاحب این اندوخته معرفی کرده بود. متعاقب این رأی، وکیل بانک مرکزی ونزوئلا خواستار تجدیدنظر رأی دادگاه در دیوان دادگستری شد.

بانک انگلیس دومین بانک بزرگ نگهدارنده طلا در جهان پس از فدرال رزرو آمریکا است و حدود ۲۵۰ میلیارد دلار طلا که مالکان آن کشورهای خارجی از جمله ونزوئلا است در آنجا نگهداری می‌شود.

خوان گوایدو ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹ میلادی (چهارم بهمن ۹۷) پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر پیروزی مجدد نیکلاس مادورو، این انتخابات را غیر قانونی و خود را رئیس‌جمهور مشروع ونزوئلا خواند.

انگلیس، آمریکا و چند کشور دیگر گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: