پرش به محتوا

جان مردم در افریقای جنوبی زیر فشار فقر به لب رسیده!یونگه ولت– ترجمه رضا نافعی
آینده ماعوامل اصلی حتی سعی نمی کنند خود را پنهان کنند ماسناوله مانیی، سخنگوی بنیاد یاکوب زوما، رئیس جمهور سابق ، تقریباً هر ساعت از طریق توییتر بر وخامت اوضاع می افزاید. وی روز سه شنبه ، در دومین روز غارت ها ، بیانیه ای از سوی بنیاد «یاکوب زوما، رئیس جمهور سابق «توزیع و طی آن اعلام کرد که: «صلح و ثبات در آفریقای جنوبی با آزادی فوری رئیس جمهور زوما ارتباط دارد.»

این سخن هم یک تهدید است و هم یک وعده دروغ. زیرا زوما از فوریه 2018 به بعد رئیس جمهور نبوده است. او در پی افشا شدن فسادی که یک رسوایی عظیم ببار آورد ، تحت فشار حزب خودش، کنگره ملی آفریقا (ANC) استعفا داد. در حال حاضر هیچ کس در آفریقای جنوبی ، حتی مانی یا زوما، در موقعیتی نیست که بتواند فوراً به بحثی که بکلی از کنترل خارج شده پایان بخشد. مانیی، که زمانی زیر نظر زوما قرار داشت و سخنگوی دولت او بود آتش افروزی است تخریبگر. او برای ایجاد هرج و مرج و تضعیف سیریل رامافوسا ، جانشین زوما ، از هیچ کاری روگردان نیست. گرچه ممکن است از آتشگردان او جرقه هایی بجهد، اما آن مادۀ آتشزائی که این آتش سوزی سراسری را شعله ور ساخته فقر وحشتناک اکثریت مردم است.

رئیس دولت فعلی نیز تا حدی در ایجاد وضع کنونی مقصر است – در واقع سه بار. هنگامی که جنبش آزادی خواهی موافقت کرد که مالکیت موجود درنظام استعماری قدیمی در پایان آپارتاید نیز حفظ گردد ، رامافوسا مذاکره کننده اصلی ANC بود. او سپس به تجارت پرداخت ، به عضويت هيئت نظارت تأمين كننده پلاتين BASF Lonmin در آمد و به عنوان يك ميلياردر جديد، نظاره می کرد پلیسی را که او برای مقابله با کارگران اعتصابی فراخوانده بود و میدید که آنها چگونه کارگران را به خاک و خون می کشند.

سرانجام ، وی به عنوان رئیس دولت ، جمعیتی را كه در ابتدای شیوع کرونا در كلبه های خود زندگی می كردند، ممنوع الخروج ساخت و باعث شد که سه میلیون نفرشغل خود را از دست بدهند و ده میلیون كودك گرسنه بمانند. وزیر آموزش و پرورش وی سرسختانه از شروع مجدد تغذیه کودکان در مدرسه امتناع ورزید. وزیر بهداشت او پس از دیدار از بیمارستانهای غرق در درماندگی، ناتوانی و نارسائی ترجیح داد بودجه تجهیز بیمارستانها را در جیب خود بگذارد.

دولت آفریقای جنوبی در تأمین اساسی ترین نیازهای شهروندان بسیار فقیر خود که قادر به تهیه گزینه های خصوصی گران قیمت نیستند شکست خورده است.

دولت خود را کاملاً از نگرانی ها و نیازهای اکثریت مردم دور نگاه میدارد، حتی در زمان زوما نیز روال کار همین طور بود.

رامافوسا روز دوشنبه اعتراف کرد: «سطح بیکاری ، فقر و نابرابری در جامعه ما قابل تحمل نیست.»

اکنون مردم نیز با پیروی از همان سرمشقی که حکمرانان به آنها داده اند – دست به غارت زده اند

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: