پرش به محتوا

پروپاگاندا و دروغسازی رسانه‌های غربی علیه کوبای سوسیالیست

در حالی که در آخر هفته گذشته اعتراضاتی در کوبا به وقوع پیوست و در نتیجه آن یک نفر کشته شد.

Foto: REUTERS/Matias Baglietto

اوضاع سیاسی داخلی این کشور ثبات یافته است، اما رسانه‌های غربی همچنان مشغول به پخش کردن اخبار جعلی درباره این اعتراضات می باشد از جمله روز پنجشنبه گزارش هایی در مورد دستگیری بیش از ۵ هزار نفر و از جمله ۱۲۰ نفر از روزنامه‌نگاران منتشر شد که کوچکترین ربطی به واقعیت‌های کوبا ندارد.

منبع این جعلیات پورتال آنلاین 14ymedio است که توسط وبلاگ نویس Yoani Sánchez اداره می شود، این پرتال و گرداننده‌اس توسط سرویس های امنیتی ایالات متحده و جناح راست «بنیاد باكاردی» پشتیبانی می شوند ، كه البته این فرد همچنین در لیست حقوق دویچه وله و گروه رسانه ای اسپانیا «Prisa» نیز قرار دارد. طبق گزارش خبرگزاری آلمان ، سانچز با استناد به گزارش های افراد مجهول الهویه ی بنام «روزنامه نگاران مستقل» همچنین ادعا کرده است که «ممکن است تعداد کشته ها بسیار بیشتر باشد». این روزنامه‌نگار «بی طرف» خبری نیز در مورد بازداشت «خبرنگار» روزنامه فوق راست اسپانیایی ABC ، کامیلا آکوستا نیز منتشر شد ، این گزارش نیز از اساس ساختگی ولی با عمد بود. آكوستا نامی دستگير شد ، اما رسانه اسپانیائی ABC هيچ خبرنگار رسمی و معتبری در كوبا ندارد.

خبرگزاری آلمان و دیگر رسانه ها تحت عنوان » هنرمندان با معترضان کوبا همبستگی نشان می دهند» ، گزارش‌هایی را منتشر کردند که «هنرمندان بی شماری ، از جمله خواننده گلوریا استیفان» با مخالفان دولت «همبستگی نشان داده اند».

البته همین رسانه به اعلام همبستگی راجر واترز بنیانگذار پینک فلوید و دیگر ستاره های جهان با انقلاب کوبا کمترین اشاره ای نکردند. بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان که توسط بسیاری از رسانه ها گزارش و پخش شد ، گویا «دسترسی به اینترنت به طور موقت مسدود شد است» ، آنهم «به گونه‌ای که قرار است جهان خارج از کوبا چیز از وقایع کوبا دست گیرش نشود». بجز این واقعیت که تلفن ها به درستی کار می کردند و فیلم های جعلی و سراپا ساختگی مخالفان انقلاب کوبا در سراسر جهان در حال چرخش هستند ، کسی به خودش زحمت نداد که به تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در زمینه رسانه‌ای و علیه کوبا اشاره کند از جمله نرم افزار ارتباطی زوم سالیان سال است که توسط آمریکا برای کوبا ممنوع اعلام شده است.

در همین حال ، دولت کوبا اقدامات فوری را برای مهار شیوع ویروس کرونا و بهبود تأمین داروها ، غذا و برق انجام داده است. همانطور که نخست وزیر مانوئل ماررو روز چهارشنبه (به وقت محلی) اعلام کرد ، بازسازی چندین نیروگاه باید تا ماه آگوست به پایان برسد. تا پایان ماه آگوست ، 80 درصد از مردم می توانستند حداقل اولین دوز واکسن Covid-19 را دریافت کنند. و از روز دوشنبه ، مسافران می توانند مقادیر نامحدودی از مواد غذایی ، محصولات بهداشتی و دارویی را بدون عوارض وارد کنند.

با توجه به اتهامات مطرح شده علیه هاوانا ، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ، ماریا ساخارووا ، دولت ایالات متحده را روز پنجشنبه به داشتن » استاندارد دوگانه» متهم کرد. کاخ سفید اعلام کرد که اعتراضات در کوبا بر اتخاذ سیاست ایالات متحده در قبال این کشور تأثیر خواهد گذاشت. اما در مورد اعتراضات در فرانسه چطور؟ سخنرانی ها به تظاهرات روز چهارشنبه گذشته که پلیس فرانسه به شدیدترین وجهی سرکوب شده بود اشاره کرد.

ترجمه و تنظیم سیما صابر

منبع دنیای جوان نوشته فولکر هرمزدورف

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: