پرش به محتوا

هشدار کوبا درباره مداخله نظامی امپریالیزم آمریکا

همزمان با ادامه مداخلات کشورهای غربی در قبال اعتراض‌های اخیر کوبا، وزیر خارجه هاوانا درباره هموار شدن زمینه برای مداخله نظامی واشنگتن در این کشور آمریکای لاتین هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک، طی روزهای اخیر اعتراض‌های گسترده‌ای در چند شهر کوبا از جمله «هاوانا» پایتخت این کشورعلیه سیاست‌های دولت برگزار شد و معترضان به وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند. در مقابل حامیان دولت نیز در چند شهر کوبا تجمع کردند.

همزمان با این تحولات، مقام‌های ارشد آمریکایی از قبیل جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور با دخالت در امور داخلی کوبا بر حمایت واشنگتن  از «معترضان» تاکید کرده‌اند. این دخالت‌ها در شرایطی انجام شده که واشنگتن به رغم مخالفت‌های شدید جهانی، از چند دهه قبل به انواع تحریم‌ها و محاصره اقتصادی کوبا دست زده است.

«برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا که پیشتر بر اختصاص بودجه دولت آمریکا برای براندازی دولت کوبا تاکید کرده بود، در اظهاراتی تازه درباره هرگونه اقدام نظامی واشنگتن در هاوانا هشدار داد.

این مقام ارشد کوبایی با اشاره به درخواست‌های برخی چهره‌های شناخته شده در شبکه‌های اجتماعی برای «مداخله انسان‌دوستانه در کوبا» شاید باعث هموار کردن مسیر برای مداخله نظامی آمریکا شود.

رودریگز در جمع خبرنگاران در هاوانا بدون نام بردن از اسامی افرادی خاص هشدار داد: «درخواست برای مداخله انسان دوستانه در کوبا یعنی درخواست برای مداخله نظامی از سوی ایالات متحده آمریکا».

مقام‌های کوبا در روزهای اخیر با رد مواضع مداخله‌جویانه و مزورانه آمریکا درباره اعتراض‌ها در کوبا به وضعیت معیشتی اعلام کردند، واشنگتن با ادامه تحریم‌های همه جانبه علیه کوبا عامل اصلی وضعیت بد اقتصادی کوبا است.

دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا برای از پای در آوردن کوبا بعد از انقلاب این کشور به رهبری فیدل کاسترو، انواع تحریم‌ها و محاصره کوبا را در پیش گرفتند و این اقدامات هنوز هم ادامه دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: