پرش به محتوا

حمایت قاطع جمهوری خلق چین از کوبای سوسیالیستی

پکن ، ۱۳ ژوئیه (Prensa Latina)جمهوری خلق چین امروز حمایت قاطع خود از کوبا در حفاظت از ثبات اجتماعی داخلی این کشور را اعلام کرد. جمهوری خلق چین هر گونه مداخله داخلی در امور داخلی کوبا را رد کرده و خواستاربرداشتن محاصره اقتصادی با وتحریم‌های آمریکا شد.

ژائو لیجیان ، سخنگوی وزارت امور خارجه ، اطمینان داد که دولت وی از کوبا در مسیر توسعه سوسیالیستی با توجه به شرایط خاص خود پشتیبانی می کند و اطمینان دارد که دولت کوبا از تمامی امکانات خود برای ایجاد رفاه مردم این کشور استفاده خواهد کرد. وی بر تمایل پکن برای همکاری با هاوانا برای اجرای توافقاتی که قبلاًدر اجماع سران دو کشور به تصویب رسیده است تاکید کرد و سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنان بر تعمیق روابط دوستانه که طی ۶۰ سال رشد یافته است ، تأکید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین با برجسته کردن سخنان اخیر رئیس‌جمهور کوبا درباره وقایع روز یکشنبه اشاره کرد و اعلام کرد که هرگونه دخالت داخلی در امور کوبا را محکوم می کند.

وی محاصره و تحریم های ایالات متحده را عامل اصلی کمبود دارو و انرژی دانست که آن کشور متحمل رنج می کند و جمهوری خلق چین تاکید می کند که اکثریت آرای کشورهای جهان با محاصره و تحریم های آمریکا علیه کوبا مخالف بوده و در عرض ۲۹ سال گذشته تمام تلاش خود را برای مقابله با این تحریم‌ها به کار برده اند.

وی افزود: «ایالات متحده باید محاصره كوبا را كاملاً برداشته و نقش مثبتی در كمك به مردم برای غلبه بر اثرات همه گیری (CoVid-19) داشته باشد.»

با این سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه چین این کشور به جمع چندین کشور دیگر جهان و سازمان های بین المللی پیوست که اقدامات سرنگونی طالبان و آشوبگران در کوبا را محکوم میکنند. صاحب نظران با نکوهش این رفتارهای واشنگتن اعلام کردند که مشابه این رفتارها در کشورهای دیگر جهان به ویژه کشورهای آمریکای لاتین تکرار شده است و زمینه را برای دخالت و کودتای نظامی و یا نیروهای شبه نظامی در این کشور را فراهم آورده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: