پرش به محتوا

ربات‌های اینترنتی امپریالیسم و سیل پیام‌های ساختگی علیه کوبا

روز یکشنبه قبل از آنکه آشوب ها در کوبا آغاز شود دولت و هواداران انقلاب کوبا ناگهان متوجه شدند توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی در انحصار مخالفین انقلاب کوبا می‌باشد. حسابهای بدون هیچ گونه دنباله‌رو و همچنین حساب‌هایی که هیچ حساب دیگری را دنبال نکرده بودند همه جا علیه کوبا فعال شده بودند و انقلابیون متوجه شدند که این حساب‌ها در عرض چند ماه و یا حتی چند روز گذشته ایجاد شده اند.
یک کاربر گفت: این اکانت ها مطالب یکدیگر را می پسندند (لایک اتوماتیک) و همچنین به یکدیگر پاسخ داده و مطالب آنها را در ابعاد انبوه بازنشر می‌کنند و از پیامهای مشابهی نیز استفاده می کنند. حتی برخی از آنها نیز اسامی یکسان دارند.
چندحساب‌ کاربری بزرگ حامی دولت کوبا گزارش کردند، سریعاً غرق در مطالب و اقدامات این حساب‌های رباتی آمریکا شده‌اند. اما حتی صاحبان حساب‌های کاربری کوچک و با دنبال کننده‌های کم نیز متذکر شدند که پست‌هایشان درباره کوبا سریعاً از سوی یک سری کاربران اسرارآمیز و به طور تقریباً فوری پاسخ داده می شوند. (پاسخ‌های اتوماتیک) این حساب‌های کاربری اسرارآمیز همچنین به بازنشر توییت‌ها و اشاعه پست‌ها در حمله به کوبا، دروغسازی مونتاژ تصاویر و ویدیوهای دروغین یا مربوط به کشورها و هوای دیگری که در جهان رخ داده است به اسم کوبا و توهین به رهبران انقلاب کوبا می‌پردازند.

این پدیده نه از روز یکشنبه بلکه از چند روز قبل از آن از جمله با به راه انداختن هشتگی تحت عنوان هشتگ اس.او.اس کوبا شروع شده بود. این همان فرمول مورد استفاده از سوی آمریکا در قبال برنامه‌های دیگر تغییر حکومت علیه کشورهای دیگر ازجمله کودتای سال ۲۰۱۹ علیه اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی و تلاش برای کودتا علیه نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا است.
پایگاه خبری کوبایی دومینیو کوبا در تاریخ ۹ ژوئیه متذکر شد تعداد زیادی از آنچه که پایگاه «ربات‌های اینترنتی» خواند پشت سر هم منتشر می‌کنند، انبوه پیام‌های مشابه و یا تقریبا مشابه است.
یک حساب کاربری مشهور دیگر که حامی دولت کوبا بوده و نام خوزه مارتی یک قهرمان ملی کوبا را دارد نیز به گزارش سوابق اذیت و آزار گسترده خود در روز شنبه از سوی این ربات ها پرداخت .
مارتی بعداً به کنایه گفت که عملیات اس.او.اس کوبا در توییتر به زودی به عنوان عملیات «خلیج توییتها» شناخته خواهد شد همانطور که آمریکا در کودتای نافرجام ۱۹۶۱ از سوی ضد انقلاب‌های کوبا مشهور به خلیج خوک ها شکست خورد. این عملیات نیز در عرض سه روز آینده با پاسخی بهتر از هر زمان از سوی انقلاب شکست خواهد خورد .
این نوع کمپین‌های هماهنگ علیه کشورهایی که از سوی آمریکا به جهت تغییر حکومت هدف قرار گرفته‌اند چیز جدیدی نیستند. سال گذشته میلادی پایگاه گری زون گزارش داد که چطور فیسبوک یک عملیات مرتبط با آمریکا به اجرا در آمده از سوی یک شرکت «ارتباطات راهبردی» موسوم به سی ال اس استراتژیز در حمایت از کودتای ونزوئلا و بولیوی در سال ۲۰۱۹ را لغو کرد.
با این حال فیسبوک، گوگل و توییتر معمولاً عادت به مسدود کردن حساب‌هایی دارند که به انتشار پستها در حمایت و یا در تایید دولت‌هایی که آمریکا به دنبال تحریک بحران در آنهاست نظیر چین روسیه ایران ونزوئلا و کوبا می پردازند.
گاهی اوقات این مسدود کردن ها از سوی آنچه که توییتر به عنوان «رفتار نامعتبر هماهنگ» اعلام می‌کند توجیه می شوند اما گاهی دیگر نیز ، برخوردها و مسدود کردن ها گسترده و بدون توضیح بوده‌اند .
این همان اتفاقی است که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹ دقایقی قبل از آنکه دیاز کانل برای مردم کوبا درباره تدابیر به اجرا در آمده از سوی دولتش با هدف کمک به کشور برای تاب آوردن کمبود سوخت ناشی از تحریم‌های آمریکا سخنرانی کند، رخ داد.
همانطور که اسپوتنیک گزارش کرد، توییتر به خاموش کردن دهها حساب کاربری برجسته از جمله حساب‌های کاربری رسانه‌هایی شامل مسا ردوندا، کوبا دیبیت و همچنین نشریه وابسته به حزب کمونیست کوبا موسوم به گرانما و تعداد زیادی از حسابهای گزارشگران و خبرنگاران این نشریه اقدام کرد.

برخی از این حساب های کاربری صدها هزار دنباله رو داشتند. توییتر همچنین حساب‌های متعلق به چند وزارتخانه دولت و سیاستمدار برجسته کوبا را نیز مسدود کرد.

به دلیل حمله طوفانی دروغ پردازان امپریالیستی آمریکا دولت کوبا تصمیم گرفت که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی که تقریباً تمامی آنها در انحصار آمریکا باشد را مشکل یا مسدود کند، شرکت مانیتورینگ اینترنت خصوصی «نت بلاکس» اعلام کرد دسترسی به سایتهای شبکه اجتماعی و پیام رسان مانند فیس بوک، اینستاگرام، واتس‌اپ و تلگرام در کوبا مختل یا به طور کامل مسدود شده است.

میگل دیاز کانل، رییس جمهور کوبا شبکه های اجتماعی را عامل برانگیختن نارضایتی در این کشور معرفی کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، رییس جمهور کوبا روز دوشنبه تحریم تجاری آمریکا که بر تامین سوخت این کشور آمریکای جنوبی و قطعی برق تاثیر گذاشته را مسبب نارضایتی اخیر خواند. کوبا همچنین با پیک جدید ابتلا به کووید ۱۹ روبرو شده که نیاز بیمارستانها و مراکز درمانی به برق را افزایش داده و دولت تامین برق این مراکز را نسبت به بخشهای دیگر در اولویت قرار داده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: