پرش به محتوا

رئیس جمهور مکزیک: آشوب در کوبا کار آمریکاست، کمبودها نتیجه تحریم‌ها است.

رئیس جمهوری مکزیک تاکید کرد که سازمان‌های تحت حمایت مالی آمریکا عامل اعتراضات اخیر در کوبا هستند.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک دوشنبه به خبرنگاران گفت: می‌بینم که مداخله‌ای در کار است. به عنوان مثال، پستی را در یک شبکه اجتماعی از یک گروه موسوم به ماده ۱۹ دیدم که انجمن روزنامه‌نگاران در مکزیک با تامین مالی دولت آمریکا و سفارت آمریکاست… آنها درخواست رئیس جمهور دیاز-کانل برای رویارویی را محکوم کردند.

رئیس جمهوری مکزیک با اعلام همبستگی با مردم کوبا، گفت تنها راه برون‌رفت از این بحران از طریق گفت‌وگو، بدون استفاده از قوه قهریه، رویارویی و خشونت است.

لوپز اوبرادور افزود: مکزیک همیشه با کوبا و با همه مردم جهان همبستگی داشته است و اگر دولت کوبا این را ضروری بداند و مردم آن را مطالبه کنند، دولت مکزیک می‌تواند در زمینه داروها، واکسن‌ها، لوازم و موادغذایی کمک کند، آن هم بدون اینکه دستکاری سیاسی مداخله‌آمیز داشته باشد… زیرا بهداشت و غذا از حقوق اساسی بشر است.

رئیس جمهوری مکزیک همچنین خواستار پایان تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه کوبا شد. لوپز اوبرادور تاکید کرد: اگر می‌خواهید به کوبا کمک کنید، اول محاصره اقتصادی کوبا که بسیاری از کشورهای جهان هم آن را خواسته‌اند، بردارید. در آن صورت، این میشود یک ژست بشردوستانه واقعی. هیچ کشوری در جهان نباید محاصره و بایکوت شود. این بدتر از نقض حقوق بشر است.

از سوی دیگر لوئیس آرسه، رئیس جمهوری بولیوی موضع همتای مکزیکی خود را تکرار کرده و گفت امور داخلی کوبا باید به صورت داخلی مدیریت شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: