پرش به محتوا

رئیس جمهور کوبا: آمریکا حامی مالی بخشی از آشوبگران است.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ «میگل دایاز-کانل» رئیس جمهور کوبا در یک سخنرانی خطاب به هواداران خود گفت: «گروهی از افراد هستند که توسط دولت آمریکا استخدام شده اند و به طور غیرمستقیم از طریق نهاد‌های دولتی آمریکا پول دریافت می‌کنند، تا این نوع اغتشاشات را سازماندهی کنند. «

میگل دایاز-کانل، آمریکا را متهم کرد که در طول تاریخ به دنبال بی ثبات کردن اوضاع کوبا بوده و این اقدام‌ها را در جریان همه‌گیری کرونا تشدید کرده است.

وی گفت که واشنگتن محاصره کوبا را با اقدام‌هایی علیه بخش انرژی این کشور افزایش داده و هدف آن برانگیختن ناآرامی‌های گسترده اجتماعی و افزایش احتمال مداخله بشردوستانه و در نهایت مداخله نظامی خواهد بود.

به گفته میگل دایاز-کانل، دولت دونالد ترامپ ۲۴۳ اقدام علیه کوبا اتخاذ کرد و سپس تصمیم گرفت تا این کشور را در فهرست کشور‌های حامی تروریسم قرار دهد. کانل این تحریم‌ها را «نامشروع و یک‌جانبه» خواند و افزود: دولت آمریکا گمان می‌کند امپراطور جهان است.

رئیس‌جمهوری کوبا گفت که از یک سو اقدام‌های آمریکا موجب شده تا این کشور آمریکای لاتین دچار کمبود‌هایی به خصوص در بخش مواد غذایی، دارو و مواد خام شود و از سوی دیگر رسانه‌ها به شدت در قالب یک جنگ نامتعارف به دنبال بی اعتبار کردن دولت و ایجاد شکاف میان دولت و مردم بوده و تلاش می‌کنند تا هاوانا را ناکارآمد و ناتوان از ایجاد رفاه برای مردم جلوه داده و آمریکا را موجب پیشرفت کشور‌هایی مانند کوبا نشان دهند.

به گفته کانل، کوبا با این وجود توانسته همه‌گیری کرونا را بیش از یک سال کنترل کرده و پنج واکسن کرونا بسازد.

رئیس‌جمهوری کوبا گفت: ما از تمامی انقلابیون می‌خواهیم تا به خیابان‌ها آمده و همه جا از انقلاب دفاع کنند. ما حاکمیت و استقلال این کشور را واگذار نمی‌کنیم. اگر می‌خواهند انقلاب را سرنگون کنند باید از روی جنازه ما رد شوند.

پس از تظاهرات ضددولتی در کوبا از سوی جمعی از افراد متمایل به آمریکا، رئیس‌جمهوری کوبا خیابان‌ها را نه محل عرض اندام اقلیتی آمریکایی، بلکه آن را متعلق به هواداران انقلاب این کشور دانست و از طرفداران انقلاب خواست تا به برای دفاع از حاکمیت میهن خود به خیابان‌ها بیایند.

دیاز-کانل پیشتر آمریکا و «دشمنان انقلاب کوبا» را به تلاش برای ایجاد بی ثباتی در این کشور واقع در حوزه کارائیب، متهم کرده بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: