پرش به محتوا

چین در رتبه اول تعداد حق ثبت اختراع هوش مصنوعی در جهان

به گزارش چاینا دیلی، «شیائو یاکینگ» روز شنبه در کنفرانس جهانی هوش مصنوعی در شانگهای تاکید کرد که پیشرفت صنعت هوش مصنوعی چین رشد چشمگیری داشته است و قابلیت های مربوط به نوآوری های تکنولوژیکی در برخی مناطق این کشور در میان برترین های جهان قرار دارد.

وی افزود که اندازه اصلی صنعت هوش مصنوعی چین به صورتی ادامه دار در حال رشد و افزایش است و ادغام هوش مصنوعی با اقتصاد واقعی نیز بیش از پیش تعمیق پیدا کرده است.

بر اساس گزارش اوایل سال جاری میلادی با محور توسعه هوش مصنوعی چین، تقریبا ۳۹۰ هزار درخواست حق ثبت اختراع هوش مصنوعی در طول ۱۰ سال گذشته در چین دریافت شده است. این میزان معادل ۷۴.۷ درصد از کل درخواست های مربوط به حق ثبت اختراع هوش مصنوعی در جهان است.

کنفرانس جهانی هوش مصنوعی با سازمان دهی مشترک وزارت صنعت و فناوری اطلاعات و دولت شهری شانگهای و سایر بخش های دولتی برگزار شده است؛ این کنفرانس بیش از ۶ هزار کارشناس، محقق، کارآفرین و سرمایه گذار از داخل چین و خارج از این کشور را به صورت آنلاین و آفلاین گرد هم آورده است.

بیش از ۱۰ تراشه هوش مصنوعی و همچنین محصولات ابتکاری ارائه شده از سوی بیش از ۳۰۰ شرکت هوش مصنوعی بزرگ در طول برگزاری این کنفرانس که از پنجشنبه شروع شده است و تا امروز شنبه ادامه خواهد داشت، به نمایش گذاشته شده است.

در نمایشگاهی که به مناسبت این کنفرانس برگزار شده است بیش از ۳۰۰ شرکت برجسته فعال در زمینه هوش مصنوعی از چین و سراسر جهان جدیدترین فناوری ها و محصولات خود از پهپادهای مدرن گرفته تا راه‌ حل ‌های هوشمند را در همایش جهانی هوش مصنوعی سال ۲۰۲۱ ارائه کرده اند.

در این همایش برای اولین بار شاهد رونمایی از پهپادهای باری هوشمند با ظرفیت حمل سه کیلوگرم و حداکثر سرعت ۱۰ متر در ثانیه هستیم. این پهپادها مجهز به موتورهای بسیار قوی و سیستم شناسایی چند حالته هستند که می تواند در برابر وزش باد تا شدت ۷ درجه مقاومت کنند و قادر به حمل بار به صورت شبانه روزی در هنگام وقوع بحران ‌های شهری هستند.

به گفته یکی از مقام های وزارت صنایع و اطلاعات گستری چین، صنعت هوش مصنوعی چین از نظر شناسایی تصویر، تشخیص گفتار و دیگر فناوری های پیشرفته در رده های نخستین جهان قرار دارد و در عین حال چین از نظر تعداد کل اختراعات هوش مصنوعی نیز جایگاه اول جهان را از آن خود کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: