پرش به محتوا

حزب کمونیست آلمان در آستانه ممنوعیت: «کمونیسم را نمیتوان ممنوع کرد»

پاتریک کوبله رئیس حزب کمونیست آلمان در مصاحبه‌ای با روسیه امروز اعلام کرد که اداره برگزاری انتخابات در آلمان فدرال طی بخش نامه‌ای به حزب کمونیست آلمان اعلام کرده است که این حزب احتمالا جایگاه خود را به عنوان یک حزب سیاسی از دست خواهد داد، این وضعیت به این معنی خواهد بود که حزب کمونیست آلمان اجازه نخواهد داشت در انتخابات پیش رو در ماه سپتامبر شرکت کند و عملا این اولین گام در جهت ممنوعیت آهسته و آرام این حزب می‌باشد.


از دست رفتن جایگاه حزب در اولین نگاه شاید کم اهمیت جلو‌ه کند چرا که حزب کمونیست آلمان شانس چندانی برای ورود به مجالس سراسری فدرال و ایالتی ندارد اما قطعا از شانس ورود به انتخابات محلی برخوردار می‌باشد، اما این تنها ظاهر پروسه نابودی مرحله‌ای کمونیست‌های واقعی در آلمان می‌باشد، از دست دادن جایگاه یک حزب سیاسی در گام بعدی به معنی قطع کمک‌های مالی هواداران و حامیان مردمی این حزب نیز هست، بر اساس قوانین مالیاتی در این کشور کسانی که مایلید از احزاب سیاسی محبوب خود حمایت مالی کنند میتواند بخشی از مبالغی را که به عنوان کمک مالی به این احزاب کمک میکنند از مالیات پرداختی سالانه خود به اداره دارائی باز‌پس بگیرند.
این قانون در اصل برای تشویق مردم و موسسات به پرداخت کمک مالی به احزاب حاکم و مطرح آلمان وضع شده است اما قطعا به یاری احزاب کوچکتر هم می‌آید بویژه که احزاب کوچک که شانسی برای ورود به پارلمان ندارند طبعا از صندوق حمایت مالی احزابی که توانسته‌اند وارد پارلمان شوند بی بهره میمانند، برای مثال احزاب راستگرا ازجمله حزب ««آلترناتیوی برای آلمان» میلیونها یورو از صندوق مجلس آلمان بدلیل ورود این حزب به پارلمان دریافت می‌کند و علیرغم داشتن گرایشات آشکار نئو‌نازی و نژادپرستانه اداره انتخابات آلمان نه تنها جایگاه این جریان را به عنوان حزب مورد تردید قرار نمی‌دهد بلکه مبالغ میلیونی نیز برایشان در نظر میگیرد. قبلاً نیز احزاب کاملاً وابسته به ایدئولوژی نژادپرستی و نیو نازی مانند حزب ناسیونالیست آلمان از این امکانات بدون هیچ مشکلی بهره‌مند شده بودند.
حزب کمونیست آلمان اگر نگوئیم تنها اما شاید از معدود احزاب چپگرای وفادار به سوسیالیسم علمی و مبارزه ضد امپریالیستی است و در سیاست بین المللی از صلح و روابط عادلانه و دوستانه با روسیه فاع کرده و از حامیان جمهوری خلق چین می‌باشد در حالیکه احزاب سوپر چپ انقلاب رنگارنگ مشکوک مائوئیستی سابق، تروتسکیستی، احزاب لایف استایل جنسیتی، فمنیستی و آنارشیستی همه مشغول فعالیت حزبی هستند و بدرستی هم کسی در حزبیتشان تردیدی ندارد، حزب کمونیست آلمان از امروز به فردا از حزب بودن محروم میشود و منابع مالی‌اش قطع میشود در در چند مرحله نابود شود.
قطع کمک مالی به این حزب به معنی ممنوعیت کامل این تشکیلات خواهد بود، چرا که احزاب کوچک بدون حمایت مالی عملا فعالیتشان محکوم به نابودی است.
رئیس حزب کمونیست آلمان در مصاحبه با روسیه امروز تاکید کرد::
او در این نوع اقدامات یک روند دولتی را علیه سازمانهای دموکراتیک مشاهده می کند.

«این بخشی از حملات علیه مطبوعات است ، علیه سایر انجمن های مترقی که وضعیت غیر انتفاعی آنها پس گرفته و لغو می‌شود. از این نظر ، من معتقدم که لازم است همه انسانهای مترقی به این وضعیت اعتراض کنند و بگویند ما اجازه نمی‌دهیم که چنین اتفاقی بیفتد. «

به وجود آوردن این وضعیت فراتر از این است که بخواهند مانع شرکت حزب کمونیست آلمان در انتخابات پیش رو شوند.
اگر واقعاً وضعیت حزب کمونیست آلمان به عنوان یک حزب لغو شود حزب کمونیست دیگر شامل قوانینی نمیباشد که به این حزب اجازه فعالیت پارلمانی دهد یعنی حزب کمونیست دیگر جزو احزابی که طبق قانون اساسی آلمان مورد حفاظت قرار دارند نیست.
بعلاوه ، اعضای و هواداران حزب کمونیست آلمان دیگر حق بازپس گرفتن کمکهای مالی خود را برای اهداف مالیاتی را نخواهند داشت.
این یک ضربه بسیار جدی به حزب کمونیست آلمان خواهد بود
کوبله با عصبانیت کامل می گوید: «در واقع ، آنها می خواهند ما را با این کار نابود کنند.»

رئیس حزب اعتراف کرد که حزب کمونیست آلمان آخرین اظهارنامه مالیاتی و اقتصادی را دیر ارسال کرده است. اما واقعا به این دلیل که تهیه گزارش ها فرآیند بسیار پیچیده ای است. برای این کار باید تمام ورودی ها و خروجی های مالی حزب کمونیست تدوین و طبقه‌بندی شود و این کاری است که حزب کمونیست به تنهایی از عهده آن برنمی‌آید برای این کار به کارمندانی که به شکل ثابت در استخدام حزب باشد نیاز است و حزب کمونیست در شرایطی نیست که بتواند کارمندان زیادی را در استخدام خود داشته باشد.
کوبله به شدت از مسئول انتخاباتی آلمان فدرال هم انتقاد کرد: او گفت آنها با ما «یک بازی کثیفی» را شروع کرده‌اند.
اسناد و مدارک نشان می‌دهد که حزب کمونیست آلمان قبلاً شرکت خود را در انتخابات سراسری آلمان به اطلاع این اداره رسانده بود.
البته در همان ماه مسئول انتخابات سراسری آلمان نامه ای به حزب کمونیست آلمان ارسال کرده بود که در آن اخطار داده بود که اگر حزب به عرض «شش سال گذشته گزارش لازم را به این اداره ارائه نکند» ، جایگاه خود را به عنوان یک حزب خود را از دست می دهد. ,اما این یک تفسیر کاملاً متفاوت از اقدامی است که اکنون آن ها به ما ابلاغ کردند.

در ماه مه حزب کمونیست حتی تاییدیه هم از این اداره دریافت کرد که شرایط لازم و رسمی برای شرکت در انتخابات از دید اداره برگزاری انتخابات سراسری برای حزب کمونیست مهیا است.
با توجه به این تاییدیه حزب کمونیست از این وضعیت حرکت کرد که همه چیز بر روال عادی به جلو می‌رود و مشکلی در کار نیست.
حزب کمونیست هم مانند همه‌ب احزاب و بر اساس قوانین انتخاباتی می بایستی هزاران امضا برای شرکت در انتخابات جمع آوری می کرد تا حد نصاب لازم برای برای شرکت در انتخابات را به دست بیاورد

رئیس حزب کمونیست تاکید کرد که این سومین بار در تاریخ آلمان است که تلاش میشود حزب کمونیست را از بین ببرند، امروز اما آنها راهش را یاد گرفتند و مانند سابق با ابزار های بی رحمانه دست به کار نمی‌شوند تا حزب را تعطیل کند بلکه با کاغذ بازی و ابزارهای اداری مانع فعالیت حزب کمونیست می شوند.
او در ادامه صحبت هایش گفت علی‌رغم اینکه ما حزب کوچکی هستیم اما ما به حاکمان آسیب جدی وارد میکنیم زیرا حزب به طور مداوم از سیاست صلح و عدالت اجتماعی دفاع می‌کند از صلح و همزیستی با روسیه و جمهوری خلق چین دفاع می‌کند. حزب کمونیست فعالانه در دوران کرونا به این نکته اشاره کرد که حاکمان سعی می کنند از بحران کرونا برای از بین بردن دموکراسی و فعالیت های اجتماعی سوء استفاده کنند.
علاوه بر این حزب کمونیست آلمان محیطی برای ادامه جهان بینی سازمان یافته مارکسیستی در این کشور است.
اما پاتریک کوبله امید خود را از دست نداده است و معتقد است که این تصمیم نمی تواند تصمیمی پایدار باشد و احتمال تجدید نظر در آن وجود دارد.
او افزود:
«کمونیسم را نمی توان ممنوع کرد».

وی قول داد که اعضای حزب کمونیست آلمان به مبارزه ادامه خواهند داد، حتی اگر این حزب واقعاً از جایگاه حزب بودن محروم شود زیراکه مبارزه ادامه دارد چرا که ما قصد نداریم با سرمایه‌داری و پا جنگ افروزان امپریالیستی کنار بیاییم.

این واقعیتی است که تاریخ ۱۰۰ ساله مبارزات کمونیستی و جنبش کمونیستی در آلمان آن را به وضوح نشان داده.

ترجمه و تدوین محسن ساکت

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: