پرش به محتوا

زحمتکشان پرو به خیابان‌ها آمدند

با گذشت دقیقا یک ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرو، هزاران نفر از شهروندان این کشور آمریکای لاتین در شهر لیما، پایتخت در اعتراض به عدم تایید و اعلام رسمی رئیس‌جمهوری منتخب به خیابان‌ها آمده و خواستار اعلام برنده نهایی شدند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یک ماه از حضور مردم پرو پای صندوق‌های رای می‌گذرد، اما به رغم پیروزی پدرو کاستیو ۵۱ ساله، نامزد چپگرا و معلم روستایی (کسب ۵۰.۱۲ درصد آرا) بر رقیبش کیکو فوخیموری، همچنان چشم‌ها به تصمیم دادگاه عالی انتخاباتی پرو دوخته شده تا اختلاف هر چند اندک ۴۴ هزار رای بین این دو نامزد را به رسمیت شناخته و اما و اگرهای ارائه شده از سوی فوخیموری به پایان برسد.

هواداران کاستیو که پرچم‌های رنگارنگ ویفالا (پرچم‌های مربع شکل که نماد مردم بومی است) و بنرهایی با تصاویر این معلم سوسیالیست به دست داشتند، در حرکت به سمت کنگره، خواستار تایید برتری کاستیو شدند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی گفت: پرو رئیس‌جمهوری می‌خواهد، پدرو کاستیو با رای مردم انتخاب شده و ما می‌خواهیم از این اراده مردمی دفاع کنیم.

در نقطه ای دیگر از شهر لیما اما طرفداران نامزد راستگرا همچنان ادعاهای پیشین خود از تقلب را سر داده و فوخیموری نیز با حضور در این گردهمایی گفت، از خواسته خود برای بررسی دوباره آرا و نتایج عقب نشینی نخواهد کرد.

فوخیموری محافظه‌کار گفت: هنوز این رقابت تمام نشده و برنده ای وجود ندارد.

این در حالی است که حزب کاستیو موسوم به «پروی آزاد» اعلام کرده اسناد و مدارکی دال بر فعالیت‌های مشکوک وجود ندارد. ناظران انتخاباتی مستقل نیز می‌گویند این انتخابات پاک اجرا شده است.

یک نهاد ناظر بر مشروعیت فرآیند انتخابات در پرو اعلام کرد که تردید ایجاد کردن درباره نتایج انتخابات بدون سند و مدرک «غیرمسئولانه» است.

آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین، لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری سابق برزیل و اوو مورالس رئیس جمهوری سابق بولیوی از جمله مقام‌های آمریکای لاتین هستند که تا کنون پیروزی کاستیو را تبریک گفته و برای افزایش همکاری‌ها اعلام آمادگی کرده اند.

بیش از ۲۵ میلیون شهروند پرو به امید رسیدن به ثبات سیاسی، در مرحله نخست انتخابات، ۱۱ آوریل ۲۰۲۱ (۲۲ فروردین ۱۴۰۰) برای تعیین رئیس‌جمهوری و ۱۳۰ عضو کنگره این کشور برای دوره پنج ساله (۲۰۲۱- ۲۰۲۶) پای صندوق‌های رای رفتند تا از میان ۱۸ نامزد انتخاباتی که سودای ریاست جمهوری پنج سال آینده را در سر می‌پرورانند، رئیس‌جمهوری جدید را جایگزین «فرانسیسکو ساگاستی» رئیس جمهوری موقت پرو کنند.

در دور دوم انتخابات ششم ژوئن ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) «پدرو کاستیو» از حزب چپگرای «پروی آزاد» با کسب ۵۰.۱۲ درصد آراء از «کیکو فوخیموری» راستگرا (دختر آلبرتو فوخیموری رئیس‌جمهوری سابق پرو که هم اکنون به جرم نقض حقوق بشر و فساد در زندان به سر می‌برد) از حزب راستگرای «نیروی مردمی» با ۴۹.۸۷ درصد آراء پیشی گرفت.

رئیس‌جمهوری منتخب می‌بایست ۲۸ ژوئیه (ششم مرداد) همزمان با صدمین سالگرد استقلال پرو سوگند یاد کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: