اخبار

روسیه خواستار حمایت جهانی از گروه دوستی در دفاع از منشور سازمان ملل شد

نماینده روسیه در مراسم آغاز به کار گروه دوستی در دفاع از منشور سازمان ملل که با مشارکت چین، ایران و برخی کشورهای دیگر تشکیل شده، از سیاست اعمال تحریم‌ها و تعیین قواعد بازی در روابط جهانی توسط غربی‌ها انتقاد کرد.
به گزارش خبرگزاری «تاس»، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که 17 کشور عضو سازمان ملل متحد که سازمان دهنده ائتلاف گروه دوستی در دفاع از منشور این سازمان هستند، فعالیت خود در مقر سازمان ملل در نیویورک آغاز کرده‌اند. این دیپلمات بلندپایه روسیه از سایر کشورهای جهان نیز درخواست کرد تا به جمع این اتحاد جدید بپیوندند.

مراسم آغاز به کار این گروه، روز سه‌شنبه قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد. نبنزیا در این مراسم گفت: «ما امیدواریم که گروه ما بتواند یک ترکیب تأثیرگذار برای دفاع از ارزش‌هایی باشد که بین تمامی بشریت و نه تنها بخشی از آنها، مورد احترام هستند. ما از تمامی کشورهای جهان دعوت می‌کنیم که به این ائتلاف جدید که اساس فعالیت آن اهمیت دادن و رعایت منشور سازمان ملل است، ملحق شوند.»

نماینده دائم روسیه یادآور شد که یکی از نمونه‌های بارز اقدامات انجام شده در خارج از چارچوب منشور سازمان ملل، تحریم‌های یکجانبه کشورهای غربی علیه دولت‌های غیرمطلوب آنهاست که طی چند سال گذشته بطور قابل توجهی گسترش یافته است.

نبنزیا همچنین از این واقعیت جهان کنونی که گروه کوچکی از کشورها شرایط و قواعد بازی در عرصه روابط بین‌المللی را تعیین کرده و آن را به سایر کشورها تحمیل می‌کنند، انتقاد کرده و گفت: «ما باید با صدای هرچه رساتر علیه چنین تمایلات منفی در جهان صحبت کنیم.»

برای تشکیل گروه دوستی برای دفاع از منشور سازمان ملل، روسیه به همراه چین، ایران، بلاروس، کوبا، ونزوئلا و سوریه، در ماه مارس سال جاری نامه‌ای مشترک را با پیشنهاد ایجاد چنین اتحادی از کشورها در چارچوب سازمان ملل منتشر کردند. سپس، کشورهای الجزایر، آنگولا، بولیوی، کامبوج، کره شمالی، لائوس، نیکاراگوئه، فلسطین و اتیوپی نیز به جمع آنها پیوستند.